Jak wybielić pościel?

0
Jak wybielić pościel?

Piękna i biała pościel niewątpliwie prezentuje się niezwykle elegancko oraz stylowo. Jednak po jakimś czasie może zacząć żółknąć. Wbrew pozorom w takim przypadku nie trzeba wcale jej wyrzucać. Doskonale sprawdzi się tutaj krochmalenie pościeli. Ale na tym zalety krochmalenia się nie kończą. Dziś przedstawimy Wam domowe sposoby na wybielanie pościeli, ale i też odpowiemy na pytanie, jak przygotować domowy krochmal.

SPIS TREŚCI:

  1. Dlaczego warto krochmalić pościel?
  2. Co zrobić, gdy pościel żółknie? Poznajcie praktyczne rozwiązania
  3. Gotowy krochmal - czy to dobry wybór?
  4. Jak prać pościel, by była śnieżnobiała?
  5. Wybielanie pościeli od A do Z - co trzeba wiedzieć?
  6. Domowy krochmal z mąki ziemniaczanej do białej pościeli - jak go wykonać?
  7. Domowy sposób na piękną pościel?
  8. FAQ

Dlaczego warto krochmalić pościel?

Krochmalenie pościeli jest bardzo ważnym zabiegiem, dzięki którym Wasza pościel może odzyskać swoją biel. Ale krochmalenie ma zdecydowanie więcej zalet.

✅Przede wszystkim zapobiega gromadzeniu się brudu.

✅Tworzy warstwę ochronną przed namnażaniem się roztoczy.

✅Pozwala łagodzić zmiany skórne.

✅Sprawia, że pościel staje się bardziej sztywna i dzięki temu mniej podatna na zagniecenia.

✅Wyobraźcie sobie, że krochmal można wykorzystać także do kąpieli niemowląt, by złagodzić podrażnienia.

Co zrobić, gdy pościel żółknie? Poznajcie praktyczne rozwiązania

Żółknięcie pościeli jest naturalnym procesem, ale może pojawić się także w sytuacji niewłaściwej pielęgnacji czy stosowania zbyt mocnych wybielaczy. Na szczęście można wybielić pościel i wcale nie jest to trudne. Możecie spróbować różnych sposobów i wykonać je w domowych warunkach.

Top 1: zsiadłe mleko oraz sól - na pewno warto spróbować połączenia zsiadłego mleka oraz soli. Pościel umieszczamy w letniej wodzie na całą noc. Do wody dodajemy 100 ml zsiadłego mleka i łyżkę soli. Całość pozostawiamy na noc. Kolejnego dnia pościel wkładamy do pralki i pierzemy na lewej stronie w niskiej temperaturze. Ten sposób nie tylko wybieli pościel, ale też sprawi, że znikną nawet trudne plamy.

Top 2: woda utleniona - wykorzystanie wody utlenionej także ma sens. W tym przypadku dodajemy pół szklanki wody utlenionej do detergentu i pranie robimy w ciepłej wodzie. Efekt widoczny będzie od razu.

Top 3: proszek do pieczenia - do bębna pralki wrzucamy 2 łyżki mąki ziemniaczanej, a także 2 łyżki proszku do pieczenia. Dodajemy jeszcze litr wody wymieszany z łyżką soku z cytryny. Całość pierzemy w niskiej temperaturze.

Gotowy krochmal - czy to dobry wybór?

Pożółkłą pościel można krochmalić. Można zastosować tutaj gotowy krochmal, który pomaga łagodzić zmiany skórne, ale i sprawia, że materiał staje się mniej chłonny. Krochmal pomaga wybielić pożółkłą pościel i nadać jej świeżości. Jeżeli cenicie oszczędność czasu, ale też wygodę, to postawcie na gotowy krochmal w sprayu, który wystarczy tylko zaaplikować. Materiał staje się wtedy bardziej sztywny i zdecydowanie łatwiej go wyprasować. Oczywiście wykrochmaloną pościel można także złożyć i schować na półce. Będzie wtedy lepiej chroniona przed zanieczyszczeniami i zarazkami.

Jak prać pościel, by była śnieżnobiała?

Częste pranie powoduje żółknięcie pościeli. Jednocześnie trzeba pamiętać, aby właściwie przechowywać pościel. Jeżeli w pomieszczeniu będzie dużo wilgoci bądź w szafce umieścicie zbyt dużo kompletów, to wilgoć i zanieczyszczenia, ale i brud będą przenikać w głąb materiału. Z kolei nieprawidłowa cyrkulacja powietrza nie tylko powoduje, że pościel zaczyna żółknąć, ale i nieprzyjemnie pachnie. 

[product id="6906, 6931, 13622, 13625, 26996, 26999, 27003, 27004, 27522, 27523, 27526, 27531, 27538, 27573, 27574, 28007" slider="true" onlyAvailable="true"]

W takim przypadku możecie np. wykrochmalić pościel. Warto do tego celu wykorzystać gorącą wodę po gotowaniu ryżu. Trzeba jednak zachować właściwe proporcje, a więc na litr wody stosujemy 4 łyżki ryżu z małym dodatkiem soli. Jak więc możecie zauważyć, aby zrobić krochmal na ryżu wcale nie trzeba się natrudzić i co także ważne nadaje się on do kolorowej pościeli.

Wybielanie pościeli od A do Z - co trzeba wiedzieć?

Brudna pościel nie tylko nie prezentuje się dobrze, ale też jest siedliskiem bakterii czy innych szkodliwych patogenów. W takim przypadku niezbędne jest odpowiednie pranie. Oczywiście należy stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na metce. Można dodatkowo skorzystać ze środków, które tak naprawdę znajdują się we wszystkich gospodarstwach domowych. Doskonale sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej, którą możecie umieścić na tkaninie, ale i w pralce. Już przedstawiamy dokładną instrukcję. Do wrzącej wody dodajemy 4 łyżki sody oczyszczonej. Następnie dodajemy jeszcze łyżkę proszku do pieczenia oraz łyżeczkę soli. Całość mieszamy i wylewamy na pościel. Następnie wkładamy ją do pralki i pierzemy w temperaturze rekomendowanej przez producenta. W przypadku bawełny temperatura jest na pewno wyższa i może sięgnąć nawet 90 stopni Celsjusza.

Domowy krochmal z mąki ziemniaczanej do białej pościeli - jak go wykonać?

O białą pościel trzeba szczególnie dbać. Do prania należy stosować delikatne detergenty. Ponadto nie można przekraczać temperatury zalecanej przez producenta. Nie zapomnijcie także, aby nie mieszać tkanin. Jeansy w żadnym przypadku nie mogą być prane z delikatną pościelą. Warto zdecydować się na wykonanie krochmalu, tym bardziej że jest to naprawdę proste. Wykrochmalone pościele łatwiej utrzymać w czystości, ale też zachowują biel. Krochmal służy także do ochrony tkaniny. Aby wykonać prawidłowo krochmal pożółkłej pościeli, trzeba zachować odpowiedni stosunek proporcji mąki ziemniaczanej do wody.

Od litra zimnej wody odlewamy szklankę. Właśnie do tej szklanki dodajemy łyżkę mąki najczęściej ziemniaczanej i dokładnie całość mieszamy. Pozostałą wodą gotujemy na małym ogniu, a gdy się zagotuje, dodajemy naszą wodę z mąką. Całość energicznie mieszamy. Pozostawiamy jeszcze na chwilę na małym ogniu i gotowe. Następnie zanurzamy pościel z naszym roztworze.

Domowy sposób na piękną pościel?

Jak wiecie cały proces krochmalenia nie jest trudny czy wymagający. Ale są także inne sposoby, które pozwolą zachować piękną, białą pościel. W kolejnym przyda się soda oczyszczona, a także proszek do pieczenia i ocet. Dwie łyżki sody mieszamy z dwiema łyżkami proszku do pieczenia, a następnie dodajemy i wsypujemy je do połowy szklanki octu. Ponowie wszystko mieszamy. Teraz całość nakładamy na naszą pościel, a następnie pierzemy w temperaturze zalecanej przez producenta. Gdy macie pościel z bawełny, to wysoka temperatura jest jak najbardziej wskazana.

Możecie także zalać pościel zimną wodą, następnie dodać do niej pół szklanki soku z cytryny i tyle samo octu i proszku do pieczenia. Całość pozostawiamy na całą noc. Kolejnego dnia po prostu pierzemy pościel w pralce.

A co powiecie na krochmal, ale z połączenia mąki ziemniaczanej oraz kukurydzianej? To oczywiście kolejny dobry pomysł. Tym bardziej, że jego stosowanie jest bezpieczne. Taki krochmal nadaje się do różnych, nawet delikatniejszych tkanin. W szklance zimnej wody mieszamy łyżkę mąki kukurydzianej z ziemniaczaną. Następnie dodajemy do gotującej się wody (około 600 ml). Gdy masa zgęstnieje, jest już gotowa. Przypominamy także, że aby pościel zachowała świeży zapach, ważne jest jej właściwe przechowywanie. Możecie robić to w szafie czy szufladach, ale pomieszczenie musi być suche. Jednocześnie tekstylia powinny mieć dostęp do świeżego powietrza.

Sprawdź również inne nasze artykuły:

FAQ

  • Jak najskuteczniej wybielić pościel?

Najbezpieczniejszą metodą jest pranie pościeli w wysokich temperaturach. Można także dodać wybielacz tlenowy lub użyć proszku, który zawiera w składanie aktywny tlen. Warto też skorzystać z domowych metod. Do wybielania można wykorzystać sok z cytryny, ocet lub sodę oczyszczoną.

  • Czy słońce może pomóc w wybieleniu pościel?

Suszenie pościeli na słońcu jest naturalnym sposobem na wybielenie pościeli. Tkanina zostanie rozjaśniona dzięki promieniom UV.

  • Jak często można wybielać pościel?

Aby nie uszkodzić i osłabić tkaniny pościel należy wybielać jedynie, gdy zajdzie taka potrzeba. Wybielanie pościeli powinno mieć miejsce jedynie, gdy na pościeli pojawią się przebarwienia lub tkanina stanie się pożółknięta.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i otrzymaj 7% rabatu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium