Pranie kołdry wełnianej to temat, który interesuje wiele osób. W końcu odświeżanie kołdry jest zwykle potrzebne ze względu na kumulujący się w niej kurz i roztocza. Trzeba jednak wiedzieć, że pościel wełniana nie gromadzi szkodliwych drobnoustrojów i nie stwarza warunków korzystnych dla rozwoju mikroorganizmów. Zwykle nie zaleca się prania wełny w pralce automatycznej, choć wszystko zależy od wskazań producenta. Dziś podpowiemy, jak prać kołdrę wełnianą.
SPIS TREŚCI:
- Pranie kołdry wełnianej — jak często należy to robić?
- Jak pranie kołdry wpływa na jakość wypełnienia?
- Co poza praniem kołdry, czyli jak czyścić kołdrę wełnianą?
- Jakie są właściwości kołdry wełnianej i czy pranie na nie wpływa?
- Jak prać kołdrę? Zasady prania pościeli wełnianej
- FAQ dotyczące prania kołdry wełnianej
Pranie kołdry wełnianej — jak często należy to robić?
Pranie kołder wełnianych jest możliwe w przypadku modeli z wełny merino lub wełny owczej z polskich owiec, jeśli producent dopuszcza ich pranie. Generalnie można prać pościel wełnianą, jeśli posiada się pralkę z odpowiednim wsadem, który pomieści kołdrę, a także wyposażoną w program do prania wełny. Analogicznie można prać kołdry puchowe, jeśli producent tego nie odradza i posiada się odpowiedni program w automacie. Wracając jednak do modeli z wypełnieniem z wełny, warto wiedzieć, jak często prać kołdrę. Otóż jest to zalecane nie częściej niż dwa razy w roku, a najlepiej wyprać kołdrę raz na 2 lata. Chodzi o to, by zachować jakość kołdry na dłuższy czas. Jeżeli producent uznaje, że kołdry antyalergiczne wełniane nie powinny być prane, to należy to respektować. W przypadku dużego zabrudzenia można taką kołdrę oddać do pralni chemicznej podobnie jak kołdrę puchową.
Sprawdź również: Jak prać jedwab?
Jak pranie kołdry wpływa na jakość wypełnienia?
Generalnie wilgoć źle wpływa na jakość wypełnienia kołdry wełnianej, dlatego należy prać kołdrę jak najrzadziej. Wypełnienie z wełny merino jest sprężyste i puszyste, a po praniu może utracić częściowo swoje właściwości. Podobnie rzecz ma się z wypełnieniem z wełny owczej. W przypadku wełny alpaki w ogóle nie zaleca się samodzielnego prania, gdyż taka kołdra zawiera śladowe ilości lanoliny. Nie należy zatem jej prać ze środkami do prania wełny zawierającymi ten składnik. Taką pościel wełnianą można ewentualnie czyścić chemicznie w specjalistycznej pralni, jeśli jest naprawdę mocno zabrudzona, ale należy tego unikać. Przy częstym praniu, niezależnie czy jest to kołdra z wypełnieniem syntetycznym, czy naturalnym, staje się ono mniej zbite, może częściowo utracić swoje właściwości termoizolacyjne czy higroskopijne. Jest to tym bardziej prawdopodobne, jeśli nieodpowiednio dobierze się temperaturę prania.
Co poza praniem kołdry, czyli jak czyścić kołdrę wełnianą?
Ponieważ w przypadku wielu kołder producenci w ogóle nie zalecają prania wełny to, zamiast wyprać kołdrę, możesz zdecydować się na czyszczenie pościeli. Najlepiej sprawdza się wietrzenie. Należy tę czynność wykonywać regularnie. Zaleca się, by wietrzyć kołdry na suszarce na świeżym powietrzu. Można też rozkładać je na łóżku i uchylać okno. Wietrzenie oraz rozbijanie wypełnienia powinno trwać dwie godziny. Co kilkanaście minut należy przełożyć kołdrę na drugą stronę i ją wytrzepać. W ten sposób można uniknąć gromadzenia kurzu i rozwoju mikroorganizmów, choć trzeba pamiętać, że wełna nie ma właściwości, które by temu sprzyjały. Jest bowiem higroskopijna i jest w stanie pochłaniać sporo wilgoci, znacznie więcej niż wynosi jej masa. W związku z tym struktura pozostaje sucha, co sprawia, że roztocza nie mają odpowiednich warunków do namnażania się.
Jakie są właściwości kołdry wełnianej i czy pranie na nie wpływa?
Kołdra z wełny, niezależnie od jej pochodzenia, zapewnia bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Jeśli chodzi o termoregulację, to warto wybrać najlepszą kołdrę z wełny alpaki albo merino. Warto wiedzieć, że wełna alpaki jest nawet 7-krotnie cieplejsza od wełny owczej, a jednocześnie znacznie lżejsza. Jest puszysta, zwarta i sprężysta, co akurat jest cechą wszystkich kołder wełnianych. Wełna z alpaki czy kaszmirowa jest ponadto niezwykle delikatna. Pranie kołdry z wełny wpływa na jej strukturę, ale i właściwości, o których wspomnieliśmy. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kołdra po praniu bardzo długo schnie, a do tego nie można jej wirować, by wypełnienie nie straciło swojej gramatury czy suszyć w suszarce automatycznej.
Sprawdź również: Jaką kołdrę wybrać? Ranking Kołder
Jak prać kołdrę? Zasady prania pościeli wełnianej
Jeżeli zakazane jest pranie kołdry w pralce, to gdy zachodzi taka potrzeba, można wyprać ją ręcznie. Temperatura nie powinna wtedy przekraczać 20-25 stopni Celsjusza, zatem stosuje się letnią wodę. Należy też stosować środki piorące odpowiednie do wełny, zawierające lanolinę. Najlepiej prać kołdrę w wannie, ze względu na jej gabaryty, w odpowiednie temperaturze, przez kilkadziesiąt minut. W trakcie prania należy ją delikatnie ugniatać, aby nie wpłynąć negatywnie na strukturę włókna. Jeżeli producent pozwala na pranie kołdry w pralce automatycznej, to temperatura prania powinna wynosić od 30 do 40 stopni Celsjusza i należy wybrać program do prania wełny. Suszenie powinno odbywać się na suszarce w ciepły dzień, tak by kołdra mogła szybko wyschnąć i by nie doszło do rozwoju pleśni czy grzybów. Pielęgnacja pościeli jest bardzo ważna, ale w przypadku wyrobów wełnianych należy ograniczyć się do niezbędnego minimum. Taka kołdra nie wchłania brudu i wystarczy ją regularnie wietrzyć. Poszwy na pościel najlepiej prać w pralce co 2-3 tygodnie. Na kołdry wełniane najlepiej sprawdza się pościel bawełniana. Aby zachowała swoje właściwości, także należy prać ją w odpowiedniej temperaturze, zwykle nie wyższej niż 60 stopni.
Sprawdź również: W jakiej temperaturze prać prześcieradło frotte
FAQ dotyczące prania kołdry wełnianej
Pranie kołder zawsze powinno być uzależnione od zaleceń producenta. Jeżeli planujesz wyprać kołdrę wełnianą, to koniecznie sprawdź informacje w opisie produktu i na metce. Warto poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące czyszczenia i prania kołdry z wełny.
-
Czy kołdrę wełnianą można prać w pralce?
Pranie w pralce jest możliwe, o ile posiada się sprzęt z programem do prania wełny oraz odpowiednią pojemność bębna. Do tego trzeba sprawdzić, czy producent tego nie zabrania. W takim przypadku możliwe jest czyszczenie chemiczne w przystosowanej do tego pralni albo pranie ręczne. Należy zwrócić uwagę na zabrudzenie kołdry. Jeśli jest to np. koci mocz, to oczywiście pranie chemiczne jest wskazane. Z kolei gdy kołdra jest po prostu zakurzona, to wystarczy ją dobrze wywietrzyć, przynajmniej raz na tydzień.
-
W czym prać kołdrę wełnianą?
Kołdrę wełnianą można prać w pralce albo wannie, z użyciem programu do wełny albo ręcznie. Należy prać w wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu przeznaczonego do wełny, czyli z lanoliną. Do prania nie stosuje się płynu do płukania. Nie trzeba używać worków do prania, jak w przypadku prania pościeli z zawartością puchu. Istotne jest zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się ściśle do zaleceń.
-
Jak odświeżyć kołdrę wełnianą?
Aby odświeżyć kołdrę wełnianą, wystarczy ją dobrze wywietrzyć. Można też ją wytrzepać, tak by wypełnienie miało odpowiednią sprężystość i by pozbyć się wszelkiego kurzu. Można rozłożyć ją na suszarce albo łóżku i co pewien czas przekładać na drugą stronę. W czasie wietrzenia nie powinno być zbyt wilgotno.