
Do wyboru mamy różne rodzaje materacy dla dzieci. Można zdecydować się na sprężynowe, ale i piankowe czy lateksowe. Każdy materac może być dobry dla dziecka, pod warunkiem, że odpowiednio zostaną dobrane jego parametry. Ważny jest nie tylko rozmiar materaca, gdyż trzeba zwrócić uwagę na wysokość, ale i twardość materaca. Dziś skupimy się właśnie na tym, jaka twardość materaca dla dziecka będzie optymalna.
SPIS TREŚCI:
- Dla kogo sprawdzi się materac o twardości H2 lub H3?
- Kiedy warto wybierać materace twarde i bardzo twarde dla dzieci?
- Jaka twardość materaca sprawdzi się dla starszego dziecka?
- FAQ
Dla kogo sprawdzi się materac o twardości H2 lub H3?
Twardość materaca powinna być przede wszystkim dopasowana do wagi użytkownika. To, jak twardy materac należy dobrać dla dziecka, jest zatem kwestią indywidualną. Jeżeli dziecko często zmienia pozycję w czasie snu czy śpi raczej na plecach, to nie sprawdzi się miękki materac, czyli H1. Taki model jest rekomendowany jedynie dla osób o drobnej budowie ciała, których waga nie przekracza 60 kg. Teoretycznie w tej grupie mieści się większość dzieci, jednak uważa się, że miękki materac można wybrać dla nieco starszych dzieci, które śpią głównie na boku. Natomiast, gdy chce się odpowiednio wspierać kręgosłup istotne znaczenie ma to, by twardość materaca dla dziecka była większa. Twardość zawsze oznaczana jest literą H od angielskiego hardness. Specjaliści generalnie dla dzieci rekomendują materace o średniej twardości. Wybierając je, można wspierać zdrowy rozwój kręgosłupa. Zbyt miękkie podłoże powoduje, że materac nie dopasowuje się odpowiednio do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Odpowiednio dobrany materac z pianki termoelastycznej czy wysokoelastycznej o twardości H2 lub H3 zapewni komfort snu. Taka twardość materaca dla dziecka nie będzie powodować nadmiernego nacisku na narządy, a ciało dziecka nie będzie zapadać się w materacu.
Kiedy warto wybierać materace twarde i bardzo twarde dla dzieci?
Już wiecie, że zbyt miękki materac może powodować zapadanie się ciała dziecka w trakcie snu. Dlatego należy optymalnie dobrać twardość materaca. Twardy materac dziecięcy może być potrzebny w przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa, a także w profilaktyce wad postawy. Wśród materacy dla dzieci znajdziecie takie, które mają twardość wynoszącą nawet H4 czy H5. Jeżeli zastanawiacie się, jak dobrać twardość materaca, to zawsze należy robić to indywidualnie do potrzeb dziecka.
Oczywiście im większa jest waga dziecka, tym twardszego materaca będzie ono potrzebowało. Dla niektórych dzieci materac średni, czy materac średnio twardy może nie być optymalny. Jednocześnie należy pamiętać, że zbyt twardy materac może powodować ból na odcinku szyjnym czy lędźwiowym, a także ucisk na kończyny, który może prowadzić do ich drętwienia. Wybór twardości materaca jest zatem bardzo ważny. Odpowiednie podparcie dla jednego dziecka, może nie być wystarczające dla innego. Materac miękki, w przypadku większej wagi, powoduje zapadanie się ciała. Materace piankowe dobrze dopasowują się do kształtu ciała dziecka, ale bywa, że trzeba postawić na modele wzmocnione, choćby matą kokosową.
Koniecznie przeczytaj także: Ciążowa Poduszka - Jak Spać w Ciąży? Najlepsze Pozycje i Wybór Poduszki!
Jaka twardość materaca sprawdzi się dla starszego dziecka?
Jaka twardość materaca dla dziecka będzie odpowiednia, gdy ma 10 czy 12 lat? Wybór odpowiedniego materaca musi być podyktowany jego wzrostem i wagą, a także rodzajem stelaża zastosowanego w łóżku. Twardsze materace uznawane są za trwalsze. Niemniej jednak kluczowe znaczenie ma dopasowanie twardości do potrzeb. Warto przede wszystkim wybrać dwustronny materac. Niektóre modele mogą mieć dwa stopnie twardości, co pozwoli dopasować tę optymalną. Odpowiedni materac może być też wyposażony w strefy twardości. Tak jest w przypadku materacy sprężynowych, ale i piankowych, które sprawdzą się dla starszych dzieci i mogą mieć pięć, a nawet siedem stref twardości. Dostępne są w rozmiarach 80x200 cm czy też 90x200 cm, a także większych, dopasowanych do łóżek dwuosobowych. Tak naprawdę zarówno dla młodszego, jak i starszego dziecka może sprawdzić się zarówno materac H2, jak i H3. Można też sięgnąć po materace dla dzieci H4, a nawet H5. Należy zwrócić uwagę nie tylko na twardość, ale i wysokość. Dla starszych dzieci optymalne będą modele wyższe, czyli takie, które mają 12 czy 14 cm wysokości. Dla nastolatków można wybierać jeszcze grubsze modele. W przypadku, gdy poszukujesz materaca dla młodszego dziecka to koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Materac dla 4 latka - Jaki będzie najlepszym wyborem
Sprawdź także:
- Co to jest topper i jak wpływa na jakość snu?
- Co jest lepszym wyborem - bawełna czy satyna bawełniana?
- Ochraniacz na materac - jaki wybrać? Praktyczny poradnik
FAQ
-
Jaki materac dla 3-latka H2 czy H3?
Dobry materac dostosowuje się do naturalnych krzywizn ciała. Dla dziecka w wieku 3 lat odpowiedni może być materac H2, który rekomendowany jest dla osób o wadze od 50 do 80 kg. Można też wybrać nieco twardszy materac H3, który może wspierać rozwój kręgosłupa. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji i budowy ciała, aby materac nie zapadał się, ale też nie powodował nadmiernego nacisku na ciało.
-
Jaką twardość materaca wybrać dla dziecka?
Jeżeli zastanawiacie się, jaka twardość materaca dla dziecka będzie optymalna, to za neutralną uznaje się H2 lub H3. Jeżeli wybierzecie zbyt twardy materac, to możecie poprawić jakość snu, decydując się na miększą nakładkę na materac czy tzw. materac nawierzchniowy.
-
Czy materac 10-centymetrowy jest dobry dla dzieci?
Istotne znaczenie ma nie tylko to jaka twardość materaca dla dziecka jest optymalna, ale również wysokość powierzchni spania. Materac o wysokości 10 cm będzie optymalnym wyborem dla dziecka w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym. Dla starszych dzieci najlepiej wybierać wyższe materace, przynajmniej o wysokości 12 cm.
-
Czy twardy materac jest zdrowy dla dzieci?
Generalnie zbyt duża twardość materaca nie jest polecana dla dzieci, jednak w szczególnych przypadkach także twardy materac może być dla dziecka odpowiedni. Warto wybrać taki, który posiada rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. Takie modele można stosować nawet w przypadku najmłodszych dzieci.