Regularne pranie pościeli zapewnia zdrowe i higieniczne warunki snu. Oczywiście, aby można było je uzyskać potrzebna jest znajomość tego, jak prać pościel i jak dopasować temperaturę prania. Dziś podpowiemy Wam, w ilu stopniach prać pościel w zależności od materiału, a także występujących zagrożeń dla zdrowia. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej.
SPIS TREŚCI:
- W jakiej temperaturze prać pościel bawełnianą?
- Zasady prania pościeli z bawełny satynowej
- Jak powinno wyglądać pranie pościeli flanelowej lub pościeli z kory?
- Jaka powinna być częstotliwość prania pościeli?
- Jak należy prać pościel lnianą i jedwabną?
- Jaka pościel wymaga częstszego prania?
- Jak dobrać temperaturę prania pościeli w przypadku osób mających wrażliwą skórę?
- Co może się stać przy nieodpowiednim dopasowaniu temperatury do prania pościeli?
- Czy można prać pościel z innymi tekstyliami?
- FAQ
W jakiej temperaturze prać pościel bawełnianą?
Pościel bawełniana występuje w kilku różnych wersjach, jeśli chodzi o gramaturę, ale i strukturę materiału. Dotyczy to zarówno pościeli z czystej bawełny, jak i takiej z domieszkami innych włókien. Pościel batystowa z lnu i bawełny może być prana w temperaturze 40 stopni. Warto wiedzieć, że przy wyższych temperaturach len może się kurczyć. Można też zdecydować się na pościel z bio bawełny. W tym przypadku stosowana jest wysokiej jakości przędza z bawełny egipskiej. Taka bielizna pościelowa znosi wysokie temperatury prania. Można prać ją w 60-90 stopni, gdyż jest bardzo odporna na odkształcenia i uszkodzenia.
Zasady prania pościeli z bawełny satynowej
W przypadku pościeli z satyny bawełnianej temperatura prania powinna być niższa niż ta dedykowana pościeli ze 100% bawełny. Rekomenduje się pranie pościeli satynowej w temperaturze pomiędzy 40 a 60 stopni Celsjusza. Taka pościel ma charakterystyczny lekki połysk, a dodatkowo zapewnia uczucie chłodzenia skóry. Przy praniu satyny bawełnianej nie należy stosować wybielaczy, które mogą zniszczyć tkaninę. Zaletą takiej pościeli jest fakt, że ma niższą gramaturę, a także dość szybko schnie i jest gotowa do użycia nawet tego samego dnia po wypraniu i wysuszeniu na suszarce. Szczególnie gdy w domu panują optymalne warunki jeśli chodzi o temperaturę i wilgotność, jest to możliwe. Pranie pościeli z bawełny satynowej latem nie będzie nastręczać problemów, tym bardziej że tego rodzaju pościeli nie trzeba prasować.
Sprawdź: Co ile zmieniać pościel
Jak powinno wyglądać pranie pościeli flanelowej lub pościeli z kory?
Jednym z popularniejszych rodzajów pościeli jest pościel flanelowa. Jeżeli decydujecie się na taki rodzaj na sezon jesienno-zimowy, w którym doskonale się sprawdza, to musicie wiedzieć, jak prać pościel tego rodzaju. Otóż optymalna temperatura prania takiej pościeli wynosi 40 stopni. Ma to związek z tym, że w wyższej temperaturze może się kurczyć bądź mechacić. Taką bieliznę pościelową należy wyprać przed pierwszym użytkowaniem, podobnie jak w przypadku innych pościeli. Należy pamiętać, że w procesie produkcji niejednokrotnie ma ona kontakt z substancjami chemicznymi, które mogą uczulać, a ponadto nie jest materiałem sterylnym, gdyż musi przejść kontrolę jakości. Innym rodzajem pościeli, na którą warto zwrócić uwagę jest pościel z kory. W jakiej temperaturze prać pościel z tego materiału? Otóż najlepszym wyborem będzie program do prania przeznaczony dla bawełny, gdyż taka pościel jest wykonana z przędzy bawełnianej i posiada charakterystyczną strukturę. Najlepiej wybrać dla niej temperaturę wynoszącą 60 stopni, choć oczywiście należy kierować się zaleceniami producenta w pierwszej kolejności. Należy wiedzieć, że niektóre pościele z kory trzeba prać w niższej temperaturze wynoszącej 40 stopni. Dzięki temu ma się pewność, że pościel posłuży na długi czas i będzie odporna na kurczenie się czy uszkodzenia mechaniczne.
Jaka powinna być częstotliwość prania pościeli?
Zanim przejdziemy do innych rodzajów pościeli i sposobu ich prania, to podejmiemy jakże ważny temat dotyczący częstotliwości prania pościeli. Otóż należy to robić przynajmniej raz na dwa tygodnie, choć niektórzy specjaliści rekomendują pranie pościeli nawet co tydzień. Jeżeli włókna mają większą gramaturę, to nie trzeba obawiać się o ich przecieranie. Dodatkowo niektóre włókna są długie, co zwiększa ich odporność i tak jest w przypadku satyny bawełnianej. Częstotliwość zmiany pościeli zależy od temperatury w sypialni, stanu zdrowia, pory roku. Czasami konieczna jest wymiana pościeli nawet codziennie, zwłaszcza w przypadku infekcji przebiegającej z gorączką czy nadmiernego pocenia. O trwałości pościeli decyduje bardzo często nie tylko skład materiałowy, ale również odpowiednie pranie i suszenie tkaniny. Przestrzegając zaleceń można uniknąć szybszego zużywania się danej pościeli.
Sprawdź: Jak prać kołdrę?
Jak należy prać pościel lnianą i jedwabną?
Na uwagę zasługuje też pościel lniana. Im większa jest domieszka lnu, tym pościel jest delikatniejsza, jeśli chodzi o pranie. Poza temperaturą wynoszącą 40 stopni istotne znaczenie ma niestosowanie wybielaczy czy detergentów zawierających chlor. Chodzi o to, aby włókna nie zostały osłabione. Pościel lniana świetnie nadaje się na lato, gdyż ma dobre właściwości termoregulacyjne i chłodzącą strukturę. Podobnie zachowuje się jedwab, dlatego pościel jedwabna również musi być prana w odpowiedni sposób. W jakim programie prać pościel jedwabną? Przede wszystkim należy wybrać program do delikatnych tkanin, a także temperaturę odpowiednią dla prania ręcznego oraz delikatny środek do prania. Trzeba też zrezygnować z wirowania. Jednocześnie trzeba pamiętać o suszeniu na płasko takiej pościeli, a także w lekko zacienionym miejscu, bez bezpośredniego wystawienia na słońce, które może mieć destrukcyjny wpływ na naturalną tkaninę.
Jaka pościel wymaga częstszego prania?
Na pewno wybierając pościel niemowlęcą, trzeba liczyć się z częstszym praniem niż co tydzień czy też co dwa tygodnie. Regularne pranie pościeli dla małego dziecka, przynajmniej dwa razy w tygodniu daje większą pewność, że wszystkie szkodliwe patogeny zostaną zneutralizowane. Warto wybierać taką pościel bawełnianą dla dziecka, którą można prać w wyższej temperaturze bez szkody dla jej struktury. Można znaleźć takie pościele, które nadają się do prania w 60 stopniach, a nawet te, które można prać w temperaturze 95 stopni co dotyczy pościeli bawełnianej, a czasem i pościeli z kory. Pościel osób chorych na choroby zakaźne czy też przewlekłe wymaga również częstszego prania i to niezależnie od rodzaju i składu materiałowego. Również osoby z silną alergią mogą potrzebować częstszego niż raz w tygodniu prania pościeli.
Sprawdź również: Jak prać jedwab?
Jak dobrać temperaturę prania pościeli w przypadku osób mających wrażliwą skórę?
Gdy cierpi się na alergie skórne, to trzeba prać pościel regularnie. Oczywiście należy sięgać po hipoalergiczne proszki do prania. Nie można używać do niego żadnych wybielaczy i mocnych detergenów. Jeśli pościel ma plamę, to wcześniej można ją zaprać domowym sposobem z zastosowaniem roztworu octu, wody i sody oczyszczonej. Temperatura prania powinna być dopasowana do pościeli i może wynosić od 40 do 95 stopni. W przypadku tej ostatniej macie większą pewność, że wszystkie roztocza zostały zlikwidowane. A jak wiadomo są one główną przyczyną reakcji alergicznych takich jak przewlekły katar czy kaszel. Jeżeli poszewka jest barwiona, to oczywiście należy sprawdzić zalecaną temperaturę, by nie doszło do blaknięcia pościeli. Jeżeli obawiacie się o dekoracje, czy nadruki, to pamiętajcie, by prać pościel po przewróceniu jej na lewą stronę.
Co może się stać przy nieodpowiednim dopasowaniu temperatury do prania pościeli?
Bez wątpienia niezależnie od tego, czy wybieracie pościel flanelową, bawełnianą, z kory, satynową, z bio bawełny, czy jedwabną, odpowiednie dopasowanie temperatury jest niezbędne. Co może się stać, gdy nieodpowiednio dobierze się temperaturę w pralce automatycznej?
✅Pościel może się kurczyć, co oznacza także osłabienie włókien;
✅Gdy temperatura będzie zbyt niska, to może się okazać, że wszystkie patogeny nie zostaną zniszczone;
✅Gdy temperatura jest zbyt wysoka, to może dojść także do wypłukiwania się koloru, jeśli pościel jest barwiona czy wzorzysta;
✅Materiał może ulec rozluźnieniu, a zatem włókna mogą być bardziej podatne na przetarcia;
✅Może się zdarzyć, że plamy powstałe na pościeli przy zbyt niskiej temperaturze nie zostaną usunięte.
Czy można prać pościel z innymi tekstyliami?
Pranie pościeli często planuje się osobno poza innym praniem, gdyż poszewki zajmują sporo miejsca w bębnie. Czy jednak można prać pościel z innymi tekstyliami. Jeśli są przeznaczone do prania w podobnej temperaturze, a ponadto wykonane z podobnych materiałów, to nic nie stoi na przeszkodzie, gdy w bębnie jest wystarczająco dużo miejsca. Pranie pościeli z bielizną to częsty zabieg, zwłaszcza w przypadku tej, którą można prać w wyższej temperaturze, to znaczy przynajmniej 60 stopniach. Przy praniu pościeli z innymi rzeczami trzeba jednak uważać na jedną ważną kwestię, a mianowicie farbowanie tkanin, co dotyczy zarówno pościeli, jak i innych rzeczy. Najlepiej sięgnąć po specjalne chusteczki do prania pochłaniające kolor, które świetnie w takiej sytuacji się sprawdzają.
FAQ
-
Czy pościel można prać w 60 stopniach?
Pościel bawełnianą można prać w 60 stopniach, o ile producent pościeli nie zaleci inaczej. Warto wiedzieć, że są takie gatunki bawełny, które są wysoce odporne na działanie temperatury, a zwarte, włókna sprawiają, że nawet temperatura 95 stopni niej jest im straszna.
-
W jakim programie prać pościel?
Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału jest wykonana. Jeśli ma większą domieszkę tworzyw sztucznych czy w całości jest wykonana z takich włókien, to oczywiście należy wybrać program do tkanin syntetycznych i ustawić odpowiednią temperaturę prania. Pościel bawełnianą oczywiście należy prać w programie dla bawełny, a jedwabną w tym przeznaczonym do jedwabiu lub delikatnych tkanin i to bez wirowania.
-
Jak prać bardzo brudna pościel?
Pranie bardzo brudnej pościeli odbywa się w taki sam sposób jak tej zabrudzonej w mniejszym stopniu. Można spróbować wyższej temperatury, o ile ta nie spowoduje niszczenia włókien czy też płowienia koloru. Bardzo brudną pościel można oddać w ostateczności do czyszczenia chemicznego, jeśli plamy są naprawdę uporczywe i trudne do usunięcia.
-
Czy do prania pościeli dodawać płyn do płukania?
Jeżeli jest to pościel, którą można prać w temperaturze 60 stopni lub wyższej, to można dodać płyn do płukania. Można po nie sięgnąć w przypadku pościeli o większej gramaturze, którą chce się zmiękczyć. Na pewno dotyczy to np. nowej pościeli flanelowej czy bawełnianej.