Jaki rozmiar kołdry dla dziecka do łóżka 80x160 się sprawdzi?

0
Jaki rozmiar kołdry dla dziecka do łóżka 80x160 się sprawdzi?
Łóżko 80x160 określane jest jako dziecięce. Nie sprawdzi się nawet dla osób dorosłych o niskim wzroście. Trzeba pamiętać, że optymalny rozmiar materaca, to taki, gdzie mamy minimum 15-20 cm dodatkowej przestrzeni na nogi. Zatem materac i łóżko o wymiarach 80x160 sprawdzi się maksymalnie do wzrostu 145 cm. Tutaj pojawia się pytanie, jak dobrać rozmiar kołdry do łóżka o takich wymiarach? Dowiecie się też jak dobrać rodzaj wypełnienia kołdry oraz jej poszycie.
 

Jaki rozmiar kołdry wybrać do łóżeczka dziecięcego?

Zacznijmy od łóżeczek dziecięcych. Najczęściej mają one rozmiar 60x120 cm lub 70x140 cm. Warto wiedzieć, że w przypadku noworodków nie jest zalecane stosowanie kołder. Można je wybierać dla niemowląt od 6 miesiąca życia. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się kołdry typu śpiworki, którymi dziecko nie może zakryć twarzy, co byłoby dla niego bardzo niebezpieczne i mogłoby skutkować nawet uduszeniem się malucha. Do łóżeczka dziecięcego można wybrać kołdry w rozmiarze 100x135 cm. Zapewnienie komfortu termicznego dziecku jest bardzo ważne, a taka kołdra będzie optymalna.

Na jaki rozmiar kołdry warto zdecydować się do łóżka 80x160?

Rozmiar kołdry dopasowanej do łóżka 80x160 może być różny. Na takim łóżku teoretycznie może spać już nawet dwulatek, czy też trzylatek. W takim przypadku duża kołdra jeszcze nie jest potrzebna. Można zdecydować się na tę w rozmiarze 100x135 cm i dobrać taki sam rozmiar pościeli. Dla starszego dziecka można wybrać kołdrę w większym rozmiarze. Sprawdzi się rozmiar standardowy, czyli 140x200. Długość 200 cm nie sprawi jeszcze, że kołdra będzie opierać się na podłodze, bo łóżka dziecięce mają wysokość 40-50 cm. Większa szerokość kołdry zapewni spokojny sen dziecku, które lubi otulać się mocno swoją pierzyną.

Jaki rozmiar pościeli dobrać do łóżka 80x160 cm?

Wiele osób zastanawia się jaki rozmiar pościeli wybrać dla dziecka do łóżka 80x160 cm. Otóż w tym przypadku nie musisz brać pod uwagę rozmiaru materaca jak przy wyborze kołder dziecięcych. Odpowiednie wymiary pościeli dziecięcej, to takie, które odpowiadają rozmiarowi kołdry. Zatem wymiary kołdry nie powinny być ani większe ani mniejsze od pościeli. Dlaczego jest to tak ważne? Zarówno pościel, jak i kołdra nie będzie się zwijać, z kolei wypełnienie kołdry nie będzie się zbijać w jednym miejscu. Jak dobrać rozmiar pościeli do kołdry 80x160 cm? To proste! Należy wybrać dokładnie taki sam. Jeżeli optymalny rozmiar kołdry dla dziecka to 100x135, trzeba sięgnąć po pościel o takich samych parametrach długości i szerokości. Rozmiar pościeli dziecięcej może być oczywiście większy niż rozmiar łóżka 80x160 cm. Jeżeli wybór kołdry pada na wielkość 140x200 cm, to właśnie taki rozmiar pościeli jest potrzebny i taki należy wybrać.

[product id="723, 725, 729, 5159, 5167, 7999, 12841" slider="true"]

 

Rozmiary kołder i rozmiary pościeli dziecięcej dla dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Kiedy dziecko idzie do przedszkola czy szkoły bardzo często rodzice decydują się na zmiany w jego pokoju. Pierwsze doroślejsze łóżko fundują trzylatkowi lub czterolatkowi. Gdy dziecko idzie do szkoły często przychodzi pora na ponowną wymianę, ale dużo zależy tu od wzrostu dziecka. Według średnich danych dotyczących wzrostu dzieci i prawidłowości dla danego wieku dzieci w wieku przedszkolnym, czyli 5-6 lat mają średnio od 107-125 cm w przypadku chłopców i od 110 do 122,5 cm w przypadku dziewczynek. Zatem łóżko w rozmiarze 80x160 cm może być dla nich odpowiednie przez kilka lat. Na pewno kołderka 100x135 cm nie będzie już optymalna i należy sięgnąć po większą, czyli 140x200 cm. Rozmiary pościeli dziecięcej, jak już wspominaliśmy, powinny być dokładnie takie same.

Kołdra dla dziecka do łóżka 80x160 - z wypełnieniem naturalnym czy syntetycznym?

Skoro już wiadomo, jak dobrać rozmiar pościeli i kołdry, warto zastanowić się nad tym, jakie wypełnienie się sprawdzi. Im większa kołdra, tym bardziej może się ono zbijać, dlatego konieczne jest roztrzepywanie w przypadku naturalnego puchu czy też wełny. Syntetyczne wypełnienie nie ma tendencji do zbijania się, ale też nie daje takiego komfortu termicznego jak naturalne. Do tego kołdry z puchem gęsim czy też wełną merino bądź z alpaki są trwalsze od tych z wsadem poliestrowym. Warto podkreślić, że aby kołdra nie zbijała się w jednym miejscu producenci stosują specjalne szwy, a także przeszycia, które temu zapobiegają. Dlatego do łóżka 80x160 z powodzeniem można wybrać nie tylko kołdrę 90x120 czy 100x135, ale również większy rozmiar z widoczną pikowaną powierzchnią.

Jaki rodzaj pościeli można wybrać do kołdry 80x160?

Warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmiary pościeli dziecięcej, ale i rodzaj materiału. Jaka pościel będzie odpowiednia do kołdry 90x120? Tak naprawdę może sprawdzić się każda dopasowana rozmiarem. Istotne znaczenie ma to, czy poszewka ma być odpowiednia na lato, czy też na zimę. Poszewki o strukturze polarowej sprawdzają się zimą, a z satyny bawełnianej latem. Jednak tak naprawdę liczy się głównie gramatura kołdry i rodzaj wypełnienia, bo to one decydują o tym, jak ciepła jest kołdra. Poszewka może zapewnić jedynie ochronę przed zanieczyszczeniem, a także zapewniać wymianę powietrza czy delikatność dla skóry.

Czy kołdra 140x200 cm może sprawdzić się do łóżka 80x160 cm?

Kołdra 140x200 cm nie sprawdzi się tylko do większych łóżek. Będzie odpowiednia także w przypadku starszych dzieci, które chcą otulić się kołdrą na łóżku jednoosobowym o wymiarach 80x160 cm. W ten sposób możecie zapewnić im komfortowy sen. Nie trzeba obawiać się o to, że będzie zbyt szeroka, czy zbyt długa. Na takim łóżku będzie zwisać swobodnie i nie będzie w żadnym wypadku dziecku przeszkadzać. Oczywiście taka kołdra będzie odpowiednia nawet dla bardziej ruchliwych dzieci.

[product id="1413, 2355, 2356, 11935, 15980, 17173" slider="true"]

 

Czy kołdra 160x200 cm będzie odpowiednia do jednoosobowego łóżka o wymiarach 80x160 cm?

