
Kołdry z naturalnym wypełnieniem są uważane za produkty najwyższej jakości, zwłaszcza kołdry puchowe wypełnione 100% puchem gęsim. Jest on niezwykle miękki i przyjemny, a do tego zapewnia komfort termiczny i termoregulację. Aby zachował swoje właściwości konieczne jest pranie kołdry co pewien czas. Jednak nie należy robić tego zbyt często. Producenci zalecają pranie kołder puchowych co 2 lata. Co warto wiedzieć na temat prania kołdry puchowej, czy lepiej oddawać ją do pralni chemicznej, czy czyścić w domu?
SPIS TREŚCI:
- Kiedy należy oddać kołdrę puchową do pralni chemicznej?
- Wskazówki dotyczące prania kołdry puchowej w domu
- Jak należy prać kołdrę puchową w pralce automatycznej?
- Pranie kołdry puchowej - z detergentem czy bez?
- Jak często należy czyścić i prać kołdrę puchową?
- Od czego zależy cena prania kołdry w pralni chemicznej?
- FAQ
Kiedy należy oddać kołdrę puchową do pralni chemicznej?
Najprostszym sposobem na odświeżenie kołdry puchowej bez ryzyka jej uszkodzenia jest oddanie jej do pralni chemicznej. Jednak i w tym przypadku zalecane jest, by nie robić tego częściej niż raz na dwa lata, chyba że kołdra jest wyjątkowo zabrudzona. Właśnie stopień zabrudzenia kołdry, uporczywe plamy, np. takie jak mocz kota czy psa są wskazaniem, by oddać kołdrę do pralni chemicznej. Ze zwykłym praniem można poradzić sobie w domu, tym bardziej że większość pralek ma programy delikatne, tzw. programy do prania ręcznego, wełny czy właśnie pierza, dzięki którym można bezpiecznie prać kołdrę puchową. Oczywiście oddanie kołdry do pralni chemicznej będzie konieczne także wtedy, gdy pralka ma niewystarczający wsad i duża kołdra puchowa po prostu nie zmieści się do bębna.
Wskazówki dotyczące prania kołdry puchowej w domu
Jeżeli pralka ma wystarczający wsad, najczęściej od 5 do 7,5 kg, i odpowiedni program przeznaczony do prania kołder, to można wyprać ją w domu. Najczęściej używa się programu delikatnego, do prania ręcznego albo specjalnego programu to prania wełny. Istotne znaczenie ma tu przede wszystkim temperatura prania. Należy też zmniejszyć nieco obroty wirowania, nie powinny być maksymalne. Jeżeli zastanawiacie się, w jakiej temperaturze prać kołdrę z puchu, to jest to najczęściej od 30 do 40 stopni, a czasem nawet 60 stopni. Tutaj trzeba sugerować się zaleceniami producenta kołdry danej kołdry z puchu gęsiego czy też kaczego.
Jak należy prać kołdrę puchową w pralce automatycznej?
✅Wybierz odpowiedni program i temperaturę prania zgodnie z zaleceniami.
✅Nie pierz kołdry razem z innymi tekstyliami.
✅Aby zapobiec sklejaniu się puchu, włóż do bębna pralki dwie lub trzy piłeczki tenisowe.
✅Kołdrę na czas prania możesz włożyć do worka na pranie.
✅Pamiętaj, by sprawdzić, czy poszycie kołdry nie jest uszkodzone.
✅Pamiętaj, że aby zabić roztocza, konieczne jest wypranie kołdry w temperaturze 60 stopni, przy czym trzeba wybrać najdelikatniejszy program.
✅Najlepiej prać kołdrę w płynie do prania hipoalergicznym czy takim przeznaczonym do kołder z puchu.
Pranie kołdry puchowej - z detergentem czy bez?
Wiele osób zastanawia się, jak wyprać kołdrę z puchu. Kołdra puchowa nie powinna być poddawana działaniu silnych środków czyszczących. Zarówno kołdra z pierza, jak i z puchu ma ten sam składnik, czyli keratynę. Aby nie zniszczyć puchu, trzeba wybierać łagodne środki do prania. Zaleca się pranie kołder w płynie do prania wełny i delikatnych materiałów, przy czym należy użyć ok. 1/3 normalnej ilości detergentu.
Jak często należy czyścić i prać kołdrę puchową?
Jak już wspominaliśmy zaleca się pranie kołdry puchowej najlepiej co 2 lata. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że kołdry z naturalnym wypełnieniem zawierające pierze i puch należy co pewien czas wietrzyć. Najlepiej robić to nawet raz w tygodniu i wietrzyć kołdrę przez 1-2 godziny np. na balkonie, by pozbyć się nadmiaru wilgoci, a także zapobiec namnażaniu się roztoczy, kurzu czy bakterii. Można też rozłożyć ją na płasko na łóżku i po prostu otworzyć okno. Oczywiście kołdrę należy wyprać czy też dobrze wywietrzyć także po dłuższej chorobie. Ważne jest też odpowiednie suszenie kołdry puchowej w suszarce bębnowej z użyciem piłeczek tenisowych. Jeśli nie można użyć suszarki bębnowej, to oczywiście należy suszyć ją na płasko w ciepłym i zarazem przewiewnym miejscu. Trzeba ją odwracać i roztrzepywać co pewien czas, najlepiej co pół godziny, by rozdzielać zbity puch i pamiętać o tym, że niestety proces ten potrwa znacznie dłużej.
Sprawdź również: Jak prać jedwab?
Od czego zależy cena prania kołdry w pralni chemicznej?
Już wiecie, że samodzielne pranie kołdry puchowej jest możliwe. Jednak jeśli chcecie wyprać kołdrę, a nie macie wystarczająco dużo miejsca, to możecie oddać ją do pralni chemicznej. Tu pojawia się pytanie, od czego zależy cena prania kołdry w pralni chemicznej. Znaczenie ma oczywiście rozmiar kołdry, a dokładnie jej waga, jeśli cena liczona jest właśnie za kg, a nie za sztukę. Najczęściej jednak cena naliczana jest za sztukę.
FAQ
-
Ile kosztuje wypranie kołdry puchowej?
Cena za pranie kołdry puchowej jest naliczana za sztukę. Oscyluje w granicach od 70 do 120 zł. Warto podkreślić, że pranie chemiczne powinno być ostatecznością w przypadku silnych i uporczywych zabrudzeń. Kołdry z puchu z powodzeniem można prać bowiem w pralkach automatycznych w programach do prania delikatnego czy dedykowanych do prania pościeli z puchu czy wełny. Najlepiej nie robić tego częściej niż co 2 lata, aby kołdra mogła jak najdłużej zachować swoje właściwości.
-
Czy można prać w pralce kołdrę puchową?
Jeżeli pralka ma odpowiednio duży wsad, 6-7 kg, to nie ma problemu z wypraniem kołdry puchowej. Należy pamiętać, że nie można wtedy prać innych rzeczy. Dzięki temu można liczyć na to, że zostanie wyprana dokładnie. Przed praniem koniecznie należy sprawdzić czy nie ma uszkodzeń poszycia i czy wypełnienie się nie wysypuje. Można włożyć kołdrę do worka na pranie. Należy prać kołdrę w temperaturze 60 stopni w celu pozbycia się roztoczy.
-
Jak czyścić kołdrę puchową?
Kołdrę najlepiej wytrzepywać, a także wietrzyć na suszarce czy też rozłożoną na łóżku przy otwartym oknie. Ta czynność powinna być powtarzana co tydzień. Pościel podczas wietrzenia nie powinna być wystawiana na mocne słońce. Wietrzenie na zewnątrz najlepiej wykonywać raz czy dwa razy do roku. Zimą najłatwiej o zabicie roztoczy, przy czym należy pamiętać, że powinna panować sucha i wietrzna pogoda i nie może być zbyt wilgotno. W ten sposób można pozbyć się nie tylko roztoczy, ale i bakterii, czy grzybów.
-
Jak prać kołdry puchowe?
Kołdry puchowe należy prać w temperaturze 30-40 stopni, a gdy chce się zabić roztocza - w temperaturze 60 stopni. Należy zwrócić uwagę na pojemność pralki, jeśli jest mniejsza niż 5 kg, to lepiej oddać kołdrę do pralni chemicznej. Jest to zalecane także w przypadku silnych zabrudzeń z moczu zwierząt, krwi, czy tłustych, starych plam.
-
Jak suszyć kołdrę puchową?
Kołdrę puchową najlepiej suszyć w suszarce bębnowej. Jest to najszybszy sposób. Można też suszyć ją na płasko w suchym pomieszczeniu i roztrzepywać co kilkanaście minut. Nie należy suszyć kołdry puchowej w pełnym słońcu.
Przeczytaj również inne nasze artykuły: