Czy na materac przeciwodleżynowy kładzie się prześcieradło?

0
Czy na materac przeciwodleżynowy kładzie się prześcieradło?

Materace przeciwodleżynowe są niezwykle przydatne w trakcie rekonwalescencji czy w przypadku osób obłożnie chorych. Ryzyko powstawania odleżyn gwałtownie wzrasta, gdy dana osoba wiele godzin spędza w jednej pozycji. Nie zawsze jednak jest w stanie ją zmienić samodzielnie i tu z pomocą przychodzi materac przeciwodleżynowy. Czy na materac przeciwodleżynowy kładzie się prześcieradło? Jakie są właściwości takiego modelu?

SPIS TREŚCI:

  1. Materac przeciwodleżynowy - jak działa?
  2. Dla kogo w szczególności sprawdzają się materace przeciwodleżynowe?
  3. Zmiana ciśnienia w komorach materaca niweluje powstawanie odleżyn - jakie są właściwości materacy pneumatycznych?
  4. Czy na materac przeciwodleżynowy można kłaść prześcieradło?
  5. FAQ

Materac przeciwodleżynowy - jak działa?

Materac przeciwodleżynowy ma za zadanie podpierać ciało, ale i zapewniać delikatny mikromasaż, który poprawia krążenie. Można wybrać materac przeciwodleżynowy piankowy, który wykonany jest z pianki termoelastycznej i hybrydowej oraz wyposażony jest w pokrowiec z przeszyciami, odprowadzający nadmiar wilgoci i masujący ciało. Taki materac jest odpowiedni dla osób, które potrafią samodzielnie zmieniać pozycję ciała bądź też posiadają stałą opiekę, dzięki której nie leżą przez wiele godzin w jednej pozycji. Gdy ryzyko powstania odleżyn jest naprawdę duże, czy też w przypadku osób starszych często stosuje się na bazowy materac dodatkowy materac antyodleżynowy ciśnieniowy, który jest naprzemiennie pompowany. Im mniej jest materiału pomiędzy użytkownikiem materaca a materacem przeciwodleżynowym, tym lepiej. Dzięki temu może on działać efektywnie. Rodzaj materaca przeciwodleżynowego należy dobrać do potrzeb danej osoby. Materace pneumatyczne to specjalistyczny sprzęt medyczny, który poprawia krążenie krwi. Jednak statyczne materace przeciwodleżynowe także mogą przeciwdziałać powstawaniu odleżyn i chronić przed długotrwałym uciskiem na kończyny, tkanki i zakończenia nerwowe.

Dla kogo w szczególności sprawdzają się materace przeciwodleżynowe?

✅Zastosowanie materaca przeciwodleżynowego jest oczywiste i dzięki niemu wystąpienie odleżyn może być zniwelowane. Takie modele szczególnie sprawdzają się dla:

✅osób, u których odleżyny powstają na skutek długotrwałego leżenia powyżej 15 godzin dziennie.

chorych, poruszających się na co dzień na wózku inwalidzkim, posiadających niedowład kończyn.

✅osób śpiących w jednej pozycji przez dłuższy czas.

✅osób starszych, których skóra jest bardziej wiotka i podatna na powstawanie tego rodzaju zmian.

osób, które chcą zapobiegać nieprawidłowemu krążeniu krwi.

Zmiana ciśnienia w komorach materaca niweluje powstawanie odleżyn - jakie są właściwości materacy pneumatycznych?

Wśród materacy przeciwodleżynowych dostępne są modele pneumatyczne. Taki materac przeciwodleżynowy zakłada naprzemienne tłoczenie powietrza pod ciśnieniem do specjalnych komór, których może być na powierzchni kilkanaście. Komory mogą być napełniane z różnym ciśnieniem, a w przypadku niektórych modeli istnieje możliwość redukcji i wypuszczenia powietrza z niektórych komór. W przypadku takich materacy należy bardzo uważać, by ciśnienie nie było zbyt wysokie, bo wtedy taki materac nie będzie spełniał odpowiednio swoich funkcji i wspomagał walki z odleżynami. Należy pamiętać, że niezależnie, czy ma się do czynienia z materacem przeciwodleżynowym statycznym czy dynamicznym i tak trzeba zmieniać pozycję chorego. Przed podjęciem decyzji o wyborze materaca należy sprawdzić, z jakich materiałów jest wykonany, a także na jakiej zasadzie działa. Materace pneumatyczne mogą być częściowo statyczne, np. w zagłówku, a mogą też mieć funkcję terapeutyczną i wtłaczać powietrze tylko przez określony czas. Wśród materacy przeciwodleżynowych na rynku dostępne są modele, które mogą poprawiać jakość snu i wypoczynku osoby chorej czy niepełnosprawnej.

Czy na materac przeciwodleżynowy można kłaść prześcieradło?

Wybór materaca przeciwodleżynowego sprawia, że można niwelować pogłębianie się odleżyny czy powstawanie nowych. Jednak osoba korzystająca z takiego materaca może mieć problem z trzymaniem moczu czy też nadmierną potliwością. W związku z tym, aby taki model był łatwy w czyszczeniu, na materacu najlepiej rozłożyć podkład wodoodporny. Można wybrać również odpowiednie prześcieradła, które nie będą zaburzać pracy materaca. Ważne, by prześcieradło rozłożone na łóżku nie miało zbyt dużej gramatury. Ucisk takiego materaca nie może być zbyt duży i powinien być dopasowany zarówno do wagi, jak i budowy ciała użytkownika. Na materac przeciwodleżynowy można wybrać prześcieradło bawełniane, które jest chłonne, a jednocześnie nie będzie zakłócało jego pracy. Sprawdzi się zarówno prześcieradło frotte, jak i jersey o niższej gramaturze. Na materac można wybrać prześcieradło z gumką bądź bez gumki. Ważne, by było odpowiednio dopasowane.

[product id="1291, 1301, 1351, 1361, 22223, 22234, 22248, 27974, 27978, 29088" slider="true" onlyAvailable="true"]

Sprawdź także:

FAQ

  • Co położyć na materac przeciwodleżynowy?

Aby przeciwdziałać powstawaniu odleżyn, na materac przeciwodleżynowy można położyć cienkie prześcieradło. W ten sposób zapewni się komfort snu i jednocześnie odpowiednie podparcie dla całego ciała. Prześcieradła muszą być dopasowywane do rozmiarów łóżka i samego materaca. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wymiary, ale i grubość materaca.

  • Jakie prześcieradło na materac przeciwodleżynowy?

Dobór materiałów, jeśli chodzi o prześcieradła, nie jest najważniejszy. Ważne jest, aby miały odpowiednią gramaturę, taką która zwiększy komfort łóżka, a jednocześnie nie zaburzy pracy materaca przeciwodleżynowego. Oczywiście sprawdzi się zarówno bawełna, jak i poliester, jednak istotne znaczenie ma certyfikacja materiałów. Jeżeli prześcieradła posiadają certyfikat Oeko-Tex Stanadard 100, to są przyjemne i bezpieczne dla skóry, nie posiadają żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji.

  • Czy materac przeciwodleżynowy musi być cały czas włączony?

Jeżeli na łóżku i materacu bazowym stawia się materac pneumatyczny, to należy go włączyć. W sytuacji, gdy dana osoba leży w łóżku przez cały czas, materac powinien pracować w stałym ciągu i nie powinien być wyłączany. Kiedy dana osoba nie korzysta z łóżka, pompę tłoczącą powietrze można wyłączyć. Materac przeciwodleżynowy zakłada stałe wsparcie podczas choroby i rekonwalescencji. Oczywiście, gdy nie jest wykorzystywany należy go wyłączyć także ze względów bezpieczeństwa.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i otrzymaj 7% rabatu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium