Jaka kołdra na lato się sprawdzi?

0
Jaka kołdra na lato się sprawdzi?

Wypełnienie kołdry po pewnym czasie się zużywa, dlatego kołdry często wymieniamy co kilka lat. Ważna jest gramatura dopasowana zarówno do pory roku, jak i potrzeb użytkowników. Jaka kołdra na lato będzie odpowiednia? Jaka jest optymalna gramatura i na jakie wypełnienie warto się zdecydować? Możliwości jest wiele i można wybrać kołdry puchowe, syntetyczne, ale i wełniane czy jedwabne. Warto dowiedzieć się więcej na temat ich właściwości, by wybrać najlepszą kołdrę na lato.

SPIS TREŚCI:

  1. Kołdra puchowa - czy może być dobrym wyborem na lato?
  2. Kołdry puchowe czy kołdry syntetyczne - co wybierać latem?
  3. Wybór kołdry na lato - waga i trwałość
  4. Jaka kołdra będzie zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem?
  5. Dlaczego kołdra wełniana może być dobrym wyborem na lato?
  6. Kołdra z włóknem outlast - technologia NASA na lato
  7. Kołdra jedwabna - przyjemny chłód w letnie noce
  8. Jaką pościel wybrać do letniej kołdry?
  9. CZĘSTE ZADAWANE PYTANIA O KOŁDRACH LETNICH

Kołdra puchowa - czy może być dobrym wyborem na lato?

Wiele osób zastanawia się, jaka kołdra na lato będzie najlepsza i czy puchowa kołdra może się sprawdzić? Otóż okazuje się, że tak, gdyż kołdry naturalne z takim wypełnieniem mogą zapewnić komfortowy sen także latem. Istotne znaczenie ma oczywiście gramatura kołdry. Dobrym wyborem będą kołdry letnie z wypełnieniem puchem 100% z gęsi syberyjskiej. Taka letnia kołdra o sprężystości 850+ CUIN charakteryzuje się wysoką sprężystością, a jednocześnie jest ultralekka. Poszycie z bawełny z włóknem eukaliptusa zapewnia higroskopijność, a także optymalną wymianę powietrza oraz delikatność w kontakcie ze skórą. Taka kołdra zapobiega gromadzeniu drobnoustrojów i rozwojowi roztoczy. Można wybrać także kołdrę z polskim puchem gęsim 100% z poszyciem z bawełny i tkaniny outlast. Warto wiedzieć, że outlast posiada mikrogranulki, które mają właściwości termoregulacyjne. Odpowiednim zakupem będzie też kołdra naturalna z poszyciem bawełnianym z nićmi silver. Srebro ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe, zatem taka lekka kołdra to także świetny wybór.

Kołdry puchowe czy kołdry syntetyczne - co wybierać latem?

Tak naprawdę obydwa rozwiązania mogą być dobre, a dzięki certyfikatowi NOMITE nawet kołdry puchowe mogą być odpowiednie dla alergików, a dokładnie osób uczulonych na kurz. Dodatkowym atutem kołdry puchowej może być poszycie z antybakteryjnymi nićmi srebrnymi albo wykonanie poszycia z satyny batystowej, przyjemne i miękkie, a także delikatne dla skóry. Dobra dla alergików będzie też naturalna kołdra z poszyciem z bawełny i tkaniny outlast. Kołdry letnie syntetyczne nie gromadzą kurzu, wilgoci, zatem nie będą dobrym środowiskiem dla rozwoju roztoczy. Ważne jest, by kołdry letnie posiadały także certyfikat OEKO-TEX. Dzięki temu macie pewność, że są wolne od formaldehydów, pestycydów i innych substancji, które mogą wywołać alergię. Kołdra syntetyczna z wypełnieniem z poliestru i silikonu zapewni optymalną temperaturę w czasie snu i będzie odprowadzać nadmiar wilgoci. Ponadto zapobiega rozwojowi bakterii i drobnoustrojów.

Sprawdź również: Jaką kołdrę wybrać? Ranking Kołder

Wybór kołdry na lato - waga i trwałość

Jeżeli chodzi o gramaturę, to kołdra letnia naturalna może być naprawdę lekka. Dostępne są modele o gramaturze od 100 g/m2 do 190 g/m2 oraz o dużej sprężystości puchowego wypełnienia od 800 do 850 CUIN. Kołdry syntetyczne są także bardzo lekkie. Warto wiedzieć, że np. model o wielkości 180x200 posiada 700 g wypełnienia, zatem kołdry letnie syntetyczne mogą być nawet nieco lżejsze od puchowych albo porównywalne jeśli chodzi o wagę. Jeżeli kryterium wyboru jest cena, to na pewno kołdra syntetyczna jest lepszym wyborem, ale biorąc pod uwagę trwałość - naturalna posłuży na dłuższy czas, zatem większa inwestycja i sięgnięcie głębiej do portfela może się opłacać.

[product id="17177, 17178, 17179, 17180, 17185, 17186, 17187, 17188" slider="true"]

 

Jaka kołdra będzie zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem?

Jaka kołdra na lato będzie odpowiednia dla osób, które mają problem z nadmiernym poceniem się? Zarówno letnia kołdra z wypełnieniem naturalnym, jak i syntetycznym może być dobrym wyborem, jeśli wybierze się model odpowiedniej jakości. Jeżeli chodzi o poszycie, to ważne, by materiał zapewniał dobrą cyrkulację powietrza i tu sprawdzi się zarówno tencel, bawełna, bambus, outlast, jak i satyna batystowa czy poliester. Wypełnienie naturalne, które jest wyselekcjonowane i poddane procesom technologicznym nie gromadzi kurzu ani wilgoci, stąd będzie odpowiednie także dla osób, które mają problem z nadmierną potliwością i zapewni komfortowy sen. Dobre właściwości mają też kołdry jedwabne czy też wełniane. Te ostatnie zawdzięczają swoje właściwości zdolnościom adaptacyjnym owiec australijskich, kóz kaszmirskich czy też alpak i zapewniają optymalną higroskopijność. Mogą wchłaniać wilgoć nawet do 30% swojej masy. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się także kołdry w wariancie 4 pory roku. Więcej na ich temat możecie dowiedzieć się z naszego artykułu: Kołdra 4 Pory Roku - Ranking

Dlaczego kołdra wełniana może być dobrym wyborem na lato?

Na to pytanie częściowo poznaliście już odpowiedź i jest to zdolność takich kołder do wchłaniania sporej ilości wilgoci, ale i właściwości termoregulacyjne. Kołdry wełniane zapewniają właściwą cyrkulację powietrza i taka letnia kołdra może zapewnić przyjemne okrycie i odpowiednią wentylację. Przykładowo kołdra z wełny alpaki będzie świetnym wyborem dla wszystkich alergików, nawet osób uczulonych na wełnę, gdyż zawiera jedynie śladowe ilości lanoliny. Jednocześnie można zdecydować się na taką, która posiada poszycie z batystu bawełnianego, który w kontakcie ze skórą daje przyjemne uczucie chłodu, a także gwarantuje idealną miękkość. Będzie odpowiednia nie tylko dla alergików, ale i astmatyków. Można wybrać także kołdry letnie z innych rodzajów wełny. Sprawdzą się kołdry z wełny kaszmirowej i wełny merynosów z pokryciem z satyny bawełnianej wzbogacone olejkiem arganowym. Taki model kołdry letniej będzie szczególnie korzystny dla osób, które mają problemy skórne. Wypełnienie takiej kołdry może ważyć od 400 do 800 g, zatem jest bardzo lekkie.

