Jak prać pościel, by służyła przez długi czas?

0
Jak prać pościel, by służyła przez długi czas?

Pranie pościeli wymaga dobrania zarówno programu, jak i środków piorących do rodzaju materiału. Jest to niezbędne, by włókna nie ulegały uszkodzeniom, rozciągnięciu czy skurczeniu, a także by gramatura pościeli była na odpowiednim poziomie. Ponadto zbyt wysoka temperatura prania czy suszenie w suszarce bębnowej może prowadzić do mechacenia się pościeli. Jednocześnie pranie pościeli powinno odbywać się z odpowiednią częstotliwością, aby zabrudzenia nie gromadziły się głęboko we włóknach.

SPIS TREŚCI:

  1. Jak prać pościel bawełnianą?
  2. Jak prać pościel jedwabną?
  3. Co warto wiedzieć na temat prania pościeli bambusowej?
  4. ABC prania pościeli z mikrofibry
  5. FAQ

Jak prać pościel bawełnianą?

Pranie pościeli bawełnianej zależne jest od grubości i rodzaju splotu oraz rzecz jasna zaleceń producenta. Jeżeli zastanawiacie się, w jakiej temperaturze prać pościel bawełnianą, to może być to temperatura od 40 do 60 stopni. Zwykle materiały o większej gramaturze można prać w nieco wyższej temperaturze, z kolei te cieńsze w temperaturze odpowiadającej tej dla prania ręcznego, a więc 30-40 stopni. Pościel adamaszek to pościel matowo-satynowa, która posiada zwykle pasiastą strukturę. Specjalny splot tkaniny sprawia, że jest elegancka, a zarazem trwała. Pościel z adamaszku najlepiej prać w temperaturze 40 stopni, aby pozostała jak najdłużej trwała. Inna z chętnie wybieranych to pościel flanelowa. W ilu stopniach prać pościel z takiej odmiany bawełny? Ma ona charakterystyczny meszek i aby nie uszkodzić takie pościeli, należy prać ją w temperaturze 40 stopni. Ponadto należy suszyć pościel rozwieszoną, nie w bezpośrednim słońcu albo w niskiej temperaturze w suszarce bębnowej.

[product id="2522, 2545, 2624, 2628, 2631, 24235, 24240, 24255, 24256, 31220" slider="true"]

Program prania powinien być zawsze dopasowany do rodzaju tkaniny. Delikatne tkaniny pierzemy w niższej temperaturze. Dotyczy to także satyny bawełnianej, którą należy prać z dodatkiem delikatnego detergentu w temperaturze 40 stopni. Przed włożeniem pościeli do bębna należy ją odpowiednio posortować. Nie należy prać poszewek razem z prześcieradłem, ręcznikami czy ścierkami. Warto przed włożeniem do pralki otrzepać pościel z sypkich zabrudzeń. W końcu mogą pojawić się na niej np. okruszki. Włókna bawełny mogą tworzyć karbowaną strukturę. Tak jest w przypadku pościeli z kory. Co bardzo istotne prasowanie pościeli z kory nie jest konieczne i to należy do jej największych zalet. Należy ją prać w temperaturze od 40 do 60 stopni. Zawsze należy kierować się zaleceniami widniejącymi na metce produktu. Popularnym rodzajem pościeli bawełnianej jest ta z bawełny jersey. W tym przypadku również należy wybierać temperaturę 60 stopni i prać pościel na lewej stronie. Popularna jest także pościel lniana, a dokładnie wykonana z lnu i bawełny. Należy zastosować odpowiednie detergenty dedykowane do prania takich materiałów. Powinny być delikatne. Nie należy stosować ich bezpośrednio na tkaninę. Temperatura zwykle nie może przekraczać 40 stopni.

Jak prać pościel jedwabną?

Regularne pranie pościeli jest bardzo ważne i dotyczy to również prania jedwabiu. W tym przypadku nie możecie stosować silnych detergentów. W jakim programie prać pościel jedwabną? Oczywiście tym dedykowanym tej tkaninie. Temperatura prania musi być niska. W przypadku silnie zabrudzonej pościeli można próbować samodzielnego prania. Trzeba jednak pamiętać, że nie można przekraczać temperatury odpowiedniej dla prania ręcznego, czyli 30 stopni. Jeśli trudno jest wyprać pościel, to można oddać ją do pralni chemicznej. Jakich detergentów używać do zmiękczania tkanin? Należy wybrać płyn do prania wełny i jedwabiu. Na trwałość pościeli wpływa odpowiednia częstotliwość i temperatura prania. Jeżeli pościel została uszyta z jedwabiu, to należy ściśle przestrzegać temperatury, by uniknąć uszkodzenia włókien. Dzięki temu pościel zachowa swoje właściwości użytkowe.

Co warto wiedzieć na temat prania pościeli bambusowej?

Pościel bambusowa także zapewnia komfort snu, gdyż ma zdolność do neutralizowania bakterii, wirusów czy grzybów. Niemniej jednak również wymaga regularnego prania. Jak prać pościel z włókna bambusowego? Taka pościel nie wymaga prania w wysokiej temperaturze ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Wysoka temperatura mogłaby wpłynąć na strukturę włókien, dlatego należy prać ją w 40 stopniach. Pościel najlepiej prać z dodatkiem delikatnego środka do prania, jednak nie należy stosować w tym przypadku żadnych środków zmiękczających.

ABC prania pościeli z mikrofibry

Pachnąca pościel wpływa na dobre samopoczucie i jakość snu, dlatego należy robić pranie regularnie. Nie tylko jeżeli macie wrażliwą skórę, musicie pamiętać, by wyprać nową pościel. Nie pierzcie białej pościeli z kolorowymi poszewkami, gdyż może to spowodować jej zafarbowanie. Odpowiedni program musicie wybrać także do prania pościeli z mikrofibry. Pościel poliestrowa jest odporna na gniecenie, co stanowi jej dużą zaletę. Zarówno poszewki na kołdry, jak i poszewki na poduszki należy prać w temperaturze niskiej, wynoszącej nie więcej niż 40 stopni. Mikrofibra dzięki temu może zachować swoją chłonność. Najlepiej suszyć pościel na świeżym powietrzu, ale nie w pełnym słońcu.

Sprawdź również:

FAQ

  • W jakim programie prać pościel?

Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju tkaniny. Pościel można prać w programie przeznaczonym dla bawełny czy też poliestru, jeśli właśnie z takich surowców jest wykonana. Nowoczesne pralki posiadają także programy do prania pościeli jedwabnej czy wykonanej z innych delikatnych tkanin takich jak choćby włókno bambusowe.

  • Czy pościel należy prać na lewej stronie?

Tak, najlepiej prać pościel właśnie na lewej stronie. Dzięki temu można uniknąć mechacenia materiału, jego uszkodzeń, czy też płowienia kolorów. Oczywiście, gdy pościel jest mocno zabrudzona, to najlepiej najpierw zaprać plamę. Można użyć środków domowych albo odplamiaczy, przy czym muszą być one dostosowane do rodzaju tkaniny, tak by uniknąć zniszczenia jej struktury. Jako odplamiacz dobrze sprawdza się choćby soda oczyszczona.

  • Jak wyprać pościel w pralce?

Przed rozpoczęciem prania należy pościel przewrócić na lewą stronę i zapiąć zamki. Można ją też włożyć do specjalnego worka na pranie. Do bębna pralki można wrzucić kapsułkę piorącą albo też wsypać odpowiedni proszek i płyn do komór na pranie zasadnicze i płukanie. Nie zawsze stosuje się płyn zmiękczający. Nie jest on zalecany choćby w przypadku pościeli z mikrofibry. Pod żadnym pozorem nie należy prać jasnej pościeli z ciemną, która może farbować. Dodatkowo należy prać prześcieradło osobno, a nie z poszewkami, aby uniknąć mechacenia poprzez tarcie materiał o materiał. Ponadto często nie tylko gramatura, ale i skład materiałowy jest inny i potrzeba innego programu czy temperatury. W ilu stopniach prać pościel? Najczęściej używa się temperatury od 40 do 60 stopni. W przypadku białych prześcieradeł temperatura prania może być wyższa i wynosić nawet 95 stopni.

  • Jak prać pościel, żeby pachniała?

Na pewno istotne znaczenie ma wybranie odpowiedniego płynu do prania. To właśnie on nadaje pościeli piękny zapach. Można wybierać kapsułki do prania. W przypadku pościeli jedwabnej czy lnianej należy wybierać przeznaczone do takich tkanin płyny do prania. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta danej pościeli.

  • Co ile trzeba prać pościel?

Pościel należy prać co dwa tygodnie. Można też robić to częściej, nawet co tydzień. Na pewno każdorazowo należy zmienić i wyprać pościel po infekcji. Wymiana pościeli w trakcie jej trwania może też przyspieszyć powrót do zdrowia, bo w pościeli namnażają się bakterie. Przed praniem w pierwszej kolejności należy oddzielić pościel od ręczników czy bielizny. To jak szybko schnie pościel po praniu zależy od rodzaju i gramatury materiału. Niektóre pościele mogą wysychać w ciągu jednej nocy, zatem kolejnego dnia są już gotowe do użycia.

  • Dlaczego tak ważne jest regularne pranie pościeli?

Warto zadbać o regularne pranie pościeli, gdyż dzięki temu można uniknąć namnażania się nie tylko bakterii czy grzybów, ale również roztoczy, które wywołują objawy alergiczne. Poszewki na kołdry czy poduszki warto prać, by odpowiednio zadbać o swoje zdrowie oraz komfort snu. Jest to istotne nie tylko w przypadku alergików czy astmatyków, ale również wszystkich innych użytkowników.

  • Jaka temperatura nie zniszczy tkaniny?

Jeżeli chcecie prać pościel bawełnianą, to starajcie się nie przekraczać temperatury 60 stopni. Wyższą można stosować w przypadku bawełny jersey, ale tylko wtedy, gdy zaleca to producent. Jedwabiu nie możecie prać w wyższej temperaturze niż 30 stopni. Mikrofibra, aby zachowała swoje właściwości i strukturę włókien nie może być prana w temperaturze przekraczającej 40 stopni.

  • Kiedy pościel nadaje się do wymiany czy wyrzucenia?

Pościel można użytkować przez wiele sezonów, jeśli jej gramatura i struktura się nie zmienia. Oczywiście należy pamiętać o regularnym praniu i stosowaniu się do zaleceń. Jeśli pościel jest mocno zmechacona czy pojawiają się na niej przetarcia, to nie ma sensu dłużej z niej korzystać. Należy pamiętać, że zużyte pościele należy zanieść do PSZOK. Generalnie żywotność pościeli bawełnianej może wynosić nawet kilka lat w zależności od stopnia zużycia oraz intensywności użytkowania.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i otrzymaj 7% rabatu.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium