Stare ręczniki jak nowe - jak prać ręczniki?

0
Stare ręczniki jak nowe - jak prać ręczniki?

Ręczniki kąpielowe najlepiej użytkować przez około dwa lub trzy lata. Ponieważ ręczniki należy prać często i zaleca się to robić nawet co dwa lub trzy dni, po takim czasie materiał może być już zużyty, gdyż zmniejsza się jego gramatura. Aby ręczniki były trwałe jak najdłużej, istotne znaczenie ma przestrzeganie zasad dotyczących prania, które widoczne są na metce produktu.

SPIS TREŚCI:

  1. Jak uzyskać miękkie ręczniki po praniu?
  2. Jak suszyć ręczniki po wyciągnięciu z bębna pralki?
  3. FAQ

Jak uzyskać miękkie ręczniki po praniu?

W przypadku starych ręczników we włóknach tkanin mogą gromadzić się płyny do płukania. To powoduje twardnienie włókien i sprawia, że ręczniki stają się bardziej szorstkie. Można jednak zmiękczyć ręczniki domowym sposobem. Rzeczywiście można uzyskać stare ręczniki jak nowe. Aby stały się miękkie i puszyste, należy wsypać pół szklanki sody oczyszczonej do szufladki na płyn do płukania oraz szklankę octu do szufladki na proszek. Taki naturalny zmiękczacz jest bardzo skuteczny. Na miękkość ręczników wpływa stosowanie na co dzień odpowiedniej ilości detergentów, które nie powinny być zbyt mocne.

[product id="10645, 26777, 26832, 26858, 27808, 29030, 29057, 29146, 29525, 30401, 31276, 31288, 31290, 31291" slider="true"]

Nadmiar proszku czy pranie w zbyt ciepłej wodzie osłabia ich włókna, a ponadto sprawia, że materiał staje się mniej elastyczny. Co drugie lub trzecie pranie należy dodać szklankę octu, aby utrzymać miękkość ręczników na dłużej. Aby ręczniki pięknie pachniały zwykły ocet można wymieszać z kilkoma kroplami olejku eterycznego. Pranie ręczników z innymi tkaninami może niekorzystnie wpływać na ich strukturę. Ręczniki należy oczywiście zawsze prać przed pierwszym użyciem, bo w ten sposób można pozbyć się większości bakterii, ale i zmiękczyć tkaninę. Ręczniki po praniu powinny być puszyste i miękkie w dotyku. Można również zaprać je przed praniem w zimnej wodzie z dodatkiem octu i soku z cytryny, a następnie wyprać w pralce w delikatnym detergencie. Zbyt rzadko prane ręczniki będą miały nieprzyjemny zapach i będą siedliskiem bakterii.

Jak suszyć ręczniki po wyciągnięciu z bębna pralki?

Aby uzyskać miękkie ręczniki, trzeba jeszcze pamiętać o odpowiednim sposobie suszenia. Po wyciągnięciu z bębna pralki można je suszyć na świeżym powietrzu. Trzeba jednak wiedzieć, że bezpośrednie działanie promieni słonecznych może także osłabiać tkaninę, dlatego nie można suszyć ich w pełnym słońcu. Ręczniki muszą być dokładnie wytrzepane, a także odsączone z nadmiaru wilgoci. W przypadku ręczników można stosować wirowanie, jednak należy ustawiać niskie obroty. Na jedno pranie nie powinno przypadać wiele ręczników. Bęben powinien być wypełniony do połowy, aby materiały nie były narażone na zbyt duże tarcie. W ten sposób można zachować puszyste ręczniki na dłużej.

Warto przeczytać także:

FAQ

  • Czy soda zmiękcza ręczniki?

Soda jest bardzo dobrym środkiem zapewniającym miękkość ręczników. Można wymieszać trzy łyżki sody ze szklanką wody i wlać do pojemnika na płyn do płukania. Ręczniki powinny być dokładnie wytrzepane przed praniem. Nie należy też prać ręczników razem z bielizną czy też pościelą. Warto wiedzieć, że to właśnie soda zmiękcza ręczniki. Ocet z kolei neutralizuje bakterie i zapewnia ręcznikom większą chłonność.

  • Co można zrobić ze starymi ręcznikami?

Stare ręczniki można spróbować odświeżyć poprzez pranie z dodatkiem octu i sody oczyszczonej. Jeżeli dodawało się wcześniej sporo detergentów i ręczniki były często prane, to mogą wystąpić większe trudności w uzyskaniu miękkości. Na twardość ręczników może wpływać też twarda woda. Warto wiedzieć, że dodawanie zarówno octu, jak i amoniaku do prania może zapobiegać przywieraniu do włókien detergentów czy minerałów obecnych w twardej wodzie.

  • Co ile lat wymieniać ręczniki na nowe?

Wszystko zależy od tego, jak często ręczniki były użytkowane i w jakim są stanie. Generalnie uważa się, że ręczniki należy wymieniać co dwa lub trzy lata. Nawet jeśli wybieracie takie, które mają większą gramaturę, to jednak po wielu praniach stają się one coraz cieńsze czy też mogą zacząć się mechacić. Jeżeli chcecie prać ręczniki w wyższej temperaturze, to musicie mieć pewność, że nie zaszkodzi ona strukturze włókien. Ręczniki frotte można prać w wysokiej temperaturze, zwłaszcza jeśli chcecie pozbyć się z nich bakterii, grzybów czy roztoczy. W tym przypadku sprawdzi się nawet temperatura 90 stopni. Generalnie jednak nie zaleca się prania ręczników w temperaturze wyższej niż 60 stopni. Z kolei ręczniki z mikrofibry należy prać w jeszcze niższej temperaturze, a mianowicie takiej wynoszącej 40 stopni, aby zachowały swoje właściwości chłonne.

  • Jak pozbyć się pylenia ręczników?

Pylenie, zwane też mechaceniem, spowodowane jest zbyt dużym tarciem materiałów. Aby temu zapobiec, należy unikać wypełniania całego bębna pralki. Dodatkowo trzeba ustawić niższe obroty prania oraz wirowania, a także temperaturę, która nie spowoduje powstawania charakterystycznego peelingu. Bezpieczna będzie temperatura 40 stopni. Na pylenie wpływa także dodawanie płynu do płukania. Kilkukrotne pranie nowych ręczników może spowodować, że przestaną pylić. Oczywiście należy stosować się przy tym do powyższych zasad. Jeżeli producent dopuszcza pranie ręczników w wyższej temperaturze, to można to robić. Jest to wskazane zwłaszcza po chorobach bakteryjnych czy wirusowych.

  • Czy można prać ręczniki z sodą i octem?

Oczywiście, że tak. Zaleca się pranie ręczników z sodą i octem, bo w ten sposób można nie tylko zmiękczyć ręczniki, ale również wpłynąć na ich większą chłonność. Należy taki zabieg stosować co dwa lub trzy prania. Dotyczy to nie tylko białych ręczników, ale również tych kolorowych. Zaleca się wręcz stosowanie takich środków zamiast płynów zmiękczających, które bardzo często wnikają we włókna, powodując ich twardnienie.

  • Jak doprać bardzo brudne ręczniki?

Kolorowe ręczniki należy prać w temperaturze od 40 do 60 stopni. Białe można prać w wyższej temperaturze, nawet tej sięgającej 95 stopni, co dotyczy ręczników z bawełny frotte. Wiadomo, że wyższa temperatura prania pozwala doprać bardzo brudne ręczniki, należy jednak przy tym pamiętać o zmiękczaniu tkanin co dwa lub trzy prania i stosować do tego celu sodę i ocet. W przypadku dużych zabrudzeń można wcześniej zaprać plamę stosując mieszankę wody, octu i soku z cytryny. Czasami może być konieczne kilkukrotne pranie, aby efekt był zadowalający. Do suszenia ręczników można używać suszarki bębnowej. Dobrze wysuszone ręczniki nie będą siedliskiem roztoczy i bakterii. Będą przyjemne w dotyku i delikatne nawet dla wrażliwej skóry. Temperaturę prania należy dopasować do materiału, z którego wykonane są ręczniki, a więc bawełnianego, czy też bambusowego albo mikrofibry.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i otrzymaj 7% rabatu.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium