
Koc to dodatek, który jest niezbędny w sypialni, a często również w salonie. W końcu miło jest, szczególnie zimą, otulić się kocem po ciężkim dniu i wypić filiżankę gorącej herbaty. Koc jest też elementem dekoracyjnym pomieszczenia i może choćby chronić tapicerkę czy też materac przed zabrudzeniem. Dziś podpowiemy, jak prać koc, by zachował trwałość na długi czas. Tak naprawdę wiele zależy od materiału, z jakiego został wykonany. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej.
SPIS TREŚCI:
- Jak prać koc polarowy?
- W jakiej temperaturze prać koc bawełniany?
- Jak prać koc wełniany?
- Pranie koca akrylowego - na co należy zwrócić uwagę?
- Ręczne pranie koca - co warto wiedzieć?
- FAQ
Jak prać koc polarowy?
Wiele osób zastanawia się, jak prać koc polarowy. Wszystko zależy od tego, czy chcecie go po prostu odświeżyć, czy też znajdują się na nim widoczne plamy. Aby wyprać koc polarowy, należy najpierw zaprać widoczne plamy. Do tego celu można użyć nawet płynu do mycia naczyń albo wybrać odplamiacz do tkanin poliestrowych. Środek należy rozprowadzić na plamie i pozostawić na 10-15 minut a następnie włożyć koc do pralki i ustawić odpowiedni program prania. Oczywiście należy sugerować się tym, co zaleca producent, czyli informacjami dotyczącymi prania widocznymi na metce. Generalnie polarowe tkaniny najlepiej prać w temperaturze odpowiedniej dla prania ręcznego lub tkanin syntetycznych, a zatem od 30 do 40 stopni Celsjusza. Koc polarowy należy prać na niskich obrotach, aby uniknąć jego mechacenia.
W jakiej temperaturze prać koc bawełniany?
Bardzo popularne są koce bawełniane. Jak prać koc z czystej bawełny? Jeżeli koc wykonany jest z bawełny, to można go prać w temperaturze 40 stopni. Oczywiście koc może mieć dodatek włókna akrylowego czy też poliestrowego. W takim przypadku także należy wybrać niską temperaturę prania. Temperaturę należy dopasować do zaleceń widocznych na etykiecie czy też metce produktu. Koc bawełniany występuje w wielu wariantach, jeśli chodzi o gramaturę i niezależnie od niej należy utrzymywać zalecane parametry dotyczące prania. Dzięki temu włókna się nie skurczą, a tkanina nie będzie się mechacić. Z kolei kolory pozostaną wyraziste i wzory nie będą się ścierać. Można prać koc wielokrotnie i nawet po wielu praniach będzie prezentował się jak nowy, jeśli będziecie przestrzegać wytycznych dotyczących pielęgnacji i czyszczenia.
Jak prać koc wełniany?
Wełniany koc jest niezwykle ciepły i może być przyjemny w dotyku. Należy jednak stosować się do zasad jego pielęgnacji. Jak prać wełniany koc? Otóż koc wełniany najlepiej prać w temperaturze od 30 do 40 stopni. Najczęściej pralka automatyczna posiada program do prania tkanin wełnianych i właśnie z takiego należy skorzystać. W ten sposób można też ustawić inne parametry prania, choćby te dotyczące wirowania. Należy sięgnąć po środki do prania wełny, które nie niszczą struktury koca i jego właściwości termoizolacyjnych i termoregulacyjnych. Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak pozbyć się plam z tkanin, to warto przeczytać także nasz artykuł: Stare plamy z pleśni - czy można je wywabić?
Wybór kapsułek lub płynów do prania wełny sprawi, że koc nie będzie szorstki i zyska optymalną gładkość. Jeżeli zastanawiacie się, jak suszyć koc wełniany, to najlepiej robić to w stanie rozwieszonym, czyli na tradycyjnej suszarce, ale nie w pełnym słońcu. Dzięki temu kolory nie będą blakły, a włókna nie będą się odkształcać.
Pranie koca akrylowego - na co należy zwrócić uwagę?
Akryl to podobnie jak polar to materiał, który jest odporny na czynniki zewnętrzne. Koc akrylowy najlepiej prać w temperaturze 40 stopni. Zaleca się pranie koca w pralce w programie do prania delikatnych tkanin. Dla miękkość materiału, warto dodać do prania płyn do płukania koca akrylowego. Aby uniknąć kurczenia się czy filcowania włókien, należy zdecydować się na pranie koca w pralce w letniej wodzie. Można użyć także zmiękczającego płynu do płukania tkanin. Koc najlepiej suszyć w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Jeżeli producent tego nie odradza, to koc akrylowy można suszyć w suszarce bębnowej.
Ręczne pranie koca - co warto wiedzieć?
W przypadku konieczności prania ręcznego ulubionego koca, należy przestrzegać zasad, by zachował swoje właściwości. Dzięki temu puszysty koc będzie miał taką samą gramaturę i będzie świetnie się prezentował. Jak prać koc ręcznie? Można użyć programu w pralce do prania ręcznego, a jeśli z jakiegoś powodu nie ma się do dyspozycji automatu, to trzeba poradzić sobie w inny sposób. Należy napełnić misę czy też wannę wodą o odpowiedniej temperaturze. Następnie należy dodać detergent do prania tkanin delikatnych i zanurzyć koc, delikatnie pocierając, by usunąć zabrudzenia.
Warto przeczytać także:
- Jaki jest standardowy rozmiar pościeli?
- Materac piankowy czy sprężynowy? Dowiedz się co będzie lepszym wyborem dla Ciebie!
- Puch kaczy czy gęsi - z jakim wypełnieniem wybrać kołdry i poduszki?
FAQ
-
Jak wyprać koc w pralce?
Jeżeli chcecie wyprać koc w pralce, to wybierzcie program odpowiedni do danej tkaniny, a więc do bawełny, wełny czy też tkanin syntetycznych. Najczęściej rekomendowana temperatura prania koców, to 40 stopni. Należy użyć detergentu do delikatnych tkanin, aby nie zniszczyć struktury koca czy też jej nie osłabić.
-
W jakim programie prać koce?
Jeżeli zastanawiacie się, w jakim programie prać koce, to najlepiej dopasować go do rodzaju tkaniny. W przypadku mieszanych, najlepiej sięgnąć po program do tkanin syntetycznych z niskimi obrotami, a także temperaturą 30 lub 40 stopni.
-
Czy koc na plażę można prać w pralce?
Jeżeli chcecie wyprać koc plażowy czy piknikowy w pralce, to najpierw upewnijcie się, że nie ma na nim piasku czy też resztek trawy. Koc należy dokładnie wytrzepać, a następnie można włożyć go do pralki i wyprać w odpowiedniej dla danej tkaniny temperaturze z płynem do zmiękczania tkanin.
-
Czy koce można prać w 40 stopniach?
Polarowe koce, ale i te wykonane z akrylu czy bawełny można prać najczęściej w 40 stopniach. Oczywiście może się zdarzyć, że rekomendowana temperatura jest niższa i wynosi 30 stopni. Odpowiednio dobrana temperatura prania sprawia, że koc może zachować swoją gramaturę, a dzięki temu pozostaje ciepły i sprawdzi się w chłodniejsze wieczory.
-
Na jakim programie w pralce prać koc?
Jeżeli zastanawiacie się, jak prać koc w pralce, to program należy dostosować do rodzaju tkaniny, a także zaleceń widocznych na metce. Jeżeli koc wykonany jest z bawełny, to oczywiście wybieracie program bawełna i zalecaną temperaturę, a gdy jest wykonany z tkaniny polarowej, to ustawiacie program dla tkanin syntetycznych. W przypadku tkanin, które posiadają powłokę hydrofobową, należy stosować dedykowaną temperaturę i nie można sięgać po silne detergenty, aby koc nie stracił swoich właściwości i nie wchłaniał plam. Dzięki hydrofobowej powierzchni można je łatwiej usunąć.
-
Czy koc można prać w 60 stopniach?
Czasami koce można prać nawet w 60 stopniach. Dotyczy to modeli bawełnianych czy też poliestrowych, w przypadku których producenci zalecają właśnie taką temperaturę. Oczywiście dużo zależy również od gramatury koca. Jeżeli zastanawiacie się, jak suszyć koc poliestrowy, to musicie wiedzieć, że koce z włókna poliestrowego można suszyć w suszarce bębnowej.
-
Jak wyprać gruby koc w pralce?
Jak prać koc, który jest gruby, to znaczy posiada większą gramaturę? Otóż niezależnie od tego, czy koc jest gruby, czy cienki, zawsze należy stosować się do zaleceń producenta. Jeżeli rekomendowane jest pranie w chłodnej wodzie, to tak właśnie należy postępować. Gruby koc można również oddać do profesjonalnej pralni. W ten sposób macie pewność, że zostaną dobrane odpowiednie środki i tkanina pozostanie mocna i trwała.
-
W jakiej temperaturze prać koc w pralce?
Wielu użytkowników zastanawia się, jak prać koc w pralce. Koc można prać osobno, tak by żadne inne tkaniny nie spowodowały jego farbowania albo, by włókna koca nie dostały się na inne rzeczy. Koc w pralce najlepiej prać w temperaturze 30 lub 40 stopni. Dzięki temu macie pewność, że tkanina nie zostanie uszkodzona.