Kołdra z włóknem outlast - technologia NASA na lato

Kołdra na lato może pozwolić Ci poczuć się niemal niczym kosmonauta w stanie nieważkości, gdyż może być wykonana z tkaniny, która wykorzystywana jest do szycia kosmicznych kombinezonów. Takie włókno posiada wtopione mikrokapsułki, które w zależności od potrzeb mogą grzać, chłodzić lub pozostać neutralne, zatem kołdra z takim wypełnieniem zapewni doskonałą termoregulację także w letnich warunkach. Warto podkreślić, że takie włókno jest bezpieczne także dla alergików, a kołdrę można bez problemu prać nawet w 60 stopniach. W zależności od rozmiaru kołdra może mieć od 500 g do 1100 g wypełnienia, zatem jest naprawdę lekkim okryciem.

Kołdra jedwabna - przyjemny chłód w letnie noce

Na uwagę zasługuje jeszcze kołdra na lato jedwabna. Nie trzeba obawiać się o reakcje alergiczne. Jest to także dobry wybór ze względu na możliwość prania. Sprawdzi się w czasie gorących nocy, gdyż dobrze przepuszcza powietrze i zapewnia komfortowe warunki w czasie snu. Niezależnie od tego jaka jest temperatura otoczenia kołdra wypełniona puchem gęsim z poszyciem jedwabnym zapewni odpowiednią termoregulację. Taka kołdra na lato to iście ekskluzywny wybór, jednak dobór materiałów i wypełnienia sprawia, że może posłużyć na wiele sezonów. Nawet jeśli w sypialni panuje temperatura 18 stopni, bo tak macie ustawioną klimatyzację, to wybierając kołdrę jedwabną z 93% puchem gęsim na pewno nie odczujecie chłodu ani nie będzie Wam zbyt gorąco.

[product id="2353, 2354, 2355, 11563, 11564, 11565, 11566, 24868, 24872, 24873, 24874" slider="true"]

Jaką pościel wybrać do letniej kołdry?

Istotne znaczenie ma także dobór pościeli. Może być wykonana z naturalnych materiałów takich jak bawełna satynowa. Możecie postawić też na pościel z kory. Dobre odprowadzanie wilgoci zapewni pościel bawełniana z dodatkiem włókien bambusowych, które świetnie ją absorbują, pozostawiając suchą powierzchnię. Oczywiście pościel musi być dopasowana do rozmiaru kołdry. Mimo doskonałych właściwości warto pamiętać o częstym praniu pościeli, co zaleca się raz na dwa tygodnie.

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

CZĘSTE ZADAWANE PYTANIA O KOŁDRACH LETNICH

  • Z czego kołdra letnia?

Kołdra letnia może być zarówno z wypełnieniem poliestrowym, jak i naturalnym - puchowym lub wełnianym. Istotne znaczenie ma to, by spełniała potrzeby danego użytkownika, to znaczy nie uczulała, a także nie podrażniała skóry, a jednocześnie pozwalała skórze oddychać, a przede wszystkim zapewniała komfort termiczny niezależnie od temperatury w sypialni latem. Zwróćcie uwagę na gramaturę, która decyduje też o ciężarze kołdry.

  • Jaka kołdra latem?

Kołdra w czasie ciepłych nocy powinna być lekka i posiadać odpowiednie wypełnienie. Dobrze sprawdzą się kołdry z wypełnieniem naturalnym o dużej sprężystości na poziomie od 800 do 850 CUIN, a także takie, które posiadają od 500 do 1000 g wypełnienia. Kołdra powinna posiadać poszycie zapewniające cyrkulację powietrza, ale i posiadające właściwości antybakteryjne. Sprawdzi się poszycie z bawełny i tencelu, tkaniny outlast i bawełny czy też batystu bawełnianego.

  • Jaka kołdra żeby się nie pocić?

Kołdrę letnią trzeba dopasować do swoich potrzeb także pod względem higroskopijności. Zarówno kołdra wełniana, jak i taka z wypełnieniem poliestrowym może zapobiegać nadmiernej potliwości i pochłaniać nadmiar wilgoci. Sprawdzi się także kołdra z dużą ilością puchu, najlepiej 93% lub 100% puchu gęsiego polskiego lub syberyjskiego.

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i otrzymaj 7% rabatu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium