Wełna owcza jako naturalne wypełnienie może mieć charakterystyczny zapach. Niemniej jednak warto wiedzieć, że kołdra wełniana posiada poszycie, które ogranicza przedostawanie się zapachów, a odpowiednia pielęgnacja też ma wpływ na roztaczaną woń. Warto zwrócić uwagę na fakt, że już w procesie produkcyjnym wysokiej jakości wełna może zostać pozbawiona przykrego zapachu. Warto dowiedzieć się więcej na temat właściwości kołder z owczej wełny.
SPIS TREŚCI:
- Czy kołdry wełniane mają właściwości prozdrowotne?
- Jak utrzymać w czystości kołdrę wełnianą?
- Dla kogo pościel wełniana to dobry wybór?
- Kto nie powinien wybierać pościeli wełnianej?
- FAQ
Czy kołdry wełniane mają właściwości prozdrowotne?
Kołdry wełniane mają różnorodne pochodzenie. Dostępne są kołdry z wełny kóz kaszmirskich czy też alpaki, które są niezwykle miękkie, a zarazem mocne i trwałe i posiadają znikomą ilość lanoliny. Z tego powodu są polecane dla alergików. Z kolei kołdry z wełny owczej nie zawsze są tak delikatne i bywa, że mogą podrażniać skórę. Dla osób o wyjątkowo wrażliwej skórze rekomendowane są kołdry z wełny owczej merynosa, czyli owcy australijskiej. Warto podkreślić, że wybierając taką kołdrę wełnianą macie pewność, że będzie zapewniała przyjemne otulenie ze względu na swoje właściwości termoregulacyjne, które są lepsze niż w przypadku klasycznej wełny owczej. Można jednak zdecydować się na wełnianą kołdrę premium, która posiada wysoką gramaturę, a jednocześnie lekką strukturę. Może pochłaniać nadmiar wilgoci nawet do 30% swojej objętości. Kołdry wełniane bez względu na rodzaj pozwalają użytkownikom utrzymywać stałą temperaturę ciała. Gromadzą wilgoć, ale jednocześnie neutralizują bakterie, a to właśnie one odpowiadają za nieprzyjemny zapach. Wełna utrzymując ciepło, poprawia też krążenie krwi. Obniża również ogólne napięcie i reguluje pracę układu nerwowego, a nawet moczowego. Wełna ma zdolność do niwelowania stanów zapalnych czy też bóli różnego typu, choćby reumatoidalnych.
Jak utrzymać w czystości kołdrę wełnianą?
Charakterystyczny zapach pochodzi oczywiście z lanoliny. Lanolina to naturalny wosk, tłuszczopot wydzielany przez gruczoły łojowe owiec. Są pościele wełniane, które zawierają więcej lub mniej lanoliny. Generalnie ten składnik w jest bardzo potrzebny, gdyż lanolina może absorbować wilgoć nawet do 50% swojej masy. Kołdrę w związku z naturalnym pochodzeniem i możliwością namnażania się roztoczy należy regularnie wietrzyć. Ogromne znaczenie ma wietrzenie kołdry zawierającej włókna wełniane na płasko. Dzięki temu nie będą się zbijać i wypełnienie nadal będzie wysokiej jakości. Pościel wełniana czasami może być prana, jednak nie zawsze można prać ją w pralce. Czasami możliwe jest pranie ręczne takiej pościeli. Szczegółowe informacje można znaleźć na metce produktu i to właśnie nimi należy się sugerować. Nowa kołdra nie powinna być jeszcze prana. Wystarczy ją dobrze wywietrzyć, jeśli odczuwalny jest przykry zapach. Wietrzenie przez kilka godzin umożliwi jego pozbycie się z wnętrza kołdry. Aby pościel nie straciła swoich właściwości nie może być prana w wyższej temperaturze niż 20-30 stopni, choć zwykle zaleca się tę niższą. Dodatkowo pranie pościeli musi odbywać się w specjalnych środkach do prania wełny z lanoliną. Pranie ręczne kołdry wełnianej w wannie to najlepszy wybór. Należy pamiętać o delikatnym ugniataniu, aby wypełnienie się nie zbijało i odwracaniu pościeli w trakcie prania o kilkunastu minutach. Przed praniem kołdry wełnianej i włożeniem jej do pralki najlepiej dodać do pojemnika na pranie płyn zawierający lanolinę. Dzięki wietrzeniu kołdry można pozbyć się kurzu z włókien, a także nadmiaru wilgoci. Takiej kołdry jednak nie można suszyć bezpośrednio na słońcu. Należy to robić w zacienionym miejscu.
Dla kogo pościel wełniana to dobry wybór?
Materiał poszycia kołder wełnianych jest bardzo przyjemny w dotyku. Może być to satyna bawełniana, kaszmir. Do kołdry można dobrać odpowiednie poduszki do kompletu i cieszyć się jakością.
Kto powinien sięgnąć po kołdry z owczej wełny?
✅Osoby cierpiące na bóle reumatyczne;
✅Osoby, które zmagają się z nerwobólami;
✅Cierpiący na zwyrodnienie stawów;
✅Borykający się z bólami mięśni;
✅Pościel z wysokiej jakości owczej wełny posłuży nawet alergikom;
✅W przypadku uczulenia na lanolinę należy wybierać produkty, które zawierają jej śladowe ilości;
✅Ze względu na absorpcję nadmiaru wilgoci będą odpowiednie dla zmagających się z nadmierną potliwością;
✅Osoby chore, choćby na choroby sezonowe, które chcą zapewnić sobie higieniczne warunki snu i optymalną temperaturę ciała;
✅Szukający ciepłych kołder do sypialni, zarówno całorocznych, jak i letnich czy zimowych, gdyż można wybrać kołdry wełniane, które mają różnorodną gramaturę.
✅Wszyscy, którzy chcą się dobrze wyciszyć i zrelaksować.
Kto nie powinien wybierać pościeli wełnianej?
Wełna może być nieprzyjemna w dotyku czy też gryząca. Jednak w przypadku wypełnienia nie ma to dużego znaczenia, gdyż za miękkość dla skóry odpowiada poszycie. Kołdry wełniane mogą być nieco cięższe od odpowiedników puchowych czy też syntetycznych.
Kto powinien zrezygnować z pościeli wełnianej?
✅Alergia czy astma może być pewnym przeciwwskazaniem do stosowania takich kołder, jeśli nie są odpowiednio wietrzone czy prane.
✅Osoby, które są uczulone na jakiekolwiek składniki kołder. Warto przy tym nadmienić, że wiele modeli ma certyfikaty Oeko-Tex Standard 100, które są gwarantem, że nie znajdują się w nich szkodliwe substancje chemiczne takie jak np. formaldehydy czy pestycydy.
Przeczytaj również inne nasze artykuły:
- Ile powinna trwać drzemka?
- Certyfikat oeko tex co to dokładnie znaczy?
- Najlepsza poduszka ortopedyczna do spania - Ranking 2024
FAQ
-
Jak usunąć zapach z owczej wełny?
Aby usunąć zapach z owczej wełny, należy wywietrzyć dany produkt. Niektóre kołdry można prać ręcznie, a inne nawet w pralce. Zawsze jednak trzeba unikać wysokiej temperatury. Spanie pod odświeżoną pościelą jest znacznie przyjemniejsze, a sen może być bardziej efektywny.
-
Czy kołdry wełniane są zdrowe?
Jeżeli wybieracie produkty wysokiej jakości, które posiadają stosowne certyfikaty, to możecie liczyć też na lepsze właściwości prozdrowotne kołder. Wełna będzie absorbować wilgoć, ale i ciepło i je oddawać. Jednocześnie zagwarantuje termoregulację na najwyższym poziomie oraz redukcję bóli i napięcia.
-
Czy kołdra z owczej wełny jest dobra?
Absorbowanie ciepła i wilgoci na całej powierzchni to atuty kołdry wełnianej, która dobrze komponuje się z poszewkami bawełnianymi z satyny czy jedwabiu. To doskonały wybór dla poszukujących najlepszego okrycia całorocznego, zimowego, a dzięki oddawaniu nadmiaru ciepła i niższej gramaturze - także letniego.