Kołdra z pierza jak prać?

0
Kołdra z pierza jak prać?
Odpowiednio dobrana kołdra niewątpliwie wpływa na jakość snu. Trzeba jednak pamiętać, że najlepiej wybierać te naturalne, które mają właściwości prozdrowotne i lepiej pozwalają skórze oddychać. Na uwagę zasługuje kołdra z pierza, która łączy w sobie walory praktyczne i estetyczne. Doskonale utrzymuje ciepło, ale też dobrze odprowadza nadmiar wilgoci. Zatem można powiedzieć, że taka kołdra jest uniwersalna. Tutaj pojawia się pytanie: jak wyprać kołdrę z pierza?
 

Pranie kołdry z pierza - co warto wiedzieć?

Pranie kołdry nie musi być czasochłonne ani też bardzo skomplikowane. Trzeba jednak pamiętać o podstawowych zasadach. W przypadku kołdry z pierza trzeba tylko wybrać odpowiedni program. Koniecznie postępuj z naszymi wskazówkami, a Twoja kołdra nadal zachowa swoje walory. Przede wszystkim ważna jest temperatura prania. Kołdrę z pierza możesz prać w pralce automatycznej, ale tylko pod warunkiem, że zastosujesz program delikatny z niskimi obrotami wirowania. Program do tkanin delikatnych zapobiegnie uszkodzeniu nie tylko materiału, ale też wypełnienia. Oczywiście trzeba stosować się także do zaleceń producenta umieszczonych na metce. Warto jeszcze zastosować odpowiednie detergenty, które w składzie nie mają enzymów. Musisz wiedzieć, że kołdry z pierza nie możesz suszyć w suszarce bębnowej. Najlepiej to robić w suchych, przewiewnych miejscach. Możesz też to robić na świeżym powietrzu. Co pół godziny roztrzep pościel, następnie rozłóż ją np. na suszarce stojącej i rozdziel zbite kłębki pierza.

Jak prać kołdrę z pierza, by zachowała swoje walory praktyczne

Kołdra z pierza ma wiele zalet. Jest miękka i dosyć sprężysta, nie odkształca się. Do tego zachowuje swoje właściwości termoregulacyjne. Doskonale sprawdza się ta wykonana z dartego pierza z gęsi, która jest bardzo sterylna, a do tego pozbawiona zanieczyszczeń czy wilgoci. Naturalne wypełnienie bez dodatków chemii jest przyjazne dla ludzkiego organizmu. Kołdrę z pierzem należy regularnie prać, jednak nie trzeba tego robić zbyt często. Aby przedłużyć jej żywotność, najlepiej prać ją raz na półtorej roku czy dwa lata. Użyj do tego delikatnego programu. Najlepiej prać taką kołdrę w temperaturze od 30 do 40 stopni. Można także użyć programu wełna i wyprać taką kołdrę w pralce w temperaturze 40 stopni. Aby zapobiec zbijaniu się pierza, do bębna pralki włóż kilka piłeczek tenisowych. A więc taką kołdrę możesz prać w warunkach domowych. Używaj do tego odpowiednich produktów takich jak delikatne środki czyszczące.

[product id="493, 494, 497, 8093, 8094, 12422" slider="true"]

 

Pranie kołder z pierza a pranie kołder z puchu

Pranie kołdry nie musi być czasochłonne, ani też skomplikowane. Warto tylko pamiętać o tym, by dobrać odpowiedni program i niską temperaturę. Dzięki temu nie musisz martwić się, że dojdzie do jej zniszczenia. Kołdrę z pierza można prać w pralce w temperaturze od 30 do 40 stopni. A jak prać puch? Warto dowiedzieć że także jak prać kołdrę puchową, która jest bardzo ciepła. Zimą zapewni Ci maksymalny komfort termiczny, z kolei latem odprowadzi nadmiar wilgoci. Jednocześnie kołdra z puchu gęsiego uznawana jest za najbardziej wygodną i miękką. Pranie kołdry puchowej także nie jest skomplikowane. Tutaj również należy zastosować delikatny program. Sprawdzi się również sama funkcja płukania, a następnie delikatnego, krótkiego prania, choćby w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza. Zalecamy także zastosowanie programu do wełny. Pranie kołdry puchowej można zlecić także specjalistycznej pralni chemicznej. Przypominamy także, że kołdry puchowe nie mogą być prane w temperaturze powyżej 50 stopni Celsjusza, gdyż mogą wtedy stracić swoje walory praktyczne. Aby zapobiec zniszczeniu kołdry, można ją umieścić w worku do prania.

Pranie kołdry naturalnej - poznaj nasze wskazówki

Pranie kołdry puchowej może odbywać się w pralce. Jednocześnie naturalny puch ma właściwości samoczyszczące, zatem nie trzeba tego robić bardzo często. Najlepsza do tego jest niska temperatura, czyli taka nie przekraczająca 40 stopni. Jeżeli jednak okaże się, że w Twoim domu znajdują się roztocza i obawiasz się, że mogą znajdować się także w kołdrze, to wtedy możesz zastosować wyższą temperaturę, ale tylko jednorazowo. Możesz wtedy prać kołdrę puchową w temperaturze powyżej 50 stopni. Jednocześnie zastosuj worki do prania i piłeczki tenisowe. Suszenie kołdry z puchu może odbywać się w suszarce bębnowej. Jeżeli takowej nie posiadasz, to możesz ją potrząsnąć i sprawdzić czy puch się nie zbija. Przed praniem sprawdź jeszcze czy kołdra z puchu nie posiada żadnych dziur, gdyż wypełnienie mogłoby zatkać odpływ. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku poduszek czy pościeli.

[product id="17186, 17190, 17408, 17414, 17425, 17436" slider="true"]

 

Pranie pierzyny, kołdry z puchu i pranie kołdry syntetycznej - jakie są różnice?

Wiele osób zastanawia się, jak prać kołdrę naturalną, a jak syntetyczną? Przede wszystkim, aby dobrze wyprać kołdrę należy dobrać odpowiednią temperaturę. W przypadku pierzyny czy kołdry puchowej nie może być ona wyższa niż 40 stopni, chyba, że zmagasz się z problemem roztoczy, to możesz zastosować temperaturę 50 stopni Celsjusza. Ustaw tylko odpowiedni program na pralce do prania delikatnego. Suszenie może odbywać się na świeżym powietrzu. Jeżeli masz kołdrę z puchem gęsim czy kaczym jej suszenie może odbywać się suszarce.

W jakiej temperaturze prać kołdrę syntetyczną? Należy to robić w temperaturze powyższej 50 stopni. Co jeszcze warto wiedzieć o praniu kołder syntetycznych?

✅Kołdrę syntetyczną trzeba prać dosyć często.

✅Kołdrę pierz co 3-4 miesiące.

✅Do prania kołdry można stosować nawet proszki z enzymami.

✅Kołdra może po kilka praniach stracić swoje właściwości termiczne.

✅Do czyszczenia można użyć też odplamiaczy.

✅Regularnie należy prać nie tylko kołdrę, ale i poduszki.

FAQ

  • W jakim programie prać kołdrę z pierza?

Najlepsza temperatura do prania kołdry z pierza to 30-40 stopni i program do prania delikatnego bądź wełny. Kołdrę można także wietrzyć. Rzeczywiście nie wymaga ona częstego prania. Można powiedzieć, że im rzadziej, tym lepiej. Najlepiej robić to tylko wtedy, gdy jest to konieczne, np. raz na dwa lata. Do jednorazowego czyszczenia można zastosować wodę z mydłem, by pozbyć się plam. Także poduszki z naturalny wypełnieniem można prać.

  • Jak suszyć kołdrę z pierza?

Kołdrę z pierza można suszyć. Najlepiej to robić w ciepłych miejscach, które dodatkowo są przewiewne. W żadnym wypadku nie należy tego robić w wilgotnej pralni. Co pół godziny trzeba roztrzepywać kołdrę, by rozbić zbite kłębki pierza.

  • Czy pierze się kołdrę z pierza?

Oczywiście, że trzeba prać taką kołdrę, jednak należy robić to tylko wtedy, gdy jest to koniczne. Do prania kołder naturalnych trzeba używać tylko i wyłącznie delikatnych programów. Można także oddać ją do prania chemicznego, przy czym nie powinno się tego robić częściej niż raz na dwa lata. Kołdra nie przyciąga kurzu czy brudu i zachowuje swoje walory higieniczne. Jeżeli pojawią się plamy, np. z wylanego soku, to do czyszczenia możesz użyć letniej wody z dodatkiem odrobiny mydła bądź płynu do naczyń.

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i otrzymaj 7% rabatu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium