Poduszka puchowa czy z pierza - co wybrać?

0
Poduszka puchowa czy z pierza - co wybrać?

Popularne przysłowie mówi, jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. I rzeczywiście, odnosząc się do niego dosłownie, mamy duży wpływ na to, jaka będzie jakość naszego snu. Istotne znaczenie ma dobór nie tylko odpowiedniej pościeli, ale przede wszystkim kołdry i poduszki. Dziś zastanowimy się czy lepsza będzie poduszka puchowa, czy poduszka z pierza. Warto poznać ich charakterystykę i właściwości, by dokonać właściwego wyboru.

Poduszki puchowe 100% - jakie są ich zalety i czym się charakteryzują?

Poduszki puchowe 100% mają wypełnienie naturalne, które stanowi polski puch gęsi albo puch gęsi syberyjskiej. Obydwa są bardzo wysokiej jakości. Można tutaj liczyć na wyporność na poziomie np. 800 CUIN, która oznacza, że puchowe poduszki są lekkie, a do tego posiadają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Warto wiedzieć, że im wyższa jest wartość CUIN, tym poduszkę charakteryzuje lepsza termoizolacja, przy zachowaniu wyjątkowej miękkości i lekkości. W przypadku poduszek puchowych 100% wypełnienie zostaje poddane procesowi EEC, co oznacza, że jest on uzdatniany i uszlachetniany. Dzięki temu nie posiada charakterystycznego zapachu i charakteryzuje go wyjątkowa miękkość. Poduszki wypełnione puchem 100% o najwyższej jakości pochłaniają wilgoć oraz zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Najlepiej szukać poduszek, które mają sprężyste wypełnienie na poziomie 800 CUIN, 850 CUIN lub 850+ CUIN i są zgodne z normą PN-EN 12934 oraz PN-EN 12935. Ta pierwsza dotyczy jakości, a druga czystości wypełnienia. Ze względu na rygorystyczne normy, którym podlegają naturalne poduszki puchowe 100%, są to najdroższe modele na rynku. Warto jednak wiedzieć, że takie wypełnienie nie gromadzi kurzu czy nie jest środowiskiem przyjaznym dla rozwoju roztoczy, tak jak to, które jest niższej jakości.

[product id="253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 9394, 9395, 9396, 9397, 9398" slider="true"]

 

Poduszki z puchu gęsiego czy kaczego - co wybrać?

Wybierając poduszkę puchową, masz do wyboru nie tylko różne rozmiary, począwszy od 40x40 aż do klasycznego rozmiaru 70x80, ale i rodzaj puchu. Otóż wypełnieniem może być puch kaczy i pierze kacze albo puch gęsi i pierze gęsie. Warto podkreślić, że zarówno jeden, jak i drugi rodzaj wypełnienia poddawany jest procesom oczyszczania i zmiękczania. Poduszki z puchu gęsiego z reguły mają miększe wypełnienie i pozbawione są charakterystycznego zapachu. W przypadku polskiego puchu export sprężystość jest na poziomie 850 CUIN, a puchu syberyjskiego - 850+ CUIN. Obydwa rodzaje wypełnienia idealnie dopasowują się do pozycji spania i zapewniają wygodę. Warto wiedzieć, ze puch kaczy może mieć sprężystość na poziomie 600 do 700 CUIN, zatem nigdy nie będzie tak miękki jak gęsi. Trzeba jednak pamiętać, że są osoby, które potrzebują nieco twardszych poduszek. Dotyczy to preferujących pozycję spania na boku. Warto jednak podkreślić, że na rynku dostępne są poduszki ze 100% puchem gęsim, natomiast jeśli chodzi o puch kaczy, to zawsze są to mieszanki z pierzem, np. w proporcji 60% puchu i 40% pierza.

Poduszki z puchu gęsiego 60%, 70% i 90% - czym się różnią i czy warto je zakupić?

Decydując się na poduszkę puchową, należy wiedzieć, że model wypełniony w 100% puchem gęsim jest najdroższy i trzeba za niego zapłacić nawet kilkaset złotych. Jeśli to dla Ciebie zbyt duży wydatek, to możesz zdecydować się na poduszki, które są wypełnione puchem w 60%, 70% lub 90%. Pozostałe wypełnienie w tym przypadku stanowią twardsze, choć zmiękczone piórka. Puch to poszycie piór dorosłych ptaków. Z kolei jeśli chodzi o pierze, to najwyższej jakości jest pierze darte pozyskiwane ręcznie, w przypadku którego oddziela się miększe pióro od twardszej stosiny. Pierze może być jeszcze cięte, ale jest ono ostrzejsze, charakteryzuje się większą twardością i ciężarem. Warto zatem zwracać uwagę na te subtelne, ale istotne różnice w wypełnieniu. Wiadomo, że im większa jest zawartość puchu, tym poduszka jest bardziej sprężysta i zarazem lekka. Oczywiście wraz z jakością wzrasta również cena. Jednak na komforcie snu nie warto oszczędzać, tym bardziej że produkty naturalne są naprawdę trwałe.

Poduszki z pierza gęsiego czy kaczego - jak wybrać najlepszy produkt?

Należy wiedzieć, że poduszki z pierza gęsiego są bardziej sprężyste, miękkie i delikatne. Mają też lepsze właściwości higroskopijne i termoizolacyjne od poduszek z pierza kaczego. Obydwa rodzaje poduszek są pozbawione chemicznych sztucznych dodatków i wypełniaczy. Są zatem ekologiczne, nie wpływają negatywnie na środowisko. Na pewno poduszki z pierza kaczego są tańsze od tych z wypełnieniem pierzem gęsim. Warto podkreślić, że zarówno w przypadku pierza gęsiego, jak i kaczego zawsze mamy do czynienia z pewną domieszką puchu, czyli ptasiego miękkiego podszerstka, które jest dodatkiem zwiększającym jakość produktu. Im większa ilość puchu, tym masz do czynienia z produktem wyższej jakości. Warto wiedzieć, że pierze zawsze gromadzi więcej wilgoci i stanowi środowisko dla rozwoju drobnoustrojów i roztoczy, także dlatego, że nie jest tak zbite jak puch. Ten ostatni ma lepsze właściwości adaptacyjne (termoregulacyjne) gdyż znajduje się najbliżej skóry zwierzęcia. W związku z tym pozyskany naturalny puch dodatkowo poddany procesom technologicznym jest zawsze lepszym wyborem.

Czy puch gęsi nadaje się dla alergików?

Choć wydawać, by się mogło, że wyroby puchowe nie będą najlepszym wyborem dla alergików, to tak nie jest. Jest wiele poduszek z wypełnieniem puchowym, które nadają się dla osób cierpiących na alergię czy astmę. Już wspomnieliśmy, co różni puch od piór i że te ostatnie są mniej elastyczne, a także mogą być siedliskiem bakterii i alergenów. Jeżeli szukasz poduszki dla alergików, to zwróć uwagę, by miała atest PZH, a także była zgodna z normami PN-EN 12934 oraz PN-EN 12935. Nie tylko poduszki z syntetycznym wypełnieniem są zatem odpowiednie dla takich osób. Istotne znaczenie ma także to, by poduszka puchowa posiadała certyfikat Oeko-Tex, który świadczy o tym, że nie zawiera formaldehydów, pestycydów czy innych substancji, które mogą wywoływać objawy alergii. Warto ponadto wybrać taki model, w przypadku którego producent nie wyklucza prania. Oczywiście należy kierować się wszelkimi zaleceniami.

Czy można prać poduszki puchowe lub z pierzem?

Poduszki z naturalnym wypełnieniem - poduszki półpuchowe czy puchowe zwykle należy regularnie wietrzyć. To pozwala pozbyć się kurzu, a także ewentualnych roztoczy. Trzeba jednak pamiętać, że proces ten powinien być przeprowadzany wtedy, gdy nie jest zbyt wilgotno. W trakcie wietrzenia poduszki należy roztrzepywać. Nie każda poduszka może być prana i zawsze należy sprawdzić, czy producent taką możliwość dopuszcza. Jeśli tak, to pranie należy wykonywać w niskiej temperaturze, nie wyższej niż 40 stopni i najlepiej z użyciem programu do prania pierza i puchu. Należy także przestrzegać zaleceń dotyczących suszenia. Zbyt długo wilgotne wypełnienie może być siedliskiem drobnoustrojów, a nawet pleśni, dlatego należy suszyć poduszkę w miejscu ciepłym i przewiewnym.

Co będzie lepsze i zdrowsze dla Ciebie - poduszka puchowa czy poduszka z pierza?

Poduszki puchowe są poddawane bardziej rygorystycznym procesom technologicznym dotyczącym oczyszczania, ale i sposobu pozyskiwania wypełnienia, które pochodzi z podbbrzusza gęsi. Jeśli już wybiera się poduszki z pierza, to warto, by było to pierze darte, które jest delikatniejsze od ciętego. Poduszki z większą domieszką pierza są nieco twardsze, ale i cięższe. Wybór poduszki powinien być podyktowany wygodą i preferencjami. Na pewno im więcej jest puchu, tym poduszka gromadzi mniej kurzu i nie jest dobrym środowiskiem dla roztoczy. Warto zatem wybierać takie poduszki, które mają procentowo większą zawartość puchu bądź przynajmniej stanowi on 50% wypełnienia.

[product id="185, 187, 188, 189, 9375, 9376, 12440, 12441, 12442, 24884" slider="true"]

 

Jakie poszycie poduszki z wypełnieniem naturalnym będzie najlepsze?

Poduszki dobrej jakości mają również wysokiej klasy poszycie. Materiał powinien być miękki w dotyku, a jednocześnie razem z wypełnieniem gwarantować przyjemne ciepło. Bawełna doskonale się sprawdza. Warto wybrać bawełnę z dodatkiem włókna bambusowego, które jeszcze lepiej pochłania wilgoć. Dobrze sprawdzi się też bawełna z dodatkiem materiału outlast, który ma właściwości termoregulacyjne.

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

FAQ na temat poduszek puchowych czy z pierza?

  • Czym się różni pierze od puchu?

Pierze to pióra gęsi lub kaczek, które są twardsze i muszą być poddawane zmiękczaniu, choćby poprzez darcie i oddzielanie miękkich płatków pióra od stosiny. Puch to ptasi podszerstek, który znajduje się najbliżej skóry. Takie piórka są miękkie i zbite, mają kształt płatka śniegu. Włókna puchu gromadzą powietrze, a przez to tworzą naturalną barierę ochronną przed zimnem. W związku z tym puch ma lepsze właściwości termoizolacyjne i termoregulacyjne od pierza. Charakteryzuje się większą lekkością, sprężystością i trwałością. Lepiej odprowadza też wilgoć.

  • Czy poduszki z pierza są zdrowe?

Poduszki z pierza są zdrowe i zapewniają odpowiednią amortyzację w czasie snu. Warto pamiętać, by wybierać poduszki z pierza, które posiadają znak PZH, co jest gwarantem jakości i czystości wypełnienia. Warto też pamiętać, że poduszki z pierza zawsze posiadają pewną domieszkę puchu. Im zawartość puchu jest większa, tym poduszki są wyższej jakości. Trzeba pamiętać, że gdy zawartość pierza jest większa, poduszki należy regularnie wietrzyć, by nie gromadziły kurzu, drobnoustrojów i nie były siedliskiem roztoczy.

  • Co jest lepsze pierze czy puch?

Odpowiedź jest prosta - oczywiście puch, który pod każdym względem ma lepsze właściwości, zarówno termoizolacyjne, jak i termoregulacyjne, czy antybakteryjne. Poduszki puchowe mogą być użytkowane nawet przez alergików. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że cena takich produktów jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku poduszek z pierza.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i otrzymaj 7% rabatu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium