Hodowla jedwabników od A do Z - wszystko, co warto na ten temat wiedzieć

0
Hodowla jedwabników od A do Z - wszystko, co warto na ten temat wiedzieć

Jedwab to materiał naturalny, który jest synonimem luksusu, elegancji i dobrego stylu. Pewne jest to, że nigdy nie wychodzi z mody. Jednak jego produkcja jest bardzo skomplikowana. Odpowiadają za nią jedwabniki. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

SPIS TREŚCI:

  1. Proces produkcji jedwabiu - jak się odbywa?
  2. Kokony jedwabnika i larwy jedwabników - poznajcie ciekawostki
  3. FAQ

Proces produkcji jedwabiu - jak się odbywa?

Jedwab znany jest już od setek czy nawet tysięcy lat. Przez lata to Chiny miały monopol na produkcję tego materiału i eksportowały go tzw. jedwabnym szlakiem. Jednocześnie w Starożytnych Chinach istniało prawo, że osoba, która zdradzi sposób produkcji zostanie ukarana śmiercią. Co ciekawe tajemnica jedwabiu została zdradzona przez mnichów dopiero w roku 550 n.e. Od tego czasu hodowla jedwabników nabrała przemysłowego charakteru, ale nadal uznawana jest za bardzo trudną oraz czasochłonną. Jedwabniki potrzebują dużej ilości karmy. Spożywają liście morwy bądź dębu. W teorii mogą spożywać inne liście, ale wtedy nici jedwabiu nie są tak piękne i mocne. Hodowla jedwabników rozpoczyna się wiosną. Po kopulacji samiec umiera, zaś samica składa jaja, które przechowywane są w niskiej temperaturze. Wylęg trwa średnio 8 dni. Następnie larwy przepoczwarzają się w gąsienice, które żywią się liśćmi. Spożywają pokarm przez cztery tygodnie 24 h/dobę, zaś ich masa zwiększa się 10 tys. razy. Następnie rozpoczynają owijanie się w kokon. Pozyskiwanie włókna jest najmniej etyczne, gdyż kokony zanurza się w gorącej, wrzącej wodzie, a następnie zawija na szpulę. Powstałe nici są bardzo mocne oraz wytrzymałe. Cechuje je także piękny połysk dlatego, zarówno jedwabne pościele jak i poszewki na poduszki, czy prześcieradła są tak trwałe, a jednocześnie niezwykle eleganckie.

Kokony jedwabnika i larwy jedwabników - poznajcie ciekawostki

✅Najwięcej jedwabiu uprawia się na Półwyspie Indyjskim, a także w Chinach.

✅Zarówno jedwabniki morwowe, jak i dębowe mają dużą rozpiętość skrzydeł, jednak zdolność lotu u nich nie występuje.

Samice jedwabników wydzielają feromony, które mogą przyciągać samców nawet z odległości 10 km.

✅Przepoczwarzone gąsienice żerują na liściach morwy i liśćmi morwy także się odżywiają, jednak mogą żywić się także innymi liśćmi, przy czym kokon jedwabnika nie będzie już wtedy tak mocny i piękny.

[product id="1524, 1656, 1658, 2616, 2617, 2618, 2619, 2644, 3251, 3252, 3253, 3255, 3257, 3270" slider="true"]

✅Należy jeszcze wiedzieć, że w hodowlach przemysłowych stosuje się specjalnie zbilansowane karmy.

✅Hodowlę jedwabników można prowadzić nawet w Polsce, ale jest to bardzo trudne, a także kosztowne.

Głównym pożywieniem gąsienic są liście morwy. Jedwabniki morwowe w naturze nie występują. Sporadycznie w Chinach można spotkać jedwabniki dębowe, które także składają dużą ilość jajeczek, jednak rozmnażają się najczęściej raz lub dwa razy do roku.

✅Larwy jedwabników dębowych mają rdzawy kolor, z kolei larwa jedwabnika morwowego jest biała.

Sprawdź także inne nasze artykuły:

FAQ

  • Czy w Polsce są hodowle jedwabników?

Tak, w Polsce hoduje się jedwabniki, tym bardziej że nasz klimat rzeczywiście sprzyja produkcji. Warto wiedzieć, że jedyna hodowla jedwabnika morwowego prowadzona jest przez Pracownię Hodowli Jedwabnika i Uprawy Morwy znajdującą się w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu.

  • Ile można zarobić na hodowli jedwabników?

Hodowla jedwabnika może być bardzo opłacalna, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że nie jest łatwa. Otóż jeden jedwabnik zjada spore ilości liści. Wyobraźcie sobie, że w przypadku jednej uprawy jedwabniki mogą zjeść nawet 270 kg liści w ciągu jednego dnia. Oznacza to, że odliczając koszty jedzenia, ale też pielęgnacji, osoba uprawiająca jedwab może zarobić ok. 12 tys. dolarów rocznie. Natomiast w przypadku dużych upraw o charakterze nie tyle rodzinnym, co przemysłowym, zyski bywają milionowe.

  • Czy produkcja jedwabiu zabija jedwabniki?

Niestety tak i tego procesu nie można zmienić. Jedwabniki mogą być gotowane wraz z kokonem, ale też zabijane, a następnie wykorzystywane w medycynie chińskiej. Aby wyprodukować 1 kg jedwabiu, trzeba zlikwidować 5 tys. jedwabników. Ciekawostką jest również fakt, że po kopulacji samiec umiera, zaś samica składa jajeczka.

  • Czy mogę hodować jedwabniki?

Jedwabniki są trudne w hodowli. Ponadto z każdego kokonu jedwab trzeba wycinać ręcznie. Co ciekawe jedwabniki są cały czas głodne i niemal 24 h/dobę spożywają pokarm. Choć w teorii nie istnieją przeciwwskazania do ich produkcji, to jednak na początek konieczna jest duża inwestycja i stworzenie im naprawdę dobrych warunków chowu.

  • Jak hodować domowe jedwabniki?

Domowa hodowla jedwabników zasadniczo nie jest możliwa, gdyż trzeba dysponować dużą ilością drzew i krzewów. Ponadto aby wyprodukować kilogram surowego jedwabiu, trzeba posiadać aż 5 tys. jedwabników. Nie można zapominać, że należy im stworzyć dobre warunki bytowe. Owszem można wyhodować małą ilość jedwabiu. W tym przypadku należy posiadać szczelny pojemnik z małymi otworami. Przyda się też duża rolka papieru toaletowego, w której jedwabniki będą tworzyć kokony. Przez cały czas należy dokładać im jedzenie, czyli liście morwy lub dębu, w zależności od gatunku. Przydatna jest też karma dla jedwabników. Zapewniamy Was, że te owady naprawdę cały czas jedzą.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i otrzymaj 7% rabatu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium