
Jest taki materiał, który rzeczywiście już od setek lat, a może nawet i tysięcy lat zachwyca, przyciąga uwagę, a do tego jest synonimem piękna. Oczywiście mamy tutaj na myśli jedwab, który w dawnych czasach traktowany był nawet jak moneta. Mianowicie istniały monety z jedwabiu, których można było używać jako zapłaty za inny towar. Czy zastanawialiście się, jak powstaje jedwab? Warto dowiedzieć się więcej na temat samych jedwabników i ich hodowli.
SPIS TREŚCI:
- Wyjątkowe właściwości jedwabiu, które warto znać
- Jedwabniki mają gruczoły przędne i ...
- Jedwabne nici = piękny materiał
- FAQ
Wyjątkowe właściwości jedwabiu, które warto znać
Wyjątkowe właściwości jedwabiu doceniała już dynastia Tang. Rzeczywiście cesarz na początku używał monet wykonanych z miedzi, jednak wraz z rozwinięciem gospodarki towarowej zaczęto wykorzystywać jedwab jako środek płatniczy. Można było za niego kupić owoce i warzywa. Osoby posiadające duże ilości tego materiału były uważane za bogate, o wysokim statusie społecznym. Już w 1600 r. p.n.e z jedwabiu wykonywano wachlarze, dekoracje ścienne, ale też zasłony w pałacach. Warto zauważyć, że jedwab jest ceniony również teraz. Jakie ma właściwości? Przede wszystkim występuje w naturze. Jest produkowany przez jedwabniki, a dzięki temu uważany jest za w pełni ekologiczny. Istotne jest także to, że przepuszcza powietrze, pozwala skórze oddychać, a do tego ma właściwości antyalergiczne. Jedwab przyjemnie otula skórę i pozwala się zrelaksować. Pewne jest to, że nie ma równie wygodnego i przyjemnego materiału, co doceniali już cesarze Chin.
Jedwabniki mają gruczoły przędne i ...
Jedwabniki to owady wytwarzające włókno jedwabne, które następnie stosuje się w produkcji jedwabiu. Choć jedwabniki nie zachwycają swoją urodą, to jedwab, który produkują od lat jest synonimem luksusu. Jedwabniki morwowe to ćmy, które, co ciekawe, nie potrafią latać. Jeżeli mielibyśmy przedstawić Wam sposób produkcji jedwabiu, to jest on zdecydowanie inny niż ten wykorzystywany w Chinach tysiące lat temu. Na początek trzeba posadzić drzewa morwy, ewentualnie dębu. To tymi liśćmi przez kilka miesięcy żywią się larwy jedwabników, które następnie zwijają się w kokon, a z kokonów pozyskuje się cienkie nici jedwabiu. Bombyx Mori to oczywiście jedwabnik morwowy, który jest odpowiedzialny za cały proces i co również istotne, jest podstawą całego przemysłu jedwabniczego. Jedwabniki mają gruczoły przędne, które znajdują się na zewnątrz odwłoka. Są parzyste i mają długą cewkę. Następnie wydzielają nitkę jedwabną o ogromnej wytrzymałości. Rzeczywiście sam proces produkcji może nie prezentuje się zbyt pięknie, ale z drugiej strony pomyślcie tylko, jak wyjątkowe właściwości ma ten materiał. Przepuszcza powietrze, chroni przed podrażnieniami, a do tego wszystkiego nie powoduje tarcia, zapobiegając choćby puszeniu się włosów czy uszkodzeniu warstwy hydrolipidowej skóry. Zachęcamy do przeczytania naszego innego artykułu: Hodowla jedwabników od A do Z - wszystko, co warto na ten temat wiedzieć. Tam poruszaliśmy ten temat nieco szerzej.
Jedwabne nici = piękny materiał
W hodowli używa się tylko określonych gatunków ciem. W momencie, gdy siateczka kokonu jest niezbyt gęsta widać jeszcze gąsienicę. Następnie jedwabnik wznosi ściany, które mają bardzo długie nici. W efekcie powstaje luźny kokon, który następnie jest udoskonalany. Pracownicy muszą ręcznie zdejmować nici i usuwać poczwarki. Wyobraźcie sobie, że mieszkańcy Chin nadal wykorzystują je w medycynie naturalnej, zresztą podobnie jak gąsienice. Kokony gotuje się, co pozwala pozyskać surowe nici jedwabne, które wykorzystywane są później do produkcji jedwabnych pościeli, ale także poszewek czy prześcieradeł. Można powiedzieć, że wielu mieszkańców Europy nie zdaje sobie sprawy, jak czasochłonny i trudny jest proces produkcji jedwabiu, ale też uprawy gąsienic. Muszą one być odpowiednio żywione. Ponadto dużą rolę odgrywa stała temperatura. W Europie także można uprawiać jedwab, przy czym sama metoda jest nieco inna, gdyż larwy eliminuje się po pozyskaniu kokonu. Osoby, które chciałyby dowiedzieć się jeszcze więcej na temat naturalnego jedwabiu odsyłamy do naszego artykułu: Ile kosztuje jedwab? Wszystko co warto wiedzieć o cenach i jakości!
Koniecznie sprawdź także nasze poprzednie artykuły:
- Gęsi Puch - dlaczego jest tak pożądany?
- Jaka kołdra dla 3 latka? Poradnik jak wybrać najlepszą kołderkę dla dziecka
- Kołdra rozmiary - jak wybrać najlepszy rozmiar do własnych potrzeb?
FAQ
-
Po co hoduje się jedwabniki?
Jedwabniki hoduje się do produkcji nici jedwabnych. Ze względu na jedwabne włókna hodowle są prowadzone są na szeroką skalę. Te owady żywią się liśćmi morwy bądź dębu i poprzez odwłoki produkują nici jedwabne, które cechuje wysoka trwałość. Jedwab uznawany jest za synonim luksusu i elegancji na całym świecie. Dobrze przepuszcza powietrze i jednocześnie jest niezwykle delikatny dla skóry.
-
Jak jedwabniki robią jedwab?
Jedwab wytwarzają dwa gatunki motyli czy ciem, takich jak jedwabnik morwowy oraz dębowy. Co ciekawe jedwabniki morwowe nie występują już w naturze i spotykamy je tylko i wyłącznie w hodowli. Z kolei jedwabnik dębowy nadal występuje naturalnie w Chinach. Gąsienice, które przepoczwarzają się tworzą duże kokony jedwabnika. Jest on właśnie źródłem jedwabnych nici. Jedwabniki posiadają specjalne gruczoły, za pomocą których tworzą nici. Są one cienkie, ale też bardzo wytrzymałe i co ciekawe mają długość 1,5 km.
-
Czy w Polsce są jedwabniki?
Polska nie jest dużym producentem jedwabiu, natomiast jedwabnik morwowy występuje w warunkach hodowlanych w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Właśnie w tym miejscu prowadzona jest hodowla zachowawcza.
-
Gdzie występują jedwabniki?
Jedwabniki zasadniczo naturalnie już nie występują. Mowa tutaj o jedwabnikach morwowych. Hoduje się je tylko i wyłącznie na specjalnych farmach, gdzie rozmnażają się nawet 8 razy do roku. Rzadko jedwabniki można spotkać w Chinach. W tym przypadku są to jedwabniki dębowe, które mają rdzawy kolor. Biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne, ale też przemysłową uprawę jedwabiu spotkanie ich w naturze jest zasadniczo niemożliwe.
-
Gdzie żyją jedwabniki?
Jedwabniki żyją w hodowlach. Przede wszystkim hodowane są w Chinach i na Półwyspie Indyjskim. Sporadycznie można je spotkać w górnych regionach Chin, ale mowa w tym przypadku o jedwabnikach dębowych.
-
Czy w Polsce można hodować jedwabniki?
Wiele osób zastanawia się, czy w Polsce można hodować jedwabniki. Wbrew pozorom, biorąc pod uwagę warunki klimatyczno-glebowe jest to możliwe i dotyczy to jedwabników morwowych. Hodowla może odbywać się w dwóch lub trzech rzutach, gdzie pierwszy zaczyna się zgodnie z kalendarzem wychowu, czyli w okresie maja-czerwca. Z kolei drugi rzut, czyli inkubacja, zaczyna się dwa tygodnie po pierwszym rzucie.