Są takie materiały, które cieszą się renomą, a także są synonimem luksusu oraz elegancji. Jednym z nich jest jedwab. Powstają z niego nie tylko ubrania czy dodatki, ale też poszewki, pościele czy prześcieradła. Takie produkty cenione są za zdolność do termoregulacji, ale też wyjątkową delikatność. Jedwab może służyć przez naprawdę długi czas. Warto dowiedzieć się, jak prać jedwab?
SPIS TREŚCI:
- Pranie jedwabiu - co warto wiedzieć?
- Jak prać jedwab naturalny - charakterystyka materiału
- Czym jest jedwab morwowy i jak go prać?
- Jak suszyć i prasować jedwab?
- Lifehacki dotyczące prania ręcznego jedwabiu
- Czego używać do prania i pielęgnacji jedwabiu?
- Jak dbać o jedwab, by zachował swoje właściwości przez długi czas?
- Najczęściej zadawane pytania dotyczące prania jedwabiu
Pranie jedwabiu - co warto wiedzieć?
Pranie jedwabiu wcale nie musi być trudne czy czasochłonne. Oczywiście trzeba pamiętać, że jest to delikatny materiał, który nie może być poddawany praniu chemicznemu. Na szczęście dzięki zastosowaniu odpowiedniego prania można cieszyć się jego właściwościami przez naprawdę długi czas. Przede wszystkim trzeba używać specjalnych płynów do płukania bądź prania, najlepiej takich, które przeznaczone są typowo do tego materiału. W żadnym wypadku nie można używać tych, które posiadają w składzie enzymy, gdyż niestety enzymy rozkładają białka, a jedwab składa się z samych białek. Jedwab nie lubi także długiego moczenia, gdyż powoduje ono rozluźnienie włókien, a następnie ich skurczenie. Najlepiej prać go w zimniej wodzie bądź takiej, której temperatura nie przekracza 30 stopni. Do tego najlepiej zastosować delikatny i optymalnie krótki czas prania. Można ewentualnie oddać jedwab do pralni chemicznej, gdzie zostanie odświeżony. Jednak stosując pranie w letniej wodzie, także można zachować jego właściwości.
Jak prać jedwab naturalny - charakterystyka materiału
Pranie jedwabiu naturalnego może odbywać się w pralce. Należy jednak zastosować program do prania tkanin delikatnych. Można również wybrać program do prania ręcznego. Temperatura prania rzeczywiście powinna być jak najniższa. Można również wyprać jedwab ręcznie. Dotyczy to np. jedwabnej odzieży, ale też prześcieradeł czy pościel jedwabna. Należy używać tylko i wyłącznie letniej wody. Następnie zamiast zwykłego proszku można użyć delikatnych płatków mydlanych bądź szamponu do włosów. Ponadto jedwabiu nie można pocierać, gdyż bardzo szybko uszkodzi się tkaninę. Najlepiej umieścić go w zimnej wodzie, a następnie spłukać czterokrotnie. Ponadto pod żadnym pozorem nie można wyciskać materiału. Także gorąca woda powoduje jego uszkodzenie.
Jedwab to materiał w pełni naturalny, który pozyskuje się z kokonu jedwabnika morwowego bądź dębowego. Jest ekskluzywnym surowcem, którego cena jest wysoka, ale jest to w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę jego miękkość, delikatność dla skóry, a także właściwości termoregulacyjne. Zatem poszewka jedwabna pomaga utrzymać równowagę termiczną ciała i zapobiega nadmiernemu poceniu się. Akcesoria, np. poszewki czy też prześcieradła, są niezwykle delikatne dla skóry, nie powodują jej podrażnień. Jedwabna pościel sprawdzi się nawet dla małych dzieci, które cierpią na astmę. Nie przyciąga kurzu i zapewnia bardziej efektywny, zdrowy sen.
Czym jest jedwab morwowy i jak go prać?
Jedwab morwowy to naprawdę luksusowa tkanina, z której powstają ubrania, poszwy, pościele, akcesoria. Co ważne, jedwab przeciwdziała podrażnieniom skóry. Działa na nią wręcz kojąco. Z tego powodu szyje się z niego np. opaski na oczy. Warto wiedzieć, że ten materiał produkuje się ręcznie. Nie jest też poddawany żadnym zabiegom chemicznym. Dzięki temu sprawdzi się dla alergików czy astmatyków. Wyróżnia go też naprawdę duża trwałość oraz atrakcyjny wygląd, który zachowuje nawet po latach eksploatacji. Można np. zdecydować się na kołdry czy poduszki z jedwabiu, które można użytkować niezależnie od pory roku. Zapewniają bardzo dobry komfort termiczny. Choć jedwab wydaje się dosyć chłodny w dotyku, to jednak utrzymuje wysoką temperaturę.
Jak prać jedwab morwowy? Oczywiście należy zastosować pranie delikatne. Możecie również prać ręcznie. W niektórych pralkach są specjalne programy do prania tego typu tkanin. Zamiast proszku, warto zastosować szare mydło, które usuwa zabrudzenia, ale nie powoduje degradacji tkaniny. Podobnie jak jedwabiu dzikiego nie można go prać w wysokiej temperaturze. Zabronione jest też suszenie w suszarce bębnowej. W żadnym wypadku nie należy także prać odzieży czy też pościeli z innymi rzeczami. Temperatura prania nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza.
Jak suszyć i prasować jedwab?
Suszenie tkanin jedwabnych czy pościeli nie jest trudne. Przede wszystkim tkaniny należy delikatnie naciągnąć, a następnie zawiesić na suszarce czy też wieszaku. Można to robić także na sznurach, ale nie mogą one być bardzo cienkie. W żadnym wypadku jedwabne rzeczy nie mogą być rozłożone na płaskiej powierzchni. Lekko wilgotne najlepiej zawiesić, ale trzeba jeszcze przy tym pamiętać, że jedwab jest materiałem wymagającym. Z tego powodu nie można go wykręcać ani wyżymać. Jego zaletą jest fakt, że szybko schnie, przy czym nie może być narażony na intensywne promieniowanie słoneczne.
Prasowanie jedwabiu powinno odbywać się w jak najniższej temperaturze. Co ciekawe ubrania czy też pościele powinny być przekręcone na lewą stronę. Dobrze jeżeli są lekko wilgotne, gdyż dzięki temu ryzyko przypalenia bardzo maleje. Można także do jedwabiu delikatnie przycisnąć ręcznik, a następnie przeprasować go. W ten sposób również uniknie się uszkodzenia materiału. Ciekawym rozwiązaniem jest parownica, która zapobiega zniszczeniu tkaniny. Za jej pomocą można też suszyć jedwab, gdy jest lekko wilgotny.
Lifehacki dotyczące prania ręcznego jedwabiu
Pranie ręczne jedwabiu jest szczególnie zalecane. Powinno odbywać się w chłodnej wodzie i teraz pamiętajcie o jednej ważnej zasadzie, a mianowicie, im ciemniejszy materiał, tym chłodniejsza powinna być woda. Właśnie dzięki temu zachowa on swoje właściwości. Do prania jedwabiu można zastosować szare mydło. Dobrym wyborem jest też specjalny płyn o właściwościach antyalergicznych. Ponadto można sięgnąć po delikatne szampony dla dzieci. Zasadniczo wystarczy tylko wlać około 50 ml szamponu czy rozcieńczonych płatków mydlanych do 2 litrów chłodnej wody, a następnie delikatnymi ruchami wypłukać kilkukrotnie. Jeżeli zauważycie zabrudzenia, to można nałożyć na nie odrobinę płatków mydlanych.
A jeżeli w dalszym ciągu w ogóle zastanawiasz się czy warto zakupić jedwabną poszewkę sprawdź także nasz artykuł: Jedwabna poszewka - Czy warto ją kupić? Ten artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości.
Czego używać do prania i pielęgnacji jedwabiu?
Do prania jedwabiu należy używać tylko i wyłącznie delikatnych środków. Można np. użyć szamponu do włosów. Dostępne są również specjalne płyny do prania jedwabiu, które mają właściwości hipoalergiczne. W ich składzie znajdziecie płatki mydlane, które usuwają zabrudzenia, a do tego zapewniają ochronę bardzo delikatnych włókien. Należy zauważyć, że takie płyny są bardzo delikatne także dla skóry i można stosować je nawet do prania ręcznego. Najlepiej nadmiar wody bardzo delikatnie odsączyć, ale tkaniny nie można wyżymać. Warto ułożyć jedwabne ubranie czy też pościel na suchym ręczniku. Następnie należy delikatnie go zwinąć i pozbyć się nadmiaru wody. Pod żadnych pozorem nie należy bardzo mokrych ubrań wieszać na wieszaku, a następnie umieszczać w miejscu, gdzie będą narażone na promieniowanie słoneczne.
Jeżeli już wiesz wszystko o praniu jedwabiu do sprawdź jeszcze Jak prać prześcieradło z gumką - Praktyczny poradnik
Jak dbać o jedwab, by zachował swoje właściwości przez długi czas?
Jedwab jest to materiał niezwykle delikatny, ale też piękny. Odzież z jedwabiu powszechnie uznaje się za synonim luksusu, natomiast pościel z tej tkaniny zapewnia zdrowy i komfortowy sen. Trzeba jednak dbać o ten materiał. Jedwabne ubrania, ale też dodatki należy prać w zimnej wodzie bądź letniej. Warto także wybierać programy, które zapewniają niską temperaturę. Dobrze jeżeli nie przekracza ona 30 stopni. Na pierwszy rzut oka jedwab wydaje się tkaniną podatną na uszkodzenia. Prawda jest jednak taka, że może zachować swoje naprawdę dobre właściwości przez dłuższy czas, ale pod warunkiem, że będziecie o ten materiał odpowiednio dbać. Dotyczy to zarówno jedwabiu morwowego, jak i dzikiego.
Przeczytaj również inne nasze artykuły:
Najczęściej zadawane pytania dotyczące prania jedwabiu
-
Jak prać jedwab w pralce?
Jedwab naturalny można prać w pralce i to nawet w sytuacji, gdy macie twardą wodę. Najlepiej jeżeli posiadacie specjalny program, który przystosowany jest do tak delikatnych ubrań czy też pościeli bądź prześcieradeł. Dobrze jeżeli temperatura prania nie przekracza 30 stopni. Dodatkowo program powinien być jak najkrótszy.
-
Czy jedwab można wirować?
Jedwabne tkaniny w żadnym wypadku nie mogą być poddane wirowaniu. Do delikatnego wykręcania materiału należy zastosować bawełniany ręcznik, który wchłonie nadmiar wody. Następnie ręcznik należy wymienić. Pod żadnym pozorem nie można też suszyć jedwabiu w suszarce bębnowej, gdyż może to spowodować uszkodzenie materiału.
-
Jak prać naturalny jedwab?
Jak prać jedwab naturalny? Jedwabne ubrania czy dodatki należy prać ręcznie w niskiej temperaturze, stosując do tego delikatne środki bez enzymów, które rozkładają białka. Warto prać jedwab stosując szare mydło, które dobrze usuwa plamy, a także inne zabrudzenia. Bawełnianą szmatkę możecie delikatnie zwilżyć w roztworze z mydła, a następnie za jej pomocą usunąć zabrudzenie czy plamę. Czyszczenie jedwabiu za pomocą detergentów jest całkowicie zabronione, gdyż uszkodzi materiał.