
Utrzymywanie sterylnej czystości tkanin użytkowanych w łazience jest bardzo ważne. Szczególnie dotyczy to ręczników, które należy prać nawet co trzy dni, ze względu na to, że ręczniki kąpielowe są stale narażone na zawilgocenie, a co za tym idzie gromadzenie się w nich oraz namnażanie bakterii, grzybów czy wirusów, które lubią wilgotne środowisko. Dziś podpowiemy, w jakiej temperaturze prać ręczniki łazienkowe.
SPIS TREŚCI:
- Jaka jest najlepsza temperatura do prania ręczników z bawełny?
- Jak prać ręczniki z włóknem bambusowym, by zachowały trwałość?
- Co warto wiedzieć na temat prania ręczników z mikrofibry?
- FAQ
Jaka jest najlepsza temperatura do prania ręczników z bawełny?
Jeżeli zastanawiacie się nad tym, w jakiej temperaturze prać ręczniki z bawełny, to optymalna temperatura prania ręczników oscyluje między 40 a 60 stopni. Dużo zależy od gramatury materiału, a także zaleceń producenta. Grubsze ręczniki bawełniane typu frotte czasem można prać nawet w temperaturze 90 stopni. Nie zaleca się prania ręczników łazienkowych w wyższej temperaturze, gdyż ma to wpływ na miękkość tkaniny. W ilu stopniach prać ręczniki? W takiej temperaturze, którą rekomenduje producent danych ręczników, widniejącej na metce produktu. Dzięki temu macie pewność, że nie zniszczycie tkaniny, a ręcznik posłuży Wam na dłuższy czas. To, w jakiej temperaturze prać ręczniki jest ważne także z tego powodu, że wpływa to nie tylko na miękkość ręczników, ale i higroskopijność materiału. Zbyt duża temperatura może też powodować, że ręcznik będzie farbował. Warto wiedzieć, że ręczniki przed pierwszym praniem najlepiej zamoczyć nawet na dobę w zimnej wodzie. W ten sposób można pozbyć się nadmiaru barwnika i wszelkich chemikaliów. Taki zabieg wpływa też na chłonność ręczników.
Jak prać ręczniki z włóknem bambusowym, by zachowały trwałość?
Jeżeli zastanawiacie się, jak prać ręczniki z dodatkiem włókna bambusowego, to generalnie sposób prania nie będzie się różnił w stosunku do ręczników wykonanych z czystej bawełny. Dodatek włókna bambusowego sprawia, że ręcznik jest jeszcze bardziej chłonny, a do tego lepiej neutralizuje szkodliwe patogeny takie jak bakterie czy grzyby, gdyż włókno ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. W związku z naturalnymi właściwościami takiego materiału należy prać ręczniki w temperaturze nie większej niż 60 stopni.
Temperatura prania zależy oczywiście od zaleceń producenta. Ręczniki mogą wymagać zmiękczania. Można dodać do nich środek do zmiękczania tkanin albo sięgnąć po pół szklanki sody oczyszczonej lub białego octu. W ten sposób można też pozbyć się nieprzyjemnego zapachu wilgoci.
Co warto wiedzieć na temat prania ręczników z mikrofibry?
Prawidłowe pranie ręczników i regularne wykonywanie tej czynności wpływa nie tylko na higienę, ale również ich włókna. Zanim włożycie ręczniki do bębna pralki, pamiętajcie, by dobrać odpowiednie środki piorące. Pierwsze pranie ręczników powinno poprzedzić ich namoczenie w zimnej wodzie. Na pewno zastanawiacie się, w ilu stopniach prać ręczniki z mikrofibry. Otóż najlepsza temperatura prania wynosi w tym przypadku między 30 a 40 stopni. Zatem jeżeli wybieracie takie ręczniki do łazienki, to musicie pamiętać, że jeżeli będziecie prać ręczniki z mikrofibry w wyższej temperaturze, to mogą stracić swoje higroskopijne właściwości. Jednocześnie pranie w zbyt niskiej temperaturze może nie pozwolić pozbyć się szkodliwych patogenów, dlatego ręczniki, które wymagają prania w temperaturze 30 czy 40 stopni należy prać regularnie, by nie doprowadzać do namnażania się bakterii na ich powierzchni. Do prania ręczników z mikrofibry trzeba też wybrać odpowiedni program. Sprawdzi się oczywiście ten do prania tkanin poliestrowych. Należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta widniejące na metce ręcznika.
Warto sprawdzić także inne nasze artykuły:
- Sennik: Szukać drogi w mieście - znaczenie i interpretacja snu
- Gotowanie ścierek kuchennych - czy ma sens?
- Niewyspanie: Jakie Są Przyczyny i Skutki Braku Snu?
FAQ
-
Czy ręczniki można prać w 40 stopniach?
Ręczniki jak najbardziej można prać w 40 stopniach. Dzięki temu pozostaną one miękkie i będą odpowiednio chłonąć wodę. Taka temperatura jest odpowiednia zarówno do prania ręcznika z bawełny, jak i poliestru czy bawełny z dodatkiem wiskozy. Niezależnie od rodzaju przed pierwszym użyciem obowiązkowo należy go wyprać.
-
Na jakim programie najlepiej prać ręczniki?
Miękkość ręczników zależna jest od doboru środków piorących, temperatury prania oraz twardości wody. Odpowiednie pranie pozwoli zachować właściwości tkaniny przez długi czas. W przypadku bawełny należy oczywiście wybrać program do prania bawełny, a w przypadku poliestru ten do tkanin syntetycznych. Niektóre pralki posiadają programy dedykowane do określonych rzeczy. Zatem jeśli posiadacie program do prania ręczników, to taki wybierzcie i ustawcie temperaturę, którą rekomenduje producent.
-
W jakiej temperaturze prać ręczniki, żeby nie śmierdziały?
W czym prać ręczniki i jak je prać, by nie śmierdziały? Na pewno należy zadbać o to, by ręczniki były odpowiednio suszone. Nie można wrzucać zawilgoconych ręczników do kosza na pranie, bo w ten sposób w łazience może zacząć unosić się zapach stęchlizny, będą też namnażały się roztocza, bakterie, pleśń. W przypadku pielęgnacji ręczników ich suszenie ma kluczowe znaczenie dla świeżego zapachu. Ważne jest też stosowanie właściwych środków piorących i wysoka temperatura prania, jeśli pojawiła się na nich już pleśń. W takim przypadku ręczniki należy wyprać w temperaturze 60 stopni. Uprzednio trzeba usunąć pleśń przy użyciu szczoteczki oraz detergentu lub domowego środka, który nie zniszczy tkaniny. Zmiękczenie ręczników jest konieczne, by lepiej chłonęły wodę. Ich chłonność wpływa na szybsze wysychanie, a co za tym idzie także ograniczenie namnażania się patogenów. Ręczniki najlepiej suszyć na świeżym powietrzu, ale w takim miejscu, które nie jest mocno nasłonecznione. Do suszenia można wykorzystać także suszarkę bębnową.
-
Jak wyprać ręczniki, aby były miękkie i puszyste?
Niezależnie czy macie nowe ręczniki, czy używane ręczniki, aby były miękkie i puszyste musicie je wyprać. Należy tę czynność powtarzać co dwa lub trzy dni. Gdy macie nowe ręczniki, to wcześniej namoczcie je w zimnej wodzie, a następnie wypierzcie. Materiał stanie się miękki i będzie lepiej chłonąć wilgoć. Nie należy stosować ani zbyt niskiej, ani zbyt wysokiej temperatury. Wysoka temperatura prania może powodować twardnienie włókien.
-
Czy ręczniki można prać w 60 stopniach?
Ręczniki można prać w temperaturze wyższej niż 40 stopni, o ile nie odradza tego producent. Pranie w 60 stopniach ma swoje zalety, gdyż w ten sposób można zadbać o zneutralizowanie działania bakterii, wirusów czy grzybów. Osoby, które cierpią na choroby wirusowe powinny wymieniać ręczniki nawet codziennie i również codziennie je prać. Pozbycie się szkodliwych patogenów z powierzchni tkaniny pozwala zadbać o odpowiednią higienę i np. szybszy powrót do zdrowia.