Kołdra 160x200 cm to już model o połowę szerszy od rozmiarów modelowego łóżka 80x160 cm. Jeżeli łóżko ma wysokość minimum 50 cm, to i taka kołdra nie będzie opierała się na podłodze, jeśli zostanie równo rozłożona. Ponadto dziecko może jeszcze się w nią zawinąć, co spowoduje, że szerokość także będzie miała mniejsze znaczenie. Z kolei długość 200 cm jest optymalna także do łóżka, które ma 160 cm, bo minimalna wysokość łóżka z materacem to z reguły około 40 cm. Przypominamy, że rozmiary pościeli muszą być dokładnie takie same jak wymiary kołder.

FAQ dla jaki rozmia kołdry na łóżko dziecięce

Jaka kołdra na materac 160x80?

Materac o takich wymiarach ma szerokość 80 cm i długość 160 cm, dlatego można wybrać taką o wymiarach 90x120 cm lub 100x135 cm. Prawidłowo dobrana kołdra to taka, która nie opiera się na podłodze. Dzięki temu nie utrudnia codziennego wstawania z łóżka czy okrywania się bądź odkrywania w nocy. Trzeba też pamiętać o tym, że im większy rozmiar kołder, tym zwykle także większy ciężar, choć liczy się także gramatura wypełnienia. Warto wiedzieć, że waga kołdry może stanowić do 10% wagi dziecka i nie powinna być cięższa.

Jaka kołdra dla 5 latka?

Dla 5 latka odpowiednia będzie kołdra o standardowych wymiarach 140x200 cm. Kołdrę warto dopasować do potrzeb dziecka, ale i wielkości materaca, dlatego gdy wybiera się łóżko dłuższe niż 160 cm, to zasadny jest także wybór większej kołdry. Ważny jest rozmiar kołdry i poduszki, stąd warto wiedzieć, że odpowiednia poduszka dla dziecka w tym wieku powinna mieć wymiary 70x80 cm.

Jaka kołdra dla 2 letniego dziecka?

W przypadku dwulatka może sprawdzić się także mniejsza kołdra, choć dużo zależy od tego, czy dziecko śpi jeszcze w łóżeczku dziecięcym czy ma już łóżko dla dzieci starszych. W pierwszym przypadku sprawdzi się kołdra o wymiarach 90x120 cm lub 100x135 cm. Z kolei gdy łóżko ma wymiary 80x160 cm, to odpowiednia będzie kołdra 140x200 cm.

Jak duża kołdra dla 3 latka?

Trzylatek podobnie jak dwulatek czasami śpi jeszcze w łóżeczku niemowlęcym, zwłaszcza gdy rodzice wybrali dla niego model ze szczebelkami, które można zdemontować, przemieniając łóżeczko w bardziej "dorosłe" łóżko. Wymiary warto dopasować do rozmiaru materaca w łóżku dziecięcym. Warto zwrócić też uwagę na ciężar kołdry. Jeśli dziecko waży 15 kg, to kołdra nie może być ciężka niż 1,5 kg.

Czy kupować kołdrę dla noworodka?

Nie powinno się kupować kołdry dla noworodka, chyba że jest to model typu śpiworek. Jednak nawet takie kołdry przygotowane są dla starszych dzieci, takich które mają około 6 miesięcy. Noworodek najlepiej czuje się w kokonie niemowlęcym czy też rożku niemowlęcym. Jeśli jest naprawdę zimno to należy pamiętać, by wybrać taką kołdrę, która nie będzie zasłaniała dziecięcej buzi i rękawiczki, które będą chroniły dziecko przed zadrapaniami.

Czy wysokość łóżka razem z materacem ma znaczenie przy doborze rozmiaru kołdry?

Jeżeli kołdra ma 200 cm długości, a łóżko jest niższe niż 40 cm i ma długość 160 cm, to wiadomo, że będzie się opierała na podłodze. Jeśli chce się tego uniknąć, to trzeba wybrać albo wyższe łóżko albo krótszą kołdrę. Zatem choć wysokość łóżka nie jest kluczowym parametrem przy doborze rozmiaru kołdry, to jednak ma pewne znaczenie dla komfortu jej użytkowania.

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i otrzymaj 7% rabatu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium