Pranie kołdry z merynosa - czy jest możliwe?

0
Pranie kołdry z merynosa - czy jest możliwe?

Zalety pościeli wełnianej są powszechnie znane. Nie każdy może pozwolić sobie na wełnę owczą. Jednak dobrym wyborem, a nawet bardziej szlachetnym jest wełna merino. Kołdra z wełny merino to produkt całoroczny, który sprawdzi się zarówno podczas mroźnych, jak i bardzo ciepłych nocy. Warto wiedzieć, w jaki sposób można utrzymać ją w czystości, by zachować higieniczną czystość powierzchni spania. Czy można prać pościel wełnianą z merynosa? Okazuje się, że tak, jednak pod pewnymi warunkami. Warto je poznać.

SPIS TREŚCI:

Jak prać ręcznie pościel wełnianą?

Warto wiedzieć, że pościeli wełnianej z wełny merynosa nie trzeba prać często. Ze względu na obecność lanoliny zbyt częste pranie nie jest wskazane, chodzi o to, by wypełnienie zachowało swoje właściwości higroskopijne i termoregulacyjne. Jeżeli zastanawiacie się, jak często prać kołdrę z wełny merino, to wystarczy raz do roku, gdyż ze względu na zbite włókna nie wchłania brudu. Nie należy robić tego częściej niż dwa razy do roku. Kołdra z wełny merynosa nadaje się do prania ręcznego. Należy wiedzieć, że pranie ręczne wełny jest dość wymagające. Temperatura wody w wannie nie powinna być wyższa niż 30 stopni, najlepiej jeśli jest w granicach 22-28 stopni. Można to zmierzyć termometrem do kąpieli. Podczas prania nie należy przesadnie ugniatać kołdry. Należy stosować płyn do prania z lanoliną w zalecanej ilości. Po praniu należy wypłukać pościel w chłodnej wodzie. Pranie pościeli z wełny nie może być zbyt długie, aby nie nasiąknęła zbyt mocno wodą.

[product id="1416, 2356, 2359, 5709, 11935, 12763" slider="true"]

Wskazówki dotyczące prania pościeli wełnianej w pralce - kiedy jest to dozwolone?

Jeżeli posiadacie program do prania wełny w swojej pralce, to oczywiście możecie prać pościel wełnianą. Po wybraniu programu do komory należy wlać płyn do prania wełny, który zawiera lanolinę. Nie można stosować innych płynów do prania, gdyż mogą zniszczyć wełnę. Przed praniem należy wyłączyć funkcję wirowania. Producenci odradzają wirowanie kołdry wełnianej. Przy praniu pościeli wełnianej w pralce trzeba również zachować niską temperaturę prania. Jednocześnie po praniu należy dość szybko wyciągnąć kołdrę z bębna, gdyż powinna być suszona na płasko. Pranie wełny wymaga szczególnej ostrożności. Przed pierwszym praniem należy zapoznać się z informacjami zawartymi na metce dotyczącymi zarówno prania, jak i suszenia.

Czyszczenie kołdry z merynosa na sucho - jak zachować świeżość pościeli?

Ponieważ częste pranie kołdry z wełny merino nie jest wskazane, o jej czystość należy dbać w inny sposób. Otóż najlepiej wietrzyć ją regularnie. Pościel wełniana może być wietrzona nawet raz na tydzień. Oczywiście można to robić przy uchylonym oknie, lekko ją strzepując i przewracając co pewien czas na drugą stronę. Jeśli nie jest zbyt wilgotno, to pościel wełnianą można wietrzyć także na zewnątrz. W ten sposób można pozbyć się bakterii, kurzu i innych zanieczyszczeń, gromadzących się na jej powierzchni. Trzeba wiedzieć, że wełna merynosa nie kumuluje brudu ze względu na swoje naturalne właściwości. Wchłania też nadmiar wody, zatem nie trzeba obawiać się, że przez nadmierne pocenie obudzimy się w mokrej pościeli. Jej higroskopijne właściwości są powszechnie znane, jednocześnie mają zbitą strukturę i nie są środowiskiem sprzyjającym dla rozwoju roztoczy. Znajdujący się w niej wosk owczy odpycha zarówno kurz, jak i roztocza. Jednocześnie struktura jest oddychająca i odprowadza nadmiar wilgoci na zewnątrz, powodując jej odparowanie. 

[product id="4993, 4995, 4997, 24621, 24626, 24627, 24630, 24633" slider="true"]

ABC prania wełny merynosa - o czym musisz pamiętać?

Warto poznać podstawowe wskazówki dotyczące prania pościeli wełnianej. Otóż musicie pamiętać, że:

wyroby wełniane należy prać w letniej wodzie. Nie można tego robić w ciepłej wodzie, aby nie naruszyć warstwy ochronnej o właściwościach antyalergicznych i termoregulacyjnych.

✅wełna jest wysoce odporna na zabrudzenie, a jej powierzchnia jest hydrofobowa, co sprawia, że jej częste pranie nie jest konieczne ani wskazane.

✅wełna merino wymaga prania w płynach z lanoliną.

✅produkty z wełny merino źle znoszą długie moczenie w wodzie.

✅kołdry z wełny merino nie należy wirować.

✅wełnę merino można prać w temperaturze do 30 stopni.

✅kołdrę z wełny merino można prać ręcznie albo w pralce w dedykowanym wełnie programie.

✅przed suszeniem kołdry z wełny merino trzeba delikatnie odcisnąć nadmiar wody.

Jak suszyć kołdrę z wełny merino po praniu?

Warto pamiętać, że suszenie kołdry wełniane merino w odpowiedni sposób wpływa na trwałość wkładu. Nie można suszyć jej w pionie, gdyż może to spowodować kruszenie się wełny. Zawsze należy robić to na płasko. Jednocześnie nie można suszyć kołdry bezpośrednio na źródle ciepła. Zatem rozkładanie kołdry na kaloryferze nie jest dobrym pomysłem. Nie można jej też suszyć bezpośrednio na słońcu. Najlepiej wybrać zacienione pomieszczenie oraz oczywiście suszarkę stacjonarną, na której można rozłożyć kołdrę na płasko. Warto wybierać kołdry z merino z przeszyciami, gdyż takie elementy zapobiegają przesuwaniu się i zbijaniu się wkładu. Są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Susząca się kołdra merino może wydzielać zapach ze względu na znajdującą się w niej lanolinę, jednak gdy dobrze wyschnie, nie będzie on już odczuwalny. Generalnie suszenie kołdry z wełny merino przebiega dość szybko i sprawnie. Produkt jest wtedy gotowy do użycia. Kołdry z wełny merino nie trzeba prasować, co jest kolejną dobrą informacją. Należy pamiętać, że w jej przypadku nie można też stosować parownicy do odzieży i tkanin.

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

FAQ - na temat prania kołder z merynosa

  • Czy merino można wirować?

Niestety wełny merynosa nie można wirować. Zatem po praniu należy delikatnie odsączyć nadmiar wilgoci, a następnie rozłożyć kołdrę z wełny merino na suszarce.

  • Czy wełnę merino można prać w pralce?

Wełna merino może być prana w pralce, o ile kołdra zmieści się do bębna, a pralka posiada program do prania wełny. Gdy oba warunki są spełnione, wystarczy ustawić program, wyłączyć wirowanie, włożyć kołdrę do bębna i wlać płyn do prania wełny, a następnie uruchomić pranie.

  • Czy kołdra z wełny merino powinna być często prana?

Wystarczy pranie kołdry z wełny merino raz do dwóch razy w roku. W pozostałym czasie można ją wietrzyć, aby zachować komfort użytkowania pościeli na dłuższy czas.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i otrzymaj 7% rabatu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium