Czy poduszka ortopedyczna może zaszkodzić?

0
Czy poduszka ortopedyczna może zaszkodzić?

Choć wydawać, by się mogło, że poduszka ortopedyczna jest produktem medycznym i zawsze przynosi korzyści zdrowotne, to jednak nieodpowiednie dopasowanie produktu może prowadzić do pojawiających się czy przedłużających się bóli górnego odcinka kręgosłupa. Warto dowiedzieć się więcej na temat odpowiedniego doboru poduszek ortopedycznych. W naszym sklepie znajdziesz różnorodne modele, które dopasujesz do swoich potrzeb.

SPIS TREŚCI:

Poduszki ortopedyczne - rodzaje

Poduszki ortopedyczne różnią się między sobą kształtem, twardością, rodzajem wypełnienia. Można wybrać poduszki z pianki memory z pamięcią kształtu. Takie modele dostosowują się do kręgosłupa i jego naturalnych krzywizn. Pianka termoplastyczna jest sprężysta, a zarazem zapewnia otulenie ciała. Dostępne są także poduszki ortopedyczne lateksowe, które pozwalają skórze oddychać, nie wywołują podrażnień ani alergii. Profesjonalne poduszki ortopedyczne wykonywane są także z pianki poliuretanowej. Poduszki mogą mieć średnią twardość, ale można postawić też na modele twardsze. Jeżeli chodzi o wypełnienie poduszek bawełnianych z wałkiem, to najczęściej stosowane są kulki poliuretanowe pokryte warstwą silikonową takie jak Dreamball. Poduszki ortopedyczne mogą być też w całości wykonane z termoelastycznej pianki. Poduszki różnią się wysokością. Wyższe poduszki są przeznaczone dla osób śpiących na boku. Z kolei odpowiednio wyprofilowane i niższe będą odpowiednie dla preferujących spanie na wznak.

Jak dobrać odpowiednią poduszkę ortopedyczną?

Poduszkę ortopedyczną należy dobrać do:

✅wzrostu i wagi;

✅szerokości barków;

✅najczęstszej pozycji w czasie snu;

Przewlekłe dolegliwości bólowe kręgosłupa związane są z dyskopatią, zwyrodnieniem w odcinku szyjnym kręgosłupa. Ból może dotyczyć także głowy. Dokuczające migreny może niwelować odpowiednio dobrana poduszka ortopedyczna. Będzie rozluźniać nadmiernie napięte mięśnie karku. Jeżeli ma się szerokie barki, to należy postawić na poduszkę wysoką, nawet taką o wysokości 14 cm. Z kolei dla osób drobnych czy niskich rekomendowane są poduszki ortopedyczne niskie, a więc takie o wysokości około 11 cm. Niższe poduszki są odpowiednie, gdy śpisz na plecach.

Decydując się na poduszkę ortopedyczną, należy zwrócić uwagę także na materiał, który może regulować temperaturę ciała. Pianka termoplastyczna pod tym względem jest najlepszym wyborem. Zakup wyprofilowanej poduszki z pianką memory niweluje ból szyi, wspomaga leczenie dyskopatii i inne schorzenia kręgosłupa. Odpowiednim wyborem może być ponadto pianka poliuretanowa wspierająca prawidłową postawę podczas snu.

[product id="12387, 12389, 13524, 25314, 25315, 25827, 25981" slider="true"]

 

Dlaczego warto spać na poduszce ortopedycznej?

Spanie na poduszce ortopedycznej ma ogromne znaczenie, gdy cierpicie na sztywność karku i nadmierne napięcia mięśniowe. Poduszki ortopedyczne pozwalają zachować naturalne krzywizny kręgosłupa. W związku z tym więzadła szybciej relaksują się, co wpływa na jakość snu. Poduszki z wyprofilowaniem pośrodku dopasujesz do kształtu szyi i zachowasz naturalną krzywiznę kręgosłupa. Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia, to jesteś narażony na zwyrodnienia. Poduszka ortopedyczna skoryguje nieprawidłową postawę ciała. Dobór poduszki ortopedycznej pozwoli także na to, by zredukować migrenowe bóle głowy.

Poduszka ortopedyczna dla śpiących na boku - jaką wybrać?

Osoby śpiące na boku powinny wybierać poduszki ortopedyczne z pełnym profilowaniem w kształcie wałka. Zapewniają podparcie głowy, ale i barków. Rozmiar poduszki należy dopasować do szerokości barków mierzonych od szyi do głowy kości ramiennej. Może być to rozmiar L, czyli poduszka o wysokości 14 cm albo od 12 do 14 cm. Można też zdecydować się na mniejszy rozmiar M, w przypadku którego poduszka ma od 10 do 12 cm wysokości. W przypadku poduszek dla śpiących na boku poszycie może być wykonane z oddychającej bawełny. Odpowiednio dobrana poduszka ortopedyczna utrzymuje kręgosłup szyjny we właściwej pozycji. Jednocześnie jej wypełnienie nie zbija się w jednym miejscu. Odpowiednie ułożenie ciała powoduje, że relaks w czasie snu może być jeszcze lepszy.

Poduszka ortopedyczna dla śpiących na plecach - jakie modele się sprawdzą?

Wybór poduszki profilowanej jest odpowiedni dla śpiących na plecach. Rowek pośrodku sprawia, że kręgosłup szyjny, ale i głowa mogą być wygodnie ułożone. Należy wiedzieć, że przez pierwsze dwa tygodnie użytkowania poduszki ortopedycznej mogą pojawić się dolegliwości bólowe związane z wcześniejszym spaniem na zwykłej poduszce. Kręgosłup musi po prostu przyzwyczaić się do nowej pozycji. Nie oznacza to jednak, że poduszka jest niewłaściwie dopasowana, o ile właśnie po kilkunastu dniach owe bóle czy dyskomfort znikają. W naszej ofercie znajdziesz różnorodne modele, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. AMZ poduszka ortopedyczna z wypełnieniem Dreamball typu Synthetic Classic może się sprawdzić. Takie poduszki wyposażone są w zamek, dzięki któremu można regulować zarówno wysokość, jak i twardość wypełnienia. Na uwagę zasługuje także poduszka Curem Ergo wykonana z pianki termoelastycznej. Jej dodatkową zaletą są właściwości antybakteryjne i zdolność szybkiego i efektywnego odprowadzania wilgoci dzięki wyposażeniu w pokrowiec Zeo Case.

Poduszka ortopedyczna odpowiednia, gdy cierpisz z powodu bólu kończyn

Poduszki ortopedyczne to nie tylko modele, które sprawdzą się pod głowę, bo jest szereg takich, które będą wspierać inne części ciała. Tak jest w przypadku poduszki piramidy, która jest odpowiednia pod nogi. Pozwala je podnieść, a tym samym poprawić krążenie. Jest to oczywiście model poduszki rekomendowany dla osób, które mają problem z bólem czy puchnięciem nóg. Oprócz modelu typu piramida do wsparcia kończyn odpowiednia będzie poduszka ortopedyczna wałek. Taki model jest odpowiednim wyborem także dla osób po operacjach stawów kolanowych czy też biodrowych. Można go umieścić między nogami i zapobiegać ich nieprawidłowemu ułożeniu. W trakcie pracy możesz postawić na poduszkę typu siedzisko. Ból kręgosłupa szyjnego zniweluje poduszka rogal.

[product id="183, 9371, 11983, 11986, 11988, 12387" slider="true"]

 

Jak spać na poduszce ortopedycznej?

Skuteczne działanie poduszki ortopedycznej jest możliwe, gdy odpowiednio się z niej korzysta. Przy spaniu na miękkiej poduszce nie trzeba zastanawiać się, jak ułożyć swoje ciało, co nie oznacza, że śpi się w sposób zdrowy dla kręgosłupa. Poduszką ortopedyczną można sobie zaszkodzić, jeśli jest nieodpowiednio dobrana do szerokości barków czy wagi. Osoby cięższe powinny wybierać wyższe poduszki ortopedyczne, a lżejsze - modele niższe. Podobny podział dotyczy osób wysokich i niskich, a także tych o masywniejszej i drobniejszej budowie ciała. Co ciekawe, często wypełnienie można dostosować do swoich potrzeb, jeśli jest to poduszka z włóknem poliestrowym, to część wsadu można usunąć. Jeśli poduszka ma wgłębienie i jest wyraźnie wyższa z jednej strony, to trzeba spać na niej na boku. Są także poduszki do podparcia określonego odcinka kręgosłupa, jak choćby poduszka lędźwiowa. To doskonałe rozwiązanie, gdy jesteś w trakcie leczenia zwyrodnienia w tym obszarze, czy chcesz zapobiec pogłębianiu się wady postawy. Pianka poliuretanowa utrzymuje kręgosłup w linii prostej. Dzięki zastosowaniu pianki termoplastycznej nie musisz obawiać się, że Twoje ciało nie zyska optymalnego wsparcia, gdy często zmieniasz pozycję w czasie snu. Jeśli śpisz niespokojnie, to wybieraj poduszki ortopedyczne, które dopasowują się do Twoich krzywizn ciała.

Kto powinien sięgnąć po poduszkę ortopedyczną?

Po poduszkę profilowaną i ortopedyczną powinny sięgnąć osoby, które:

✅chcą zadbać o rozluźnione mięśnie karku i szyi w czasie snu;

✅cierpią z powodu trudności w zasypianiu czy częstego wybudzania się, gdyż odpowiednia poduszka zapewni głębszy i bardziej efektywny sen;

✅mają problem z migrenowymi bólami głowy, gdyż właściwe ułożenie kręgosłupa szyjnego sprzyja prawidłowemu przepływowi krwi do wszystkich komórek ciała i do mózgu, a optymalne krążenie może sprzyjać także redukcji bólu głowy;

✅cierpią z powodu dyskopatii i innych zwyrodnień kręgosłupa;

✅chcą zapewnić sobie profilaktykę skrzywień kręgosłupa;

✅cierpią z powodu bólu i drętwienia kończyn;

✅często podróżują i są zmuszone do długiego spędzania czasu w pozycji siedzącej;

✅prowadzą siedzący tryb życia;

✅pracują w pozycji siedzącej - sprawdzi się poduszka lędźwiowa czy typu rogal albo w pozycji stojącej - poduszka piramida lub wałek pod nogi zapobiegające obrzękom.

✅poszukują wsparcia dla kręgosłupa szyjnego, a jednocześnie poduszek, które są antyalergiczne i antybakteryjne.

Tak naprawdę odpowiednio dobrana poduszka ortopedyczna nie może zaszkodzić, pod warunkiem że dobierze się rozmiar, a także prawidłowo się ją użytkuje. Mając jakiekolwiek wątpliwości, warto zasięgnąć opinii fizjoterapeuty bądź lekarza ortopedy. Dzięki temu poduszka zapewni optymalne wsparcie.

FAQ - na temat poduszek ortopedycznych

  • Jak się leży na poduszce ortopedycznej?

Początkowo spanie i leżenie na poduszce ortopedycznej może być nieco niewygodne, zwłaszcza gdy wcześniej korzystało się z tradycyjnych modeli. Niemniej jednak jest to tylko takie wrażenie i lekki dyskomfort szybko mija. Dotyczy to zwłaszcza poduszek twardszych z wyprofilowaniem na całej długości, bo te średnio twarde z pianki termoelastycznej otulają ciało i nie powinny powodować ucisku czy dolegliwości bólowych.

  • Jak ułożyć głowę na poduszce ortopedycznej?

Wszystko zależy od tego, jaki jest to rodzaj poduszki. Niektóre przeznaczone są do spania na boku. Wtedy należy zwrócić głowę w kierunku wyższego boku. Zaleca się spanie na lewym boku. Jeżeli poduszka ma specjalne wyżłobienie, to właśnie w nim należy oprzeć głowę i szyję. Mając trudności ze znalezieniem wygodnej pozycji snu, warto wybrać poduszki ortopedyczne regulowane, w przypadku których można dopasować wysokość do swoich potrzeb i preferencji.

  • Czy poduszka ortopedyczna jest dla każdego?

Poduszka ortopedyczna to wybór dla każdego, pod warunkiem, że jest odpowiednio dopasowana pod względem rozmiaru. Należy zwrócić uwagę na jej kształt, wysokość, a także wymiary. Poduszka powinna być dopasowana do wagi użytkownika - dla cięższych sprawdzają się twardsze, a także szerokości barków - w przypadku szerszych lepiej wybrać te o wyższym profilu. Poduszka ortopedyczna jest odpowiednia nawet dla alergików i astmatyków. Wystarczy sięgnąć po model, który wyposażony jest w pokrowiec o perforowanej strukturze, który pozwala skórze oddychać. Jednocześnie zwiększa higienę poduszki, gdyż można prać go w pralce.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i otrzymaj 7% rabatu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium