
Wiele osób zmaga się z problemem nadmiernej potliwości? Trzeba przyznać, że bywa to uciążliwe. Rzeczywiście problemem jest nie tylko nieprzyjemny zapach potu, ale też fakt, że w pocie znajdują się bakterie, które następnie się namnażają, a to obniża poziom higieny w całym pomieszczeniu. W efekcie nie tylko możecie się nie wysypiać, ale też budzić się niewyspani. Na szczęście można to zmienić. Kluczem do sukcesu jest znalezienie kołdry, która zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Dobrze jeżeli ma przy tym właściwości antyalergiczne.
SPIS TREŚCI:
- Poszycie kołdry z bawełny - jakie ma właściwości?
- Oddychająca kołdra z naturalnych materiałów, czyli jaka?
- Syntetyczne wypełnienie - lekkie i oddychające
- Wsad naturalny - dlaczego ma tak duże znacznie w przypadku kołder?
- Bambusowa kołdra - komfort snu i świetna cyrkulacja powietrza
- FAQ
Poszycie kołdry z bawełny - jakie ma właściwości?
Prawda jest taka, że jakość snu ma wpływ na całe nasze życie. Osoby, które dobrze się wysypiają mają zdecydowanie więcej energii w ciągu dnia i są bardziej odprężone. Jednak problemy z zaśnięciem mogą być spowodowane także niewłaściwie dobraną kołdrą, co jest szczególnie uciążliwe w przypadku osób zmagających się z nadmierną potliwością. Na pewno warto wybrać kołdrę z oddychających materiałów. Nim przejdziemy do tego jakie wypełnienie jest najlepsze, skupmy się chwilę na poszyciu. Najlepiej sprawdzi się to z bawełny. Jest to materiał, który pozwala skórze swobodnie oddychać, dobrze do tego odprowadza wilgoć. Duże znaczenie ma jeszcze fakt, że chroni przed nadmiernym poceniem się. W chłodne dni bawełna utrzymuje ciepło, z kolei w te upalne zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza i ma silne właściwości higroskopijne.
Oddychająca kołdra z naturalnych materiałów, czyli jaka?
Problem nadmiernej potliwości dotyczy dużej ilości osób starszych, ale też kobiet w okresie menopauzalnym czy tych żyjących w stresie. Także spożywanie pikantnych dań może wzmagać potliwość. Oczywiście nie można zapominać o uwarunkowaniach genetycznych, które także mogą być tego przyczyną. Na szczęście można zadbać o siebie i wprowadzić kilka zmian, które rzeczywiście przyniosą dobry efekt. W pierwszej kolejności należy zrezygnować z bardzo pikantnych dań, do tego warto spożywać napar z szałwii. Czas także na zmianę kołdry. Jeżeli w letnie dni używacie grubej kołdry, to prawda jest taka, że wystarczy tylko mała zmiana na lekki model, który jest przewiewny, by nadmierne wydzielanie potu przestało być problemem. Możemy Wam polecić kołdry z naturalnych materiałów, które rzeczywiście gwarantują świetną termoregulację. Wełniana kołdra, choćby z wełny owczej czy wielbłądziej, jest dobrym wyborem. Każda z nich przepuszcza powietrze, a do tego pochłania wilgoć Kolejnym świetnym wyborem jest kołdra z pierza czy puchu.
Syntetyczne wypełnienie - lekkie i oddychające
Wiele mówi się, o tym, że to co jest syntetyczne, jest złe. Ale, jak się zaraz przekonacie, wcale nie jest to prawda. Doskonałym przykładem jest kołdra z syntetycznym wypełnieniem. Ten rodzaj kołdry jest przede wszystkim bardzo lekki i delikatny dla skóry. Choć oczywiście nie jest on wyjątkowo ciepły, to w przypadku nawet chłodniejszych dni sprawdzi się całkiem dobrze. Kołdra jest bardzo lekka i łatwo utrzymać ją w czystości. Choć nie posłuży przez tak długi czas, jak choćby kołdry puchowe, to także jest polecana dla osób zmagających się z problemem nadpotliwości.
Wsad naturalny - dlaczego ma tak duże znacznie w przypadku kołder?
Wybierając kołdrę, na pewno należy zwrócić uwagę na wsad. Możecie zdecydować się na ten naturalny. Świetnym przykładem jest kołdra z puchu gęsiego. Można jak najbardziej uznać ją za uniwersalną. Rzeczywiście zachwyca swoją funkcjonalnością oraz wygodą. Wsad puchu gęsiego jest odporny na odkształcenia i ma strukturę 3D, co przypomina płatek śniegu. Właśnie dzięki temu ma tak dobre właściwości termoregulacyjne. Pozwala utrzymać prawidłową temperaturę. Reaguje także na ciepło ciała. Jeżeli temperatura jest zbyt wysoka, kołdra odprowadza wilgoć i sprawia, że skóra może jeszcze lepiej oddychać. Jest do tego chroniona przed przegrzaniem się. Puch gęsi dostosowuje się do czynników zewnętrznych i temperatury ciała. Istotną kwestią jest także to, że kołdra jest bardzo przyjemna w dotyku i nie narusza warstwy hydrolipidowej skóry.
Bambusowa kołdra - komfort snu i świetna cyrkulacja powietrza
Czy jedna kołdra może służyć przez cały rok? Jasne, że tak. Przykładem jest na pewno model z wypełnieniem puchowym. Choć nie cechuje się niską ceną, to trzeba przyznać, że taka kołdra jest naprawdę dobrym wyborem. Ale możecie również zdecydować się na model, który jest tańszy, ale nadal bardzo przewiewny i praktyczny. Mamy tutaj na myśli kołdrę bambusową. Włókna bambusowe nadają jej miękkości. Trzeba jeszcze wiedzieć, że kołdra jest lekka i delikatna dla skóry oraz ma właściwości antybakteryjne. Nie tylko odprowadza nadmiar wilgoci, ale i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.
Kołdry wcale nie trzeba dopasowywać do pory roku, choć oczywiście można. Dostępne są modele uniwersalne, które sprawdzą się o każdej porze roku, czyli w chłodne dni będą magazynować ciepło, a następnie w razie potrzeb je oddawać, zaś w upalne dni dadzą przyjemne uczucie chłodzenia. Jednocześnie zawsze zapewniają właściwą termoregulację.
Warto przeczytać także nasze poprzednie artykuły:
- Gramatura kołdry - co to znaczy i jak wpływa ona na komfort snu?
- Jak powstaje jedwab? - Od jedwabników do eleganckich tkanin!
- Hodowla jedwabników od A do Z - wszystko, co warto na ten temat wiedzieć
FAQ
-
Jaką kołdrę wybrać, żeby się nie pocić?
Warto zdecydować się na kołdry z naturalnym wypełnieniem, która są przewiewne, ale też oddychające. Polecamy choćby kołdrę dodatkiem bambusa, ale też tę z wypełnieniem z puchu gęsiego czy kaczego czy nawet z wełny owczej oraz wielbłądziej.
-
W jakiej pościeli się nie spocisz?
Możemy polecić pościel z bawełny, która pozwala skórze oddychać. Doskonale sprawdzi się dla alergików i astmatyków. Duże znaczenie ma fakt, że jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Do tego wszystkiego odprowadza nadmiar wilgoci, tworząc higieniczne środowisko snu w warunkach domowych. Bawełna satynowa również jest polecana, podobnie jak naturalny jedwab.
-
Dlaczego pocę się pod kołdrą?
Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu może wzmagać problem nadpotliwości. Także spanie pod grubą kołdrą nie jest wskazane. Oczywiście nadmierne pocenie może być spowodowane zbyt pikantną dietą czy spaniem w piżamie z nieoddychającego materiału. Dlatego warto zwrócić uwagę jak wygląda dieta, w jakiej śpicie piżamie oraz jaką kołdrę posiadacie. Czasami wystarczy mała zmiana, a więc wybór lekkiej i przewiewnej kołdry, by uzyskać świetny efekt.
-
Pod czym spać, żeby się nie pocić?
Na pewno bardzo dobrze sprawdzą się kołdry z naturalnym wypełnieniem. Ciepła, ale i przewiewna jest kołdrą z puchem gęsim. Możecie jeszcze wybrać kołdry z wełny owczej czy wielbłądziej, które zapewniają prawidłową termoregulację w trakcie snu. Kołdra z bambusem to kolejny trafny wybór, tym bardziej, że jest naprawdę dobrej jakości, a do tego jeszcze wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.