Lyocell - Czym tak naprawdę jest i dlaczego warto go wybrać

0
Lyocell - Czym tak naprawdę jest i dlaczego warto go wybrać

Są takie materiały, które od momentu powstania tylko zyskują na popularności. Takim materiałem jest lyocell, który nazywany jest także sztucznym jedwabiem. Jednak nie można go nazwać tkaniną syntetyczną, gdyż ma naturalne pochodzenie. Poddawany jest jednak wielu procesom chemicznym podczas produkcji. Warto jednak podkreślić, że wszystkie działania są neutralne dla środowiska. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, czym jest lyocell i gdzie się go wykorzystuje, to postaramy się Wam przybliżyć ten niezwykły materiał, który może pozytywnie wpływać także na jakość Waszego snu.

SPIS TREŚCI:

  1. Materiał lyocell z celulozy drzewnej - jakie są jego właściwości?
  2. Lyocell, który tworzą włókna celulozowe - dlaczego to dobry wybór na pokrycie poduszek, kołder czy materiał na pościel?
  3. Lyocell i tencel - czy to to samo?
  4. Czy lyocell to materiał ekologiczny?
  5. FAQ

Materiał lyocell z celulozy drzewnej - jakie są jego właściwości?

Lyocell - co to dokładnie znaczy? Nazwa wzięła się od dwóch słów - lyo, oznaczającego warstwę liofilową, rozpuszczalną i cellulose - celulozy. W wolnym tłumaczeniu będzie to rozpuszczona celuloza drzewna. Właśnie z włókna celulozowego powstaje materiał znany pod nazwą lyocell.

Włókna celulozowe zostają poddane działaniu rozpuszczalnika, który nie jest szkodliwy dla środowiska ani człowieka podczas produkcji. Aby powstał materiał, wióry ze ściętych drzew przenoszone są do kadzi z rozpuszczalnikiem i w ten sposób z włókien z drewna eukaliptusowego zostają wyeliminowane lignina i hemiceluloza. Powstają cienkie arkusze, które są łamane i poddawane procesowi z udziałem tlenków amin. W ten sposób celuloza jest rozpuszczana, a następnie filtrowana. Przepuszczenie przez dyszę przędzalniczą powoduje powstanie włókien, które ponownie poddawane są działaniu tlenków amin, a następnie suszone i tkane.

[product id="466, 459, 171, 24559, 24567, 24569, 24570, 24577, 24581, 25323, 25324" slider="true"]

Materiał powstały z włókien drewna eukaliptusa nie wpływa na środowisko naturalne i jest biodegradowalny. Proces produkcji jest korzystny także pod względem zużycia wody, które jest mniejsze niż choćby w przypadku produkcji bawełny czy lnu. Warto wiedzieć, że lyocell ma wiele wspólnych właściwości z innymi włóknami celulozowymi takimi jak len czy bawełna. Znane są termoregulacyjne właściwości tkaniny. Ubrania uszyte z lyocellu są przewiewne, co zapewnia komfort noszenia. Lyocell jest szeroko stosowany w produkcji odzieży, ale i pościeli. Wykonuje się z niego poszewki na poduszki i kołdry, ale i poszycie poduszek czy kołder. Taka pościel może chłodzić latem i ogrzewać ciało zimą, zapewniając optymalne odprowadzanie wilgoci. Właściwości tkaniny to także połyskująca, gładka, lejąca struktura. Dlatego lyocell określany jest także jako sztuczny jedwab. Materiał z rozpuszczonego włókna drewna eukaliptusowego jest niezwykle delikatny dla skóry. W przypadku ubrań zapewnia komfort noszenia, nie powodując podrażnień. Tak jest również w przypadku pościeli, którą może otulić ciało nawet osoba cierpiąca na alergię. Lyocell dobrze sprawdza się w wysokiej temperaturze, ale pościel z tego materiału można wybierać także na zimę. Wśród właściwości lyocellu warto wymienić również oddychalność. Dzięki niej lycell dłużej pozostaje świeży i nie wymaga bardzo częstego prania. Istotne znaczenie ma także wytrzymałość, która sprawia, że jest to materiał odporny na uszkodzenia, który świetnie sprawdzi się choćby w Waszej sypialni.

Lyocell, który tworzą włókna celulozowe - dlaczego to dobry wybór na pokrycie poduszek, kołder czy materiał na pościel?

Już wiecie, że jeśli chodzi o ubrania, lyocell zapewnia komfort noszenia. Zalety lyocellu są liczne, a jedną z nich jest możliwość prania pościeli czy odzieży w pralce. Jeżeli lyocell ma domieszkę innych tkanin, to trzeba prać go w niskiej temperaturze. O tym, jak powinno wyglądać pranie lyocellu informuje Was metka i zawsze należy stosować się do wytycznych danego producenta. Dotyczy to także pościeli czy poduszek i kołder, gdyż je także często można prać w pralce, o ile posiada się odpowiednio duży bęben. Pościel z lyocellu nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze prezentuje się po praniu. Należy oczywiście przestrzegać temperatury także dlatego, że często w produkcji stosuje się barwniki, które są neutralne dla środowiska, ale jednak nie są bardzo trwałe, co może prowadzić do wypłukiwania się koloru. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można zachować barwy pościeli czy innych tekstyliów z lyocellu na dłużej. Lyocell pięknie się prezentuje, ma lekki połysk i właśnie dlatego to doskonały wybór na pokrycie poduszek, kołder czy też materiał na pościel. Charakteryzuje się schludnym wyglądem, ale jak każdy materiał ma wady i zalety. Te drugie już poznaliście. Warto zatem przyjrzeć się wadom. Otóż lyocell jest podatny na zagniecenia. Jeżeli zastanawiacie się, jak prasować lyocell, to musicie bardzo uważać, gdyż zbyt wysoka temperatura może spowodować zniszczenie materiału. Najlepiej wybierać najniższą temperaturę, a także prasować lyocell dla pewności na lewej stronie.

Lyocell i tencel - czy to to samo?

Wiele osób zastanawia się, czy lyocell i tencel to to samo. Otóż zasadniczo tak, choć jest pewne zastrzeżenie. Otóż tencel jest nazwą zastrzeżoną dla lyocellu produkowanego przez grupę Lenzing. Jeśli zatem macie do czynienia z nazwą tencel™, to macie pewność, że jest to najwyższej jakości produkt. Owa firma odkupiła markę Courtaulds Fiber, która to produkowała jako pierwsza sztuczny jedwab w Europie, a dokładnie w Wielkiej Brytanii. Sam pomysł i sposób produkcji lyocellu zrodził się w Stanach Zjednoczonych w 1972 r. Jednak firma Enka nie skomercjonalizowała produktu i sprzedała pomysł marce Courtaulds Fiber, która produkowała lyocell pod nazwą tencel. Warto wiedzieć, że dopiero grupa Lenzing z Austrii zastrzegła nazwę tencel. Lyocell stał się dobrą alternatywą dla jedwabiu, którego produkcja jest znacznie droższa i na pewno nie można nazwać ją wegańską, przynajmniej w odniesieniu do najbardziej popularnego jedwabiu pozyskiwanego z jedwabnika morwowego. Zatem podsumowując, tencel to lyocell, jednak nie każdy lyocell to tencel.

Czy lyocell to materiał ekologiczny?

Jak już wspomnieliśmy, proces produkcji lyocellu nie wpływa na środowisko naturalne. Jego zdolność do absorpcji wilgoci, ale i właściwości biodegradowalne sprawiają, że jest to materiał ekologiczny. Nie trzeba go poddawać bardzo często praniu, a przy produkcji nie zużywa się dużo wody. Fakt, że może ulegać całkowitemu rozkładowi i nie wpływa w żaden sposób negatywnie na ekosystem sprawia, że jest doskonałym wyborem dla wszystkich miłośników ekologii i ekologicznych rozwiązań. Wybierając czy to ubrania wykonane z lyocellu, czy pościel, macie pewność, że nie przyczyniacie się do produkcji kolejnych śmieci, które bardzo długo się rozkładają. Lyocell to zdecydowanie dobra alternatywa dla poliestru czy innych tworzyw sztucznych, które co prawda mogą być poddawane recyklingowi, czyli ponownie wykorzystywane, jednak nie są biodegradowalne i mają wpływ na środowisko. Dlatego warto wybierać produkty z lyocellu, które, co warto podkreślić, są wytrzymałe i posłużą na długi czas. Będą one świetnym wyborem na prezent. Można zdecydować się choćby na kołdry czy poduszki z takim poszyciem albo poszewki z eleganckim wykończeniem. To doskonałe produkty dla najbardziej wymagających użytkowników.

Warto przeczytać także:

FAQ

  • Czy lyocell to dobry materiał?

Lyocell to zdecydowanie dobry materiał, gdyż ma szereg prozdrowotnych właściwości. Tkanina jest przyjemna w dotyku i pozwala skórze oddychać. Nie powoduje jej podrażnień, a także dobrze odprowadza nadmiar wilgoci. Może utrzymywać ciepło, wtedy gdy jest to konieczne, jednak może również zapewniać uczucie chłodzenia. Sprawdzi się zatem zarówno w ciepłe dni, jak i te chłodne, czy zimowe. Ubrania, takie jak spodnie, sukienki, bluzki, ale i pościel czy poszewki wykonane z tego materiału są wysokiej jakości. Warto wybierać zwłaszcza te produkty, które określane są jako tencel™, gdyż jest to gwarancja najwyższej jakości. Macie pewność, że proces produkcji jest ściśle standaryzowany i produkty posiadają stosowne certyfikaty, choćby Oeko-Tex Standard 100.

  • Co znaczy 100% lyocell?

W produkcji odzieży, ale i pościeli wykorzystuje się 100% lyocell. Jest to materiał sztuczny, ale nie syntetyczny. Oznacza to, że ma on pochodzenie naturalne i jest wykonany z celulozy. W świecie mody, a także aranżacji wnętrz jego wykorzystanie ma duże znaczenie, gdyż w tym przypadku mamy do czynienia z materiałem, który jest nie tylko wytrzymały, ale i w pełni biodegradowalny. 100% lyocell to włókno, które jest bardziej przepuszczalne od bawełny, cieplejsze od wełny, gładsze od jedwabiu, mocniejsze od poliestru i chłodniejsze od lnu. Błyskawicznie schnie po praniu, hamuje rozwój bakterii i roztoczy, a także posiada certyfikat Oeko-Tex. 100% lyocell to materiał, który powstaje w procesie nanotechnologii. Jest przyjazny dla alergików i świetnie sprawdza się jako materiał poszyciowy poduszek i kołder.

  • Czy lyocell jest dobry na lato?

Lyocell zdecydowanie świetnie sprawdza się na lato. Jeżeli zastanawiacie się nad doborem kołdry czy poduszki, która będzie przewiewna, a jednocześnie wytrzymała, to na pewno sprawdzi się ta, która posiada poszycie z lyocellu. Wybierając materac z pokrowcem, warto posawić na ten, który posiada pokrowiec wykonany właśnie z lyocellu. W ten sposób macie pewność, że będzie dobrze odprowadzać wilgoć i zapewniać Wam komfort snu nawet w bardzo ciepłe, letnie noce. Oczywiście lyocell sprawdza się także jako materiał na ubrania przeznaczone na lato.

  • Czy lyocell to jedwab?

Lyocell to nie to samo co jedwab, gdyż nazywany jest sztucznym jedwabiem. Nie jest pozyskiwany z kokonów jedwabnika, a celulozy drzewnej poddawanej działaniu rozpuszczalnika. Dzięki zastosowaniu tlenków amin powstają mocne, trwałe włókna, z których tkany jest lyocell. Wiele osób ze względu na gładkość i połyskującą strukturę porównuje tencel z jedwabiem. Trzeba przyznać, że ten najwyższej jakości może być nawet gładszy, a do tego na pewno jest zdecydowanie bardziej ekologiczny. Lyocell to materiał łatwy do utrzymania w czystości i nie trzeba prać go w pralni chemicznej. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i zastosowaniu właściwej temperatury może być trwały i odporny na uszkodzenia.

  • Co jest lepsze, wiskoza czy lyocell?

Zarówno wiskoza, jak i lyocell to materiały pozyskiwane z włókna celulozowego. Wiskoza powstaje z użyciem silnych rozpuszczalników. Z kolei w procesie produkcji lyocellu stosuje się rozpuszczalnik, który nie jest szkodliwy dla człowieka ani środowiska naturalnego. Jeśli zatem priorytetem dla Was jest ekologia, to wybierajcie produkty, które zawierają 100% lyocellu i nie posiadają domieszki wiskozy czy modalu. Warto podkreślić, że one także mają pochodzenie celulozowe, jednak ich produkcja nie jest tak zrównoważona jak w przypadku lyocellu. Jeżeli chodzi z kolei o same właściwości, to zarówno wiskoza, jak i lyocell dobrze odprowadzają wilgoć i zapewniają termoregulację.

  • Czy lyocell się kurczy w praniu?

Jeżeli zastanawiacie się jak prać tencel czy też lyocell, to musicie wiedzieć, że zawsze należy kierować się informacjami widocznymi na metce produktu. Niektóre można prać nawet w temperaturze 60 stopni, ale są i takie, w przypadku których trzeba stosować niską temperaturę, np. wynoszącą 40 stopni. To właśnie ustawienie odpowiedniej temperatury jest kluczowe dla trwałości materiału. Dzięki temu lyocell nie kurczy się w praniu i zachowuje swoje właściwości.

  • Co jest lepsze, lyocell czy bawełna?

Bawełna jest materiałem naturalnym, z kolei lyocell jest materiałem sztucznym, ale produkowanym w ekologiczny sposób. Warto wiedzieć, że przy produkcji lyocellu zużywa się mniej wody niż podczas produkcji bawełny. To sprawia, że dla wielu osób, dla których aspekty ekologiczne mają duże znaczenie, to właśnie lyocell będzie pierwszym wyborem, tym bardziej że świetnie odprowadza wilgoć. Ma oddychalność nawet lepszą niż bawełna, co sprawia, że jest świetnym materiałem do produkcji ubrań sportowych, ale i pościeli. Lyocell jest często przyjemniejszy w dotyku i gładszy, choć wszystko zależy od struktury materiału, gdyż bawełna satynowa także jest delikatna dla skóry. Lyocell na pewno jest z kolei bardziej podatny na zagniecenia. Wybór pomiędzy poszewkami bawełnianymi, a tymi z lyocellu zależny jest od Waszych preferencji. Obydwa materiały dobrze sprawdzają się zarówno w chłodnych, jak i ciepłych miesiącach.

  • Czy lyocell jest naturalny?

Lyocell nie jest naturalny, ale ma naturalne pochodzenie. To włókno sztuczne, ale nie syntetyczne. Pozyskiwany jest z celulozy drzewnej, a dokładnie włókna drewna eukaliptusowego, które poddawane jest rozpuszczaniu, a także utlenianiu pod wpływem tlenków amin. Warto wiedzieć, że stosowany rozpuszczalnik jest neutralny dla środowiska. Włókno celulozowe do produkcji lyocellu pozyskiwane jest z azjatyckiego drewna eukaliptusowego.

  • Czy lyocell oddycha?

Lyocell jako włókno celulozowe ma mikroporowatą strukturę i doskonałe właściwości oddychające. Świetnie sprawdza się nawet w przypadku wysokich temperatur. Pościel z lyocellu docenią osoby zmagające się z nadmierną potliwością czy będące w trakcie infekcji sezonowej. Lyocell oddaje nadmiar wilgoci, może też ją wchłaniać, pozostawiając powierzchnię suchą. Neutralizuje przy tym bakterie i tworzy suche środowisko, które nie sprzyja namnażaniu się roztoczy. Jest zatem doskonałym wyborem dla alergików i astmatyków. Lyocell to dobra alternatywa dla osób ze skórą wrażliwą, które nie mogą wybrać pościeli jedwabnej ze względu na wysokie koszty. Produkty wykonane z lyocellu mają zdecydowanie bardziej korzystną cenę. Jednocześnie odznaczają się świetnymi właściwościami antyalergicznymi. Posiadają certyfikat Oeko-Tex Standard 100, który zaświadcza, że podczas produkcji nie zostały wykorzystane żadne szkodliwe substancje chemiczne. Pod kołdrą z lyocellu można spać zarówno zimą, jak i latem. Podobnie rzecz ma się z poduszką z poszyciem z lyocellu. Takie produkty zapewniają termoregulację na najwyższym poziomie.

  • Czy lyocell się mechaci?

Lyocell to materiał, który jest wytrzymały i posłuży przez długi czas. Ponieważ jest gładki i śliski, to jest też odporny na mechacenie. Dzięki temu poszewki czy też poduszki albo kołdry świetnie się prezentują. Charakterystyczny peeling pojawiający się na tkaninach wpływa na ich trwałość, odporność na uszkodzenia czy gramaturę. Nie tylko nieestetycznie wygląda, ale również sprawia, że tkanina traci wcześniejszą gładkość. Peeling może pojawić się na produktach z bawełny czy wełny, jednak lyocell jest wolny od takich wad. Nawet po wielu praniach produkty wykonane z tego materiału będą się świetnie prezentować.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i otrzymaj 7% rabatu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium