Sprężystość puchu w kołdrach puchowych, co oznacza wartość CUIN?

0
Sprężystość puchu w kołdrach puchowych, co oznacza wartość CUIN?

Sprężystość puchu w kołdrach puchowych, co oznacza wartość CUIN?

Kołdry puchowe to wciąż bardzo często kupowane produkty na rynku pościelowym. Użytkownicy cenią je przede wszystkim za naturalność, miękkość oraz bardzo dobre właściwości termoregulacyjne. Aby jednak cieszyć się pełnowartościowym produktem, trzeba koniecznie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy zakupie. 

Kołdry puchowe - wciąż modne i zawsze wygodne

Kołdry z puchu mają szerokie grono zwolenników, którzy cenią sobie wartość naturalnej pościeli. Ci, którzy stronią od tego typu produktów, mają często błędne przekonania związane z ich użytkowaniem. Według nich kołdry puchowe są ciężkie, bardzo gorące i mało przewiewne. Jednak jest zupełnie inaczej. Kołdry wykonane z wysokiej jakości puchu zapewniają świetną cyrkulację powietrza. Dzięki temu są doskonałą ochroną przed zapoceniem lub wyziębieniem organizmu. Zawsze dopasują się do temperatury panującej w pokoju i zapewniają najlepszy komfort cieplny.

Lekka jak piórko

O ogromnych właściwościach termicznych puchu można się przekonać, patrząc na pojedyncze ptasie piórko. Każde z nich u nasady ma delikatny puszek, który jest świetnym izolatorem cieplnym. Zimą zabezpiecza a przed chłodem, a latem chroni przed gorącem. Dzięki temu ptaki mogą swobodnie przetrwać w ekstremalnych temperaturach. Kołdra puchowa zrobiona z naturalnego puchu ma takie same właściwości cieplne.

Inną ważną zaletą puchu jest higroskopijność. Absorpcja dużej ilości wody przekłada się również na komfort termiczny użytkownika kołder z puchu. Następną cechą, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest lekkość wsadu. Do tej pory nie wyprodukowano tkaniny syntetycznej, która mogłaby dorównywać puchowi pod względem jego wagi. Przekonasz się o tym, przykrywając się dobrej jakości kołdrą puchową. Praktycznie jej nie poczujesz.

Oprócz ww. zalet puch jest też bardzo trwały. Jeśli kupisz kołdrę z bardzo dobrym wsadem, na pewno posłuży Ci przez wiele lat. Sekret długiej używalności tkwi oczywiście także w odpowiedniej pielęgnacji. Kołdry puchowe najlepiej prać w letniej wodzie w wannie, najlepiej raz na rok lub dwa lata. Oddanie do profesjonalnej pralni to alternatywne i mądre rozwiązanie.

[product id="694, 9409, 11589, 17186, 17190, 17436" slider="true"]

Sprężystość puchu ma bardzo duże znaczenie!

Dzięki wysokiej sprężystości puch nawet po silnym ściśnięciu wraca do pierwotnej pozycji. Dzięki tej właściwości kołdra puchowa zachowuje idealny wygląd. Im większa sprężystość puchu, tym lżejsza jest kołdra, o czym musisz pamiętać podczas zakupów. Przy wyborze kołdry puchowej zwróć koniecznie uwagę na wskaźnik sprężystości puchu tzw. CUIN.

Jak prawidłowo odczytywać wartość współczynnika CUIN i co on oznacza? Nazwa powstała z połączenia angielskich słów "cubic inches" i oznacza cale sześcienne. Tłumacząc najprościej znaczenie słowa CUIN, jest to stosunek objętości do wagi. Wskazuje on na liczbę cali sześciennych, które zajmuje jednak uncja (28,35 g) w sytuacji sprasowania na jedną dobę i rozprężenia. Jeśli chcesz mieć wysokiej jakości kołdrę z puchu, kup produkt ze wskaźnikiem CUIN powyżej 550. Natomiast kołdry oznaczone 750 CUIN uważane są za doskonałe. To produkty ekskluzywne z najwyższej półki, które mają w sobie mniej puchu, a charakteryzują się najlepszymi właściwościami termoregulacyjnymi.

Sprężystość plus odpowiednie poszycie to idealne połączenie

Oprócz sprężystości kołdry z puchu bardzo duże znaczenie ma tkanina użyta na poszycie. Im lepszy materiał ochraniający wsad, tym lepsze walory użytkowe. Bardzo często stosuje się certyfikowaną bawełnę, która ma świetne właściwości termoregulacyjne. Wysokiej jakości materiał stosowany jako zewnętrzna tkanina kołder puchowych to również batyst - miękki, subtelny, powstały na bazie bawełny o gęstym splocie.

Dobrą, ale tańszą alternatywą jest poszycie bawełniano-poliestrowe. Ma doskonale właściwości higroskopijne, co przekłada się na komfortowy sen użytkownika Kołdry tego typu można spokojnie prac w pralce. Natomiast, jeśli szukasz znacznie tańszej kołdry, ale wciąż dobrej, wybierz poszycie z mikrofibry. To przyjemny w dotyku materiał, odporny na uszkodzenia, szybkoschnący.

Podczas wyboru kołdry puchowej liczy się każdy nawet najdrobniejszy szczegół. Sprawdzaj dokładnie specyfikację produktu, a priorytetowo wskaźnik CUIN. Jeśli chcesz mieć poczucie dobrze zainwestowanych pieniędzy, wybieraj bez pośpiechu, po dokładnym przeanalizowaniu swoich potrzeb. Kup kołdrę o określonej klasie ciepła, która zagwarantuje Ci komfortowy i zdrowy sen.

Im kołdra bardziej miękka, tym lepiej. Mało kto zwraca jednak uwagę na dodatkowe oznaczenia, które dużo mówią nam o charakterze okrycia czy cechach wypełnienia. Wielka szkoda, bo to właśnie na ich podstawie możemy ocenić, czy spełni nasze oczekiwania pod względem sprężystości. Jedną z takich wartości jest CUIN. Co oznacza ten współczynnik? Jaka wartość będzie tą odpowiednią?

Współczynnik CUIN, czyli sprężystość puchu

Skrót ten pochodzi od połączenia angielskich słów "cubic inches", które tłumaczy się jako cale sześcienne. Dotyczy puchu, którym wypełnia się nie tylko kołdry, ale także poduszki czy odzież wierzchnią. CUIN oznacza stosunek jego wagi do objętości. Na podstawie tego współczynnika można ocenić sprężystość naturalnego wypełnienia. Im ta wartość wyższa, tym lepsze właściwości ma to, co znajdziemy wewnątrz okrycia.

W jaki sposób sprawdza się plastyczność, która następnie daje nam określony wynik współczynnika CUIN? Wchodząc w szczegóły, określa ilość miejsca, jakie zajęłaby jedna uncja puchu (która wynosi 28,35 grama) w przestrzeni kołdry lub poduszki, gdyby została ściśnięta, a potem rozprężona.

Współczynnik CUIN określa więc sprężystość puchu, a tym samym sugeruje nabywcy, czy naturalne wypełnienie kołdry bądź poduszki jest wysokiej czy niskiej jakości. Warto zwrócić na to uwagę podczas szukania idealnego rozwiązania. Od tego zależeć będzie komfort snu. Dlaczego to tak istotne? Wypełnienie o wysokim współczynniku będzie szybko powracać do swojego pierwotnego wyglądu. Nie odkształca się więc, zapewniając idealne warunki do wypoczynku.

[product id="9398, 11587, 11593, 17184, 17423, 17434" slider="true"]

Jak wybrać idealną kołdrę puchową?

Gdy wiemy już, co to za skrót, możemy sprawdzić, czy dany produkt spełnia nasze oczekiwania pod względem plastyczności. Przyjmuje się, że współczynnik wskazujący więcej niż 550 CUIN oznacza produkt dobrej jakości. Osoby o wysokich wymaganiach względem naturalnego wypełnienia powinny zwrócić uwagę na kołdry, w przypadku których współczynnik ten wynosi 750 CUIN lub więcej. Świadczy to o wysokiej sprężystości, a jednocześnie doskonałej jakości puchu.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i otrzymaj 7% rabatu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium