
Jedwab to materiał znany od tysięcy lat, przynajmniej 6 tys. Pierwsze jego ślady pochodzą z grobowców z okresu neolitu, w których znaleziono nici jedwabne. Jak głosi legenda pierwszą twórczynią nici jedwabnej była cesarzowa Leizu, która przypadkowo wrzuciła kokon jedwabnika do gorącej herbaty, a próbując go wyjąć, zauważyła, długą mocną, ciągnącą się nić. Chiny były pierwszym wiodącym producentem jedwabiu, skąd materiał był wysyłany tzw. jedwabnym szlakiem, który miał 12 tys. km. To tylko niektóre ciekawostki na temat jedwabiu. Poznajcie więcej ciekawych informacji.
SPIS TREŚCI:
- Jak powstają tkaniny jedwabne?
- Czy wiedzieliście, że istnieje kilka rodzajów jedwabiu?
- Kokon jedwabnika - poznaj ciekawostki dotyczące produkcji jedwabiu
- Jak jedwab wpływa na nasze włosy i skórę?
- Ciekawostki historyczne dotyczące jedwabiu
- FAQ
Jak powstają tkaniny jedwabne?
Czy wiecie, że nić jedwabna jest równie mocna jak nić stalowa? To dość zaskakujące, biorąc pod uwagę to, jak powstaje. Otóż tworzą ją gąsienice jedwabnika, które przygotowują się do przekształcenia w poczwarkę, a później w motyla. Po złożeniu jaj jedwabniki morwowe giną. Po około 2 tygodniach wykluwa się gąsienica, która rośnie i przygotowuje się do przepoczwarzenia jeszcze przez około 4 tygodnie. W tym czasie tworzy ochronny kokon, który ma chronić ją podczas procesu przemiany. Właśnie z owego kokonu powstaje jedwab naturalny. Co ciekawe, jedwab jest pozyskiwany w taki sam sposób jak tysiące lat temu. Historia jedwabiu jest naprawdę długa, a produkcja niestety wiąże się z zabijaniem poczwarek, które przed przemianą w ćmy zanurza się we wrzącej lub gorącej wodzie. Ma ona rozpuścić klej jedwabny i uwolnić jedwabną nić, która następnie nawijana jest na szpule. Dalej jedwab jest tkany i powstaje tkanina potrzebna na jedwabne ubrania czy pościel. Oczywiście zastosowanie jedwabiu jest i było znacznie szersze. Od czasu kiedy powstał jedwabny szlak jedwab stał się źródłem powstania wielu wynalazków. Z jedwabiu naturalnego tworzy się nici chirurgiczne. Z jedwabiu powstała też kamizelka kuloodporna. Oczywiście nie była wykonana tylko z jedwabiu, gdyż impregnowana była specjalną substancją, która nie została ujawniona przez jej pierwszego konstruktora. Co ciekawe już 18 warstw jedwabiu było w stanie zatrzymać kulę. Jedwab zaistniał także w inżynierii, gdyż właśnie z tego materiału powstała poduszka powietrzna.
Czy wiedzieliście, że istnieje kilka rodzajów jedwabiu?
Historia jedwabiu jest naprawdę ciekawa i wielowątkowa. Warto zatem poznać inne ciekawostki o jedwabiu. Otóż jedwabne tkaniny mogą powstawać nie tylko z włókna morwowego. Włókno jedwabne pozyskiwane jest także z innych gatunków jedwabników, choć morwowe jest wiodące w produkcji jedwabiu. Niemniej jednak naturalny jedwab powstaje nie tylko z kokonów jedwabnika morwowego, ale i tussowego, Eri czy Muga. Jedwab tussowy tworzy jedwabnik dębowy. Z kolei jedwab Eri to taki, który pozyskiwany jest inaczej niż jedwab morwowy, gdyż według zasady Ahimsa, a zatem poszanowania dla wszystkich żyjących stworzeń. Jest produkowany jedynie w Indiach, a luksusowy materiał, który powstaje bez zabijania jedwabników jest nawet dwa razy droższy. Jak to możliwe, że jedwabniki nie są zabijane? Otóż w hodowli pozwala się, by przeszły one przepoczwarzenie i przebiły kokon. To powoduje, że naturalny jedwab zostaje podzielony na mniejsze odcinki, co niewątpliwie utrudnia nawijanie przędzy i całą produkcję, stąd cena jest wyższa.
Kokon jedwabnika - poznaj ciekawostki dotyczące produkcji jedwabiu
Największym producentem jedwabiu są nadal Chiny. Zaraz za nimi plasują się Wietnam, Indie, Uzbekistan, Brazylia, Iran i Tajlandia. Co ciekawe, poczwarki, które są zabijane na skutek wkładania kokonów do gorącej wody są później przeznaczane na żywność. Stanowią przysmak typu street food w Chinach i Tajlandii. Aby powstał pełny kokon jedwabnika potrzeba czasu, a także dużo liści morwy czy też dębu, w zależności od gatunku jedwabnika. Gąsienice są niezwykle żarłoczne i jedwabniki z jednej hodowli mogą zjeść nawet 270 kg liści morwy dziennie.
Jedwabniki tworzą nici jedwabne przy zastosowaniu wydzieliny z otworu gębowego. W ten sposób powstaje gęsto utkana sieć, która w przypadku jednego kokonu może mieć nawet 1,5 km długości po rozwinięciu. Co ciekawe, by powstało jedwabne kimono potrzebnych jest 5000 kokonów jedwabników. Kokony jedwabników i przędza jedwabna stosowane są także do produkcji spadochronów czy wcześniej wspomnianych nici chirurgicznych, zatem jedwab służy znacznie większej ilości celów niż tylko zaspokojenie luksusowych gustów, choć trzeba przyznać, że jedwabne ubranie zachwyca estetyką, a akcesoria, a także pościel prezentują się naprawdę pięknie.
Jak jedwab wpływa na nasze włosy i skórę?
Jedwabne tkaniny mają właściwości antybakteryjne, a także zawierają proteiny, zatem pozytywnie wpływają zarówno na włosy, jak i skórę. Jedwab naturalny chroni również przed promieniowaniem UV. Właśnie z jedwabiu, a także kaszmiru powstają tradycyjne stroje, które noszą w wielu regionach Arabowie. Są przewiewne i pozwalają skórze oddychać. Trzeba jednak pamiętać, że czysty jedwab nie może być wystawiony zbyt długo na promienie słoneczne. Jedwab jest higroskopijny, zatem pochłania nadmiar wilgoci, a jednocześnie nie zwiększa swojej objętości. Nie jest rozciągliwy i zachowuje swój kształt. Jego struktura jest lekko chłodna, co także wpływa kojąco przy wysokich temperaturach. Jednocześnie jednak jedwab może również utrzymywać ciepło, dlatego pościel jedwabna sprawdza się o każdej porze roku. Jeżeli chcecie zadbać o kondycję waszej skóry i włosów, warto stosować jedwabne poszewki na poduszki, a także opaski na oczy.
Ciekawostki historyczne dotyczące jedwabiu
Właściwości jedwabiu znali nie tylko mieszkańcy Starożytnych Chin, gdyż jedwab, mimo że sposób jego produkcji był pilnie strzeżony, trafił również do Starożytnej Grecji, a następnie Starożytnego Rzymu, dalej do Francji i w głąb kontynentu. Chiny przez długi czas miały monopol na produkcję jedwabiu. Jednak w XVII wieku sposób produkcji jedwabiu był już powszechnie znany w całej Europie.
Koniecznie sprawdź także:
- Opaska na oczy do spania - jaka sprawdzi się najlepiej?
- Ile kosztuje jedwab? Wszystko co warto wiedzieć o cenach i jakości!
- Co zrobić ze starą kołdrą? - Poradnik
FAQ
-
Jakie są trzy fakty na temat jedwabiu?
Jedwab należy prać w chłodnej wodzie, a pranie chemiczne jest zabronione. Jedwab jest hipoalergiczny dla skóry, bardzo delikatny dla włosów i nie powoduje ich puszenia się. Jedwab można produkować na różne sposoby, także bez zabijania jedwabników, według zasady Ahimsa.
-
Co niszczy jedwab?
Jedwab należy prać tylko z zastosowaniem dedykowanych do niego środków. Nie należy stosować detergentów z wybielaczami. Jedwab należy suszyć na płasko, nie można tego robić w suszarce bębnowej ani w pełnym słońcu.
-
Po czym poznać prawdziwy jedwab?
Prawdziwy jedwab podczas spalania wydziela charakterystyczny zapach podobny do tego przy paleniu włosów i spala się bardzo powoli. Z kolei sztuczny jedwab wydziela zapach plastiku podczas spalania. Oczywiście nie należy w ten sposób sprawdzać prawdziwości jedwabiu, gdyż palenie tkanin jest szkodliwe i zabronione. Prawdziwy jedwab ma bardziej delikatny, subtelny połysk od sztucznego jedwabiu. Produkty jedwabne mają określoną, wysoką cenę, ze względu na skomplikowany proces produkcji. Zatem zbyt niska cena może być znakiem, że nie mamy do czynienia z prawdziwym jedwabiem.
-
Co daje spanie na jedwabiu?
Warto wybrać pościel ze 100% naturalnym jedwabiem. Takie poszewki są niezwykle delikatne dla skóry. Spanie na jedwabiu jest niezwykle przyjemne. Materiał nie odciska się na skórze i nie powoduje jej przesuszenia. Jednocześnie przyjemnie otula ciało.