Poduszka z pierza pranie - czy jest możliwe?

0
Poduszka z pierza pranie - czy jest możliwe?

Pranie poduszek z pierza zasadniczo bardzo często jest odradzane. Bardzo istotny jest fakt, że wypełnienie może trafić do bębna pralki i spowodować uszkodzenie jej elementów mechanicznych czy zatkanie odpływu. Bywa, że pralka nie ma odpowiedniego wsadu, a wtedy pranie wiąże się z możliwością uszkodzenia silnika przy przeładowaniu. Jednak generalnie pranie poduszek z pierza jest możliwe, o ile zezwala na to producent i użytkownik kieruje się wskazówkami. Czy jednak warto prać poduszki z pierza i jak to robić?

SPIS TREŚCI:

Jak odświeżać poduszki z pierza, gdy pranie poduszek jest niemożliwe?

Nie zawsze pranie poduszek z pierza jest możliwe. W takiej sytuacji konieczne jest ich odświeżanie. Jeżeli jest prawdopodobieństwo, że poduszka może zostać uszkodzona podczas prania, to lepiej nie ryzykować i po prostu regularnie ją wietrzyć, podobnie jak kołdrę z pierza. Wietrzenie najlepiej przeprowadzić przynajmniej raz do roku. Można to robić w mroźną pogodę, ale przy niskiej wilgotności powietrza. Dzięki temu można zabić patogeny, przede wszystkim roztocza, ale i bakterie. Warto wiedzieć, że roztocza giną w temperaturze minus 15 stopni, gdy pościel wystawiona jest na mróz przynajmniej na 6 godzin. Oczywiście nie zawsze można liczyć na takie przymrozki. Jednak pozostawienie poduszki na mroźnej pogodzie przy lekkim wietrze powinno sprawić, że większość patogenów zostanie wyeliminowana. Jeżeli poduszki nie mogą być prane w pralce automatycznej, to można je oddać do specjalistycznej pralni chemicznej.

Jak prać poduszki z pierza w pralce automatycznej? Poznajcie zalecenia

Przede wszystkim do prania poduszki z pierza nie używa się tradycyjnych proszków, a płyny do prania. Warto sięgać po środki dedykowane do prania puchu i pierza. Chodzi o to, by pióra znajdujące się wewnątrz nie zbijały się w bryły. W ten sposób poduszka traci puszystość. W jakiej temperaturze prać poduszki z pierza? Należy prać poduszki z pierza w odpowiedniej, zalecanej przez producenta temperaturze. Najczęściej maksymalna zalecana temperatura to 40 stopni Celsjusza. Jednocześnie pranie poduszki z pierzem powinno odbywać się w programie przeznaczonym do pierza i puchu. Trzeba ustawić niski poziom wirowania, aby pierze nie zbijało się w poduszce. Zaleca się 600 obrotów na minutę.

Ręczne pranie poduszki z pierza - co warto wiedzieć?

Czy można prać poduszkę z pierza ręcznie? Okazuje się, że jest to możliwe. Wystarczy nalać do wanny wodę o letniej temperaturze, najlepiej 36-37 stopni. Następnie należy dodać do niej delikatny detergent, najlepiej płyn do prania pierza czy też środek hipoalergiczny do prania w płynie. Następnie należy namaczać poduszkę i starać się nie zagniatać pierza. Minusem tej metody jest fakt, że suszenie poduszki po takim praniu jest niezwykle trudne, zwłaszcza gdy niemożliwe jest wykonanie tej czynności w suszarce bębnowej.

Pranie poduszek z pierza - jak często można to robić?

Wiele osób zastanawia się, jak często można prać poduszki z pierza? Otóż zalecane jest, by wyprać taką poduszkę przynajmniej raz w roku. W ten sposób można pozbyć się bakterii i roztoczy. Pranie pierza częstsze niż 4 razy do roku nie jest zalecane, gdyż w ten sposób znacząco obniża się jakość wypełnienia i poduszkę szybciej trzeba wymienić na nową. W przypadku prania w pralce automatycznej, w której nie ma programu do prania pierza, należy to robić w programie do prania delikatnych tkanin.

Jak prawidłowo suszyć poduszki z pierza po praniu?

Nie wystarczy prawidłowo wyprać poduszkę z pierza, bo trzeba jeszcze odpowiednio ją wysuszyć. Mokre pierze najlepiej suszyć na świeżym powietrzu. Suszenie poduszek w suszarce bębnowej bardzo często jest odradzane przez producentów ze względu na możliwość uszkodzenia poduszki i wypełnienia. Należy suszyć je w przewiewnym i słonecznym miejscu. Zatem o ile wietrzenie poduszek z pierza najlepiej przeprowadzać w miesiącach zimowych, tak pranie należy wykonywać w miesiącach letnich, tak by poduszka mogła jak najszybciej wyschnąć.

Jak często należy wymieniać poduszki z pierza?

Jeżeli chodzi o częstotliwość wymiany poduszek z pierza, to wszystko zależy od tego, jak często są prane. Każde pranie wpływa bowiem na ich puszystość. Dlatego producenci odradzają częste pranie poduszek z pierza i zalecają ich regularne wietrzenie oraz częste pranie poszewek i ich wymianę co kilka tygodni. Trwałość poduszek z pierzem jest dość długa. Warto wiedzieć, że poduszka, o którą się odpowiednio dba, może posłużyć nawet 2-3 lata.

[product id="185, 189, 8087, 9375, 9376, 12440, 12442" slider="true" onlyAvailable="true" order="random"]

O czym należy pamiętać podczas prania poduszki z pierza w pralce automatycznej?

✅Przede wszystkim zwróć uwagę na maksymalne obciążenie pralki, czyli jej wsad. Nie pierz kilku poduszek na raz.

✅Do prania możesz dołożyć piłeczki tenisowe, które będą rozbijać pierze w trakcie prania.

✅Do prania poduszek z pierza najlepiej stosuj specjalny program bądź taki przeznaczony do delikatnych tkanin i temperaturę do 40 stopni.

✅Pamiętaj o ograniczeniu wirowania przed włączeniem programu prania.

✅Nie zapomnij sprawdzić przed praniem, czy poduszka nie jest uszkodzona. Jeśli tak, to koniecznie porządnie ją zszyj.

Pranie poduszek z pierza w pralni chemicznej - jak często?

Pranie chemiczne poduszek z pierza zaleca się wykonywać raz do roku. Można skorzystać również z usług firm, które oferują pranie parowe, a także schładzanie, odpylanie i obróbkę promieniami UV wypełnienia z pierza. W ten sposób także można zadbać o większą trwałość poduszek z pierza czy przeprowadzić ich renowację. Odświeżanie poduszek z pierza zapewnia higieniczny sen, dlatego trzeba robić to regularnie.

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Najczęsciej zadawane pytania na temat prania poduszek z pierza.

  • Czy można prać poduszki z pierza w pralce automatycznej?

Jeżeli producent zezwala na takie działanie, to nie ma ku temu przeszkód. Natomiast, gdy wyraźnie zabrania prania poduszek w pralce automatycznej, to nie należy tego robić. W takim przypadku odświeżanie poduszek można przeprowadzić profesjonalnie, zlecając czyszczenie pierza. Z kolei raz lub kilka razy do roku należy wietrzyć poduszki z pierza na świeżym powietrzu, najlepiej na mrozie.

  • Czy poduszki z pierza mogą uczulać?

Poduszki z pierza mogą uczulać, gdyż gromadzą roztocza, dlatego w przypadku osób ze skłonnością do alergii zaleca się stosowanie poduszek z puchem 100%. Sposobem na ograniczenie gromadzenia roztoczy jest oczywiście regularne wietrzenie poduszek z pierza. Poza gruntownym, raz do roku, warto raz w tygodniu wietrzyć i roztrzepywać pościel przy otwartym oknie przez kilkanaście minut.

  • Jak pozbyć się zapachu poduszki z pierza?

Poduszki z pierza gorzej odprowadzają wilgoć, dlatego aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu należy je regularnie wietrzyć. Warto pamiętać też o regularnym praniu i wymianie poszewki na poduszkę. Najlepiej robić to co 3-4 tygodnie. Dzięki temu można uniknąć powstawania przykrej woni. Wietrzenie zarówno poduszki, jak i kołdry należy przeprowadzać w suchy dzień. Wilgoć jest bowiem środowiskiem do rozwoju roztoczy.

  • Jak odświeżyć poduszki z pierza?

Jeżeli jest taka możliwość to najlepiej wyprać poduszkę z pierza w pralce. Należy zawsze jednak sprawdzać, czy zezwala na to producent. Chodzi również o to, by uniknąć uszkodzenia poduszki podczas prania, zanieczyszczenia filtrów pralki czy zatkania odpływu. Jeżeli pranie nie jest możliwe, to należy wietrzyć poduszki z pierza. Zaleca się tę czynność co najmniej raz do roku. Najlepiej wystawić poduszkę w suchym, przewiewnym miejscu, gdy temperatura wynosi ok. minus 15 stopni.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i otrzymaj 7% rabatu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium