Najlepsza poduszka puchowa - poznaj zdanie ekspertów i użytkowników na temat tych produktów

0
Najlepsza poduszka puchowa - poznaj zdanie ekspertów i użytkowników na temat tych produktów

Poduszki puchowe są rekomendowane zarówno przez lekarzy, jak i fizjoterapeutów, gdyż naturalne wypełnienie ma doskonałe właściwości termoizolacyjne i termoregulacyjne. Jest to pomocne w redukcji bólu, zaburzeniach krążenia, ale i zaburzeniach snu. Dobrze dobrana poduszka może poprawiać komfort snu, co przekłada się także na komfort życia. Użytkownicy cenią fakt, że poduszki puchowe charakteryzują się różnych stopniem twardości w zależności od sprężystości puchu, ale i dopasowują się świetnie do głowy i szyi, zapewniając optymalne podparcie w czasie snu. Warto dowiedzieć się więcej na temat właściwości poduszek puchowych.

Spis treści:

Poduszki puchowe najwyższej jakości - czym się charakteryzują?

Poduszki puchowe, które uważane są za produkty najwyższej klasy posiadają wypełnienie w 100% puchowe. Nie ma zatem żadnej domieszki pierza czy innego wypełnienia. Puch gęsi jest najbardziej ceniony ze względu na zrównoważoną hodowlę i sposób jego pozyskiwania. Najwyższą jakością charakteryzuje się puch gęsi syberyjskiej, a zaraz po nim polski puch gęsi eksportowy. Warto wybierać także klasyczny polski puch gęsi. Różnią się między sobą sprężystością, bo jeśli chodzi o sposób przygotowania wypełnienia, to w każdym przypadku puch poddawany jest procesom uszlachetniania i oczyszczania. Jednocześnie nie są stosowane żadne szkodliwe substancje chemiczne. Wypełnienie nie zawiera formaldehydów ani pestycydów.

Aby mieć pewność, że poduszka puchowa to produkt premium należy zwrócić uwagę na to, czy została poddana procesowi EEC, posiada certyfikat PZH, a ponadto spełnia normę PN-EN 12934 dotyczącą jakości wypełnienia oraz PN-EN 12935 dotyczącą czystości wypełnienia. Jeżeli chodzi o brak obecności szkodliwych chemikaliów, to istotne znaczenie ma certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Należy zwrócić uwagę na współczynnik wyporności i sprężystości CUIN. Najlepiej jeśli wynosi 800, 850 lub 850+. Im wyższa wartość, tym wypełnienie miększe i bardziej sprężyste, a jednocześnie posiadające lepsze właściwości termoizolacyjne i termoregulacyjne.

Dla kogo odpowiednie będą poduszki puchowe z puchu i pierza kaczego?

Nie każdy lubi bardzo miękkie poduszki puchowe. Nieco twardsze jest wypełnienie z puchu kaczego z dodatkiem pierza kaczego. Jeżeli preferujesz spać na plecach albo na boku, to możesz potrzebować twardszej poduszki. Oczywiście takie znajdziesz także wśród poduszek z puchem gęsim. W tym przypadku musisz szukać takich, które posiadają niższy współczynnik CUIN. W przypadku poduszek z puchem kaczym wynosi on od 600 do 700 CUIN. Warto wiedzieć, że na rynku nie są dostępne poduszki ze 100% puchem kaczym i zawsze są to mieszanki puchu i pierza. Dobrym wyborem może być choćby poduszka posiadająca wypełnienie 60% puchu kaczego i 40% pierza. Twardsza poduszka może być potrzebna osobom, które mają nadwagę, ale i takim, które mają problemy z kręgosłupem.

[product id="211, 222, 266, 9394, 12427, 17181, 17419" slider="true"]

 

Puch gęsi z dodatkiem pierza - czy takie wypełnienie poduszki jest wysokiej jakości?

Jeśli weźmie się pod uwagę właściwości poduszek z naturalnym wypełnieniem, to ranking poduszek puchowych zawsze wygrają te, które posiadają 100% puchu gęsiego. Trzeba jednak podkreślić, że wypełnienie pozyskiwane z podbrzusza gęsi i będące podszerstkiem zwierzęcia jest stosunkowo drogie. Stąd wiele osób szuka alternatywy. Tu pojawia się pytanie, czy wypełnienie z dodatkiem pierza jest wysokiej jakości? Wybierając poduszkę puchową z dodatkiem pierza, można liczyć na komfortowy sen. Oczywiście duże znaczenie ma to, jaka ilość puchu gęsiego znajduje się w poduszce. Im wyższy procent puchu, tym poduszka jest wyższej jakości, to znaczy gromadzi mniej drobnoustrojów i nie jest siedliskiem dla roztoczy.

Warto zatem wybierać poduszki, w przypadku których procent puchu jest większy niż pierza, zatem wynosi 60%, 70% czy też 90%. Na jakość poduszki wpływ ma także jej poszycie. Powinno dobrze oddawać ciepło, a jedocześnie absorbować nadmiar wilgoci. Dobrze sprawdza się poszycie z bawełny i włókien bambusowych czy bawełny i włókna outlast o właściwościach termoregulacyjnych. Delikatny dla skóry będzie też jedwab czy włókno Evolon®, które świetnie odprowadza wilgoć i ma właściwości oddychające.

Czy alergicy mogą wybierać poduszki z wypełnieniem z puchu gęsiego?

Puch gęsi może mieć właściwości antyalergiczne. Zatem poduszka puchowa z takim wypełnieniem będzie nadawać się dla alergików, pod warunkiem, że wypełnienie zostało poddane procesowi EEC czy posiada certyfikat Oeko Tex-100. Formaldehydy czy pestycydy mogą wywoływać objawy alergii, a ten certyfikat jest gwarantem, że nie zostały one zastosowane w procesie produkcyjnym czy obróbce naturalnego materiału. Ponadto atest PZH wskazuje, że nie jest szkodliwa dla zdrowia. Alergicy bardzo często są wrażliwi na roztocza oraz kurz, zatem wypełnienie z puchu może dobrze się dla nich sprawdzić, gdyż jest naturalnie napowietrzone, dobrze absorbuje wilgoć i nie stanowi sprzyjającego środowiska dla roztoczy. W zbitym wypełnieniu nie gromadzi się też kurz.

Oczywiście osoby cierpiące na alergię powinny ograniczyć się do tych poduszek, które mają najwyższą zawartość puchu gęsiego. Zatem najlepsza dla nich będzie poduszka puchowa 100%. Pierze nie jest tak zbite i może gromadzić drobnoustroje oraz roztocza. Oczywiście istotne znaczenie ma zawsze odpowiednie użytkowanie. Szczególnie alergicy nie powinni zapominać o regularnym wietrzeniu poduszek i kołder puchowych. Jeżeli producent tego nie zabrania, to od czasu do czasu mogą także wyprać je w pralce, oczywiście w odpowiedniej temperaturze, nie przekraczającej 40 stopni.

Poduszki puchowe w terapii zaburzeń snu i jak dobrać poduszki puchowe w zależności od pozycji spania?

Jak twierdzą eksperci poduszka puchowa może być pomocna w leczeniu zaburzeń snu. Na jakość naszego snu wpływ ma to na czym śpimy i nie jest to wielkie odkrycie. Poduszka jak i kołdra powinna mieć dobre właściwości termoizolacyjne i termoregulacyjne, aby dana osoba nie wybudzała się w nocy z powodu zimna lub spocenia. Poduszki puchowe mają pod tym względem doskonałe parametry, a dodatkowo są miękkie. Lekki i sprężysty puch może mieć jednak różny stopień twardości w zależności od tego jak został zmiękczony, a także jaką ma domieszkę pierza.

Puszysta i delikatna poduszka sprawia, że przyjemnie jest położyć głowę i sen może być bardziej efektywny, z dłuższą fazą snu głębokiego. Miększe poduszki są polecane dla osób o niższej wadze, a także takich, które lubią spać na brzuchu. Z kolei po nieco twardsze powinny sięgać osoby śpiące najczęściej na boku i na plecach. Poduszka jednocześnie nie powinna być zbyt twarda, by nie uciskała nerwów i nie utrudniała dopływu krwi. Wybierając poduszki puchowe można zachować balans pomiędzy twardością i miękkością, a także zapewnić elastyczne dopasowanie poduszki do krzywizn kręgosłupa.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze poduszki puchowej?

W poszukiwaniu idealnej poduszki puchowej, warto sprawdzić parametry, jakie powinna posiadać. Czym charakteryzuje się super poduszka puchowa idealne dopasowana do potrzeb?

✅Posiada wypełnienie puchowe typu polski puch gęsi, polski puch gęsi eksportowy albo puch gęsi syberyjskiej.

✅Wypełnienie jest lekkie, a przy tym posiada dobrą sprężystość, to znaczy taką pomiędzy 700 a 850+ CUIN.

✅Posiada bezpieczne poszycie i wypełnienie z certyfikatem Oeko-Tex, czyli nie zawiera formaldehydów i pestycydów.

✅Spełnia normę PN-EN 12934 dotyczącą jakości wypełnienia oraz PN-EN 12935 dotyczącą czystości wypełnienia.

✅W ramach jej użytkowania możliwe jest nie tylko wietrzenie, ale również pranie.

✅Jeżeli zależy Ci na dobrym utrzymywaniu ciepła, bo często marzną ci stopy, czy po prostu jesteś zmarzluchem, to sprawdzi się ciepłe i delikatne wypełnienie poduszek puchowych 800 lub 850+ CUIN.

✅Gdy chcesz wybrać poduszkę puchową z pierzem, to zwróć uwagę, by miała drobne piórka, to znaczy postaw na pierze darte, które zostało dodatkowo poddane procesowi zmiękczania.

✅Dla alergika najlepsza będzie poduszka puchowa w całości wypełniona puchem. Sprawdzi się zarówno polski puch gęsi, jak i puch gęsi syberyjskiej.

✅Poza naturalnym wypełnieniem istotne znaczenie ma poszycie. Tkanina, która zapewnia odprowadzanie wilgoci i jest delikatna dla skóry będzie najlepszym wyborem. Bawełna to pod tym względem wyjątkowy materiał, zwłaszcza w połączeniu z włóknem bambusowym.

✅Dla osób z problemami skórnymi polecana będzie z kolei poduszka z poszyciem jedwabnym czy dodatkiem włókna outlast.

✅Poduszki puchowe dostępne są w różnych rozmiarach, ale do łóżka najlepszy będzie standardowy, czyli 70x80. W czasie podróży można wybrać mniejszą poduszkę, choćby 40x40.

Czy poduszka półpuch będzie dobrym wyborem dla osób poszukujących kompromisu pomiędzy ceną a jakością?

Jeżeli zastanawiasz się nad doborem poduszek puchowych, to jedną z opcji może być poduszka z puchu i pierza, gdzie proporcje wypełnienia to 25% puchu, 25% pierza i 50% pierza dartego. Półpuch to mieszanina drobnych, delikatnych piórek oraz puchu. Tutaj pojawia się pytanie, czy takie poduszki będą dobrej jakości? Na pewno jeżeli szukasz tańszej opcji, to jest to dobre rozwiązanie. Warto podkreślić, że taka poduszką także może posiadać certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Nie będzie tak miękka jak poduszka puchowa, ale nie będzie tak twarda i ciężka jak poduszka z większą ilością pierza ciętego. W przypadku takich poduszek zwykle nie ma możliwości prania, zatem należy pamiętać o regularnym wietrzeniu.

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Najczęsciej zadawane pytania na temat poduszek puchowych

  • Czy poduszki puchowe są dobre?

Warto zainwestować w poduszki puchowe, gdyż te zawierające dużą ilość puchu nie gromadzą kurzu i nie są siedliskiem roztoczy. Mają dobre właściwości termoizolacyjne i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Posiadają odpowiednią miękkość i sprężystość, zapewniającą komfortowy sen. To świetne rozwiązanie nawet dla alergików. Poduszka zwykle nie wymaga specjalnego traktowania. Wystarczy wietrzyć ją regularnie.

  • Jaka poduszka do spania puchowa?

Najlepiej zdecydować się na poduszkę puchową 100%. Będzie zapewniała najlepszą termoizolację i termoregulację. Warto jeszcze zwrócić uwagę na współczynnik sprężystości i wyporności CUIN. Taki powyżej 800 jest gwarantem tego, że poduszka zapewni komfort termiczny. Warto wybrać optymalną twardość. W przypadku niższego współczynnika CUIN poduszki są nieco twardsze, co sprawdzi się dla osób śpiących na plecach i na boku.

  • Jaka poduszka puchowa najlepsza?

Super poduszka puchowa to taka, która zawiera największą ilość ptasiego podszerstka, czyli puchu. Na rynku dostępne są poduszki z puchem kaczym, jednak za najbardziej ekskluzywne produkty uważane są poduszki z puchu gęsiego. Warto wybrać taką z wypełnieniem polskim puchem gęsim eksport albo puchem z gęsi syberyjskiej. 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i otrzymaj 7% rabatu